NIKO ir Gediminas Gelgotas kviečia į neįprastą simfoninį koncertą

Kovo 16 d. Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) laukia intriguojantis kūrybinis nuotykis. „Compensa“ salėje orkestras koncertuos su kompozitoriumi bei dirigentu Gediminu Gelgotu ir jo vadovaujamu ekstravagantišku ansambliu NIKO (Naujų idėjų kamerinis orkestras).

 G.Gelgotas ir NIKO.<br> Organizatorių nuotr.
 G.Gelgotas ir NIKO.<br> Organizatorių nuotr.
 G.Gelgotas.<br> Organizatorių nuotr.
 G.Gelgotas.<br> Organizatorių nuotr.
 R.Kimas.<br> Organizatorių nuotr.
 R.Kimas.<br> Organizatorių nuotr.
 Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.<br> D.Matvejevo nuotr.
 Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.<br> D.Matvejevo nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Mar 12, 2019, 3:03 PM, atnaujinta Mar 12, 2019, 3:04 PM

Koncerte solo smuiku grieš vienas ryškiausių jaunosios kartos smuiko virtuozų, savo novatorišku grojimo stiliumi nuolat plečiantis smuiko technikos ribas Romanas Kimas. Skambės programa „XXI a. metų laikai“ – šiuolaikinės Arvo Pärto ir Gedimino Gelgoto kompozicijos bei šiuolaikiškai Maxo Richterio interpretuojami baroko maestro Antonio Vivaldi „Keturi metų laikai“.

Apie šio koncerto solistą Romaną Kimą legendinis smuikininkas Ivry Gitlis sakė: „Vienas iš nuostabiausių smuikininkų, kuriuos girdėjau nuo to meto, kai gimiau pats – o nuo tada juk praėjo gana daug laiko!“.

Šiuo metu Vokietijoje reziduojantis 26-erių metų smuikininkas gimė Kazachstane, totorių, baltarusių ir korėjiečių šeimoje. Griežti smuiku R.Kimas pradėjo būdamas penkerių metų, o jau septynerių pelnė pirmuosius apdovanojimus nacionaliniuose konkursuose. Būdamas 16-kos jis pradėjo studijuoti Kelno aukštojoje muzikos mokykloje, prof. Viktoro Tretjakovo smuiko klasėje.

2012 m. smuikininkas pelnė pirmąją premiją tarptautiniame konkurse „Valsesia Musica“, o iškovojęs pirmą vietą Tarptautiniame Kelno muzikos konkurse debiutavo su garsiuoju Vakarų Vokietijos radijo orkestru. 2013 m. radijo stotis „WDR 3 TonArt“ transliavo smuikininkui skirtą valandos trukmės laidą.

R.Kimas pasirodymus rengia Vokietijoje, Ispanijoje, Izraelyje, Italijoje, Rusijoje ir Pietų Korėjoje, tokiose koncertų salėse kaip Kelno filharmonija, Hamburgo „Laeiszhalle“. Smuikininkas ne tik aktyviai koncertuoja visame pasaulyje, bet ir pats kuria muziką bei įspūdingas įvairių kūrinių aranžuotes smuikui solo.

Koncerte su LNSO R.Kimas atliks Gedimino Gelgoto Koncertą smuikui Nr. 1. Šis kūrinys kovo 11-ąją pirmą kartą nuskambėjo Palangos koncertų salėje, atliekamas šveicarų smuikininko Davido Nebelo ir Baltijos jūros filharmonijos orkestro, diriguojamo estų maestro Kristjano Järvi. Tie patys muzikantai pristatė ir jo pasaulinę premjerą 2018 -ųjų liepą Bado Kisingerio vasaros festivalyje Vokietijoje .

Vokiečių muzikos kritikai po premjeros rašė: „Itin ryškios muzikinės spalvos, jų idilė sudarė įspūdį, tarytum kompozitorius „išgirdo“ gamtą.“ Beje, tuo pačiu metu kaip ir Vilniuje, kovo 16 d., šis Koncertas skambės ir Talino filharmonijoje, kur jį atliks pasaulinės premjeros muzikantų trupė.

Šiuolaikinės muzikos programoje dar skambės legendinio estų minimalisto Arvo Pärto kūrinys „Gulbės giesmė“, 2013 m. Zalcburgo „Mozarto savaitės“ užsakymu aranžuotas simfoniniam orkestrui. Kūrinys buvo sumanytas kaip chorinė kompozicija su vargonų akompanimentu, o tekstui kompozitorius pasirinko ištraukas iš anglų kardinolo Johno Henry Newmano (1801–1890) traktato „Littlemore Tractus“.

Antroje koncerto dalyje laukia šiuolaikinio britų kompozitoriaus Maxo Richterio originaliai perkurti Antonio Vivaldi „Metų laikai“. 2012 m. pasirodęs rekompozicijų albumas, galima sakyti, sukėlė tikrą sumaištį tradiciniame šio barokinio opuso interpretacijų pasaulyje. Tai visiškai naujas, gaivus ir drąsus požiūris į bene vieną populiariausių kūrinių smuikui.

M.Richterio versija buvo pavadinta „Recomposed by Max Richter: Vivaldi, The Four Seasons“ ir ilgainiui tapo gana dažnai griežiamu šiuolaikiniu kūriniu. Be to, šis perdirbinys įsitvirtino ir NIKO repertuare – pamėgtas publikos, jis tapo savotiška lietuvių kolektyvo vizitine kortele. Šįkart šiuolaikinę „Metų laikų“ versiją atliks NIKO bei LNSO stygininkai.

Visą vakaro programą diriguos Gediminas Gelgotas. Apie šį kūrybingą lietuvių muziką ir jo įkurtą ansamblį NIKO amerikiečių minimalizmo žvaigždė Terry Riley’s yra sakęs: „Tai, ką jūs darote, iš tiesų efektinga. Man patinka, kai atlikėjai groja atmintinai. Man patinka jūsų muzikantų jautrus vibrato ir dėmesys garso grynumui. Žaviuosi, kad jums tai svarbu, kad esate išalkę muzikos, kuri skleidžia taiką.“

G.Gelgoto muzika į klasikinių koncertų sales pritraukia naują, jaunesnę publiką. Užvaldantys ritmai, derantys su minimalizmo stiliaus persmelktomis melodijomis, sukuria ypatingą stilių.

Gedimino Gelgoto diriguojamo LNSO, NIKO ir smuikininko Romano Kimo koncertas „XXI a. metų laikai“ vyks kovo 16 d., šeštadienį, 19 val. koncertų salėje „Compensa“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.