Gintaras Rinkevičius po 30 metų pertraukos diriguos Filharmonijos orkestrui

Gruodžio 8 d. Nacionalinėje filharmonijoje prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) dirigento pulto stos maestro Gintaras Rinkevičius.

 G.Rinkevičius.<br> Organizatorių nuotr.
 G.Rinkevičius.<br> Organizatorių nuotr.
V.Sareika grieš A.Stradivariaus smuiku. <br> Organizatorių nuotr.
V.Sareika grieš A.Stradivariaus smuiku. <br> Organizatorių nuotr.
 LNSO.<br> D.Matvejevo nuotr.
 LNSO.<br> D.Matvejevo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Dec 4, 2018, 9:05 AM, atnaujinta Dec 4, 2018, 9:05 AM

Nors vis dar dažnas Lietuvoje klysta ir painioja du pagrindinius mūsų šalies simfoninius orkestrus – Nacionalinį ir Valstybinį, taip pat kas jiems vadovauja ir diriguoja, šįkart tai nėra klaida – dirigento Modesto Pitrėno vadovaujamam LNSO diriguos Valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas G. Rinkevičius. O solisto amplua pasirodys latvių smuikininkė Vineta Sareika. Skambės Samuelio Barberio ir Piotro Čaikovskio muzika.

Į Filharmonijos sceną grįžtantis maestro Gintaras Rinkevičius – vienas ryškiausių Lietuvos menininkų, pelnęs tarptautinį pripažinimą. Prasidedančiai dirigento karjerai didžiulį postūmį suteikė pergalė 1985 m. prestižiniame Tarptautiniame Herberto von Karajano dirigentų konkurse. 1988 m. G. Rinkevičius įkūrė Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą (LVSO) ir jam vadovauja daugiau nei ketvirtį amžiaus.

1996–2003 m. jis ėjo Latvijos nacionalinės operos meno vadovo ir vyriausiojo dirigento pareigas, 2007–2009 m. šiame teatre buvo pagrindinis kviestinis dirigentas, 2002–2005 m. dirbo Malmės operoje (Švedija) vyriausiuoju dirigentu, 2008–2017 m. buvo Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, 2017 m. pakviestas vadovauti Liepojos simfoniniam orkestrui.

2008–2018 m. G.Rinkevičius buvo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, 2013 m. jis tapo Pasaulio taikos orkestro dirigentu bei tarybos nariu.

Labiausiai dirigento kūrybinė biografija neatsiejama nuo jo paties įkurto LVSO. G. Rinkevičius ir jo orkestras tapo vienu iš jaunos valstybės atsinaujinimo simbolių. Įdomu, kad kitais metais abu didieji Lietuvos orkestrai – LNSO ir LVSO – turės laikinai palikti jiems įprastas koncertų sales dėl šių renovacijos ir abu pakaitomis koncertuos „Compensa“ salėje. Tad gruodžio 8-osios vakaras Filharmonijoje taps tarsi įžanga į kūrybinį orkestrų bendradarbiavimą po vienu stogu.

Su LNSO šįkart solo griešianti latvių smuikininkė Vineta Sareika yra kvarteto „Artemis“ pirmasis smuikas, prestižinio tarptautinio Karalienės Elžbietos konkurso laureatė, pelniusi net keletą „Echo Classic“ apdovanojimų, šiuo metu einanti pagrindinio koncertmeisterio pareigas Karališkosios flamandų filharmonijos orkestre. Nepakartojamoms šios atlikėjos interpretacijoms ypatingo žavesio suteikia ir jos smuikas – Antonio Stradivari 1683 m. pagamintas instrumentas.

Koncerto programoje skambės amerikiečių XX a. ir rusų XIX a. romantizmo muzika. Tai - Samuelio Barberio „Adagio“ styginiams, op. 11 a ir Koncertas smuikui ir orkestrui, op. 14, bei Piotro Čaikovskio Simfonija Nr. 5 e-moll, op. 64.

S. Barberis rašė įvairių žanrų kūrinius: operas, simfonijas, fortepijonines miniatiūras, dainas. Jo muzikoje apstu romantizmo elementų ir lyrikos, bet kartu ji yra ritmiškai sudėtinga, skambanti sodria harmonija. Tai girdėti ir Koncerte smuikui. O garsusis S.Barberio Adagio – tai Styginių kvarteto antros dalies aranžuotė styginių orkestrui. Teigiama, kad BBC klausytojai jį išrinko liūdniausiu kada nors parašytu klasikos kūriniu.

Koncertą apibendrins 1888 m. sukurta P.Čaikovskio Penktoji simfonija. Anot muzikos istorikų, romantinių nuotaikų kupiname, aštrų psichologinį konfliktą atskleidusiame, filosofinio pobūdžio kūrinyje atgarsį rado kompozitorių tuo metu kankinę gyvenimo prasmės ieškojimai. „Visiškas susitaikymas su likimu“, – pažymėta autoriaus užrašų knygelėje apie niūrią lėtą temą, skambančią pradžioje. Tačiau simfonijos pabaiga – herojinė, tarsi himnas žmogui, įveikusiam nepasitikėjimą ir liūdesį.

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, maestro Gintaro Rinkevičiaus ir smuikininkės Vinetos Sareikos koncertas vyks gruodžio 8 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.