„Sirenos“ skelbia: teatro festivalis įvyks, kūrėjai kviečiami teikti paraiškas

Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ šiemet įvyks. Tačiau radikaliai keičiasi meninė programa: užsienio spektakliai atšaukti, o viso festivalio biudžetas perskirstomas taip, kad skatintų Lietuvos teatro kūrėjus vystyti naujas, pandemijos sąlygoms tinkančias teatro formas bei pristatyti jas rudenį, įprastu festivalio metu. 

„Sirenose“ buvo rodomas ir K.Warlikowskio „Varšuvos kabaretas“.<br>M.Hueckel nuotr.
„Sirenose“ buvo rodomas ir K.Warlikowskio „Varšuvos kabaretas“.<br>M.Hueckel nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 13, 2020, 9:51 AM

Festivalio komandai tai sunkus ir radikalus, tačiau gerai apgalvotas sprendimas, atitinkantis festivalio vertybes ir palaikantis itin sunkioje situacijoje atsidūrusius šalies teatro kūrėjus. Festivalio tarptautiškumas bus išlaikytas įtraukiant į festivalio programą garsių pasaulio režisierių meistriškumo dirbtuves bei mentorystės programas. Meistriškumu ir įžvalgomis su Lietuvos kūrėjais sutiko pasidalinti tarp kitų ir Stefanas Kaegi (Rimini Protokoll), Gob Squad, režisierius Oliver Frljič, kolektyvas Blast Theory.

Festivalio rengėjai skelbia atvirą kvietimą Lietuvos kūrėjams per vasarą parengti projektus, kurie reflektuotų šiandien pasaulyje vykstančių socialinių, politinių, psichologinių lūžių temas ir atitiktų karantino metu teatrui keliamus reikalavimus nedidelių susibūrimų ar virtualias teatro formas.

Sveiki atvykę į naują pasaulį

Praeitų metų rudenį „Sirenos“ jau turėjo pilną užsienio programą, o šių metų vasarį – ir suformuotą lietuvišką vitriną. Nuo metų pradžios vyko daugybė paruošiamųjų darbų, festivalis buvo pasirengęs žiūrovus pakviesti į septynis užsienio bei dvylika lietuviškų spektaklių (šiemet šalis viešnia turėjo būti Slovėnija, iš jos – net penki spektakliai), keletą klubo renginių bei Baltijos Balkanų teatro forumą. Tačiau visa tai liko anapus, tame suplanuotame ikipandeminiame pasaulyje. 

Šiandieniniame karantino pasaulyje teatrų pastatai uždaryti, o menas, kurio pagrindas yra gyvas susitikimas, egzistuoja tik praeityje ir planuose. Tad šūkis, parinktas šiai temai ir laikui – Unwelcome. Ką reiškia būti nenorimu, nelaukiamu, atstumtu? „Šiandien stovime prieš jus su tuščiu baltu lapu. Norime pasakyti, kad „Sirenos“ šiemet bus, bet jose nebus nė vieno dalyko, kurį suplanavome pernai. Staiga teatras visuomenėje tapo unwelcome, kaip ir mes – kūrėjai, žiūrovai – teatre. Ilgai galvoję ir taręsi, mes nusprendėme, kad šis festivalis, vykstantis pandemijos metais, privalo būti kitoks. Pasaulyje viskas nuolat keičiasi, stabili išlieka tik kaita. Tad teatras turi save permąstyti, atrasti iš naujo, keistis ir taikytis prie naujų sąlygų“, – sako „Sirenų“ meno vadovė Kristina Savickienė.   

Atviras kvietimas kūrėjams

Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ skelbia atvirą kvietimą visiems profesionaliems scenos menų ir tarpdisciplininių menų kūrėjams teikti savo idėjas.

Kvietimo tema ir formos

Festivalio rengėjai skatina kūrėjus reflektuoti Unwelcome tema: akimirksniu tarp mūsų iškilusios sienos ir jų pasekmės mūsų gyvenimui – trumpalaikės ir ilgalaikės. „Sirenos“ lauks scenos menų ir tarpdisciplininių projektų idėjų, kurios turėtų būti tinkamos įgyvendinti rudenį – numanant, kad tai bus dar nesibaigusios pandemijos, sušvelninto karantino ir vis dar fizinės (ne socialinės) distancijos metas. Projektai gali vykti gryname ore, patalpose nedidelėms grupėms žmonių, internete ir kitaip, visos pandemijos metu tinkamos įgyvendinti idėjos bus svarstomos.

Vasaros metu, kol bus rengiami projektai, festivalis atrinktų projektų autoriams suteiks galimybę dalyvauti asmeninėje mentorystės programoje, kurioje lietuviams vystant naujų formų eksperimentinius kūrinius talkins garsūs užsienio teatro kūrėjai, turintys patirties tokio pobūdžio teatre: Rimini Protokoll, Gob Squad, Blast Theory ir kiti.

Teikimo informacija

Idėjas atviram kvietimui galima teikti iki 2020 m. birželio 9 d. Vienam projektui numatoma skirti iki 13 000 eur. Paraiškas svarstys „Sirenų“ meno taryba, užsienio ekspertai  ir „Sirenų“ komandos nariai. Atrinkti projektai bus paskelbti 2020 m. birželio 23 d. 

Paraiškos formą galite užpildyti: https://bit.ly/3fIMM6M

Šių metų festivalis numatomas vykti rugsėjo 24 – spalio 10 dienomis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.