Vargonų muzikos didybė – kiekvieno namuose: festivalis keliasi į skaitmeninę erdvę

Dėl įsisiautėjusios pandemijos koncertų salės nesulauks publikos šurmulio ir šventiniu laikotarpiu, tačiau Religinės muzikos centro drauge su Kristupo festivaliu rengiamas festivalis „Betliejaus žvaigždė“ įvyks. Sakralinės muzikos koncertai persikelia į skaitmeninę erdvę – jie vyks tuščioje Vilniaus šv.Kazimiero bažnyčioje salėje ir bus transliuojami internetu.

Viena festivalio „Betliejaus žvaigždė“ dalyvių – vargonininkė D.Jatautaitė.
Viena festivalio „Betliejaus žvaigždė“ dalyvių – vargonininkė D.Jatautaitė.
Viena festivalio „Betliejaus žvaigždė“ dalyvių – dainininkė E.Stundžiaitė.
Viena festivalio „Betliejaus žvaigždė“ dalyvių – dainininkė E.Stundžiaitė.
Obojininkas R.Beinaris – vienas festivalio „Betliejaus žvaigždė“ dalyvių.
Obojininkas R.Beinaris – vienas festivalio „Betliejaus žvaigždė“ dalyvių.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Dec 4, 2020, 4:52 PM

„Šiemet kiekvieno panorėjusiojo namuose gaus didingieji vargonai, ne veltui tituluojami muzikos instrumentų karaliumi. Jiems skambant nejučia apima jausmas, kad klausaisi gerai sustyguoto orkestro. Nors vyks neįprastai, tikiu, kad sakralinės muzikos koncertai dovanos valandas, suteikiančias ramybės, suharmonizuos mintis bei emocijas“, – sakė festivalio „Betliejaus žvaigždė“ meno vadovė Renata Marcinkutė-Lesieur.

Virtualus festivalis, finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Vilniaus miesto savivaldybės, prasidės gruodžio 6-ąją ir vyks iki sausio 10 dienos. Pirmieji atlikėjai – vargonininkas Gediminas Kviklys, obojininkai Robertas ir Laurynas Beinariai. Šis trio išsiskiria gebėjimu visiškai pasinerti, o klausytojus panardinti į muzikavimo teikiamą malonumą.

Gruodžio 13 d. koncertuos šilčiausias publikos simpatijas pelnantis duetas – vargonininkė Dalia Jatautaitė ir dainininkė Eglė Stundžiaitė. Jų parengta programa alsuoja švenčių nuojauta, o vargonų ir balso darna neabejotinai nuskraidins už kasdienybės ribų.

Seserys smuikininkė Lina ir violončelininkė Rugilė Juknevičiūtės jau susikrovė tokį prestižinių laimėjimų, garbingų apdovanojimų bei išskirtinių pasirodymų bagažą, kad joms nebereikia kabinti nei jaunų, nei perspektyvių etiketės. Gruodžio 20 d. duetas atliks Maurice'o Ravelio ir Peterio Vasko kūrinius.

Antrąją Kalėdų dieną, gruodžio 26-ąją, savo pajėgas sujungs dainininkų dinastija ir vargonų korifėjai: po Leopoldo Digrio atliktos Charles'o Marie Widoro Tokatos Eglė, Ieva, Vytautas Juozapaičiai ir R.Marcinkutė-Lesieur džiugins gražiausiomis kalėdinėmis giesmėmis.

Gruodžio 27 d. į Šv.Kazimiero bažnyčią plūstels pasaulio muzika (nuo norvegiškų liaudies giesmių iki pietietiškų melodijų), kurią dovanos baritonas Steinas Skjervoldas, gitaristas Chrisas Ruebensas ir vargonininkė R.Marcinkutė-Lesieur.

Sausio 3 d. festivalio „Betliejaus žvaigždė“ programą papuoš vargonininkų Aušros Motūzaitės-Pinkevičienės ir Vido Pinkevičiaus duetas. Atlikėjai ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir yra vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai.

Sausio 10 d. vyks sausio 13–osios įvykių trisdešimtmečiui skirtas koncertas, kuris primins, jog žodžis ir muzika – galingi ginklai. Kalbą sakys Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, vargonuos Jūratė Landsbergytė, fleita gros Vytautas Oškinis.

„Klausantis vargonų muzikos, nurimsta siela. Ramybė advento laikotarpiu labai reikalinga. Gaila, kad, kaip įprasta, nesusirinksime bažnyčioje, kurios erdvė savaime nuteikia susikaupti.

Tačiau panašią atmosferą galima pabandyti susikurti namuose. Nieko išskirtinio tam nereikia. Tik stabtelėjimo ir žvilgsnio į save.

Koncertų laikas nesikeičia, jie prasidės 13 val., kaip jau tapo įprasta nuolatiniams festivalio lankytojams. Šiuo metu, kai nėra beveik nieko taip pat, kaip buvo anksčiau, tikiu, jog šie sakralinės muzikos koncertai taps savotišku stabilizatoriumi, atgaiva, leidžiančia panirti į advento laukimą ir susikaupimą“, – kalbėjo R.Marcinkutė-Lesieur.

Pasak jos, vargonų muzikos festivalio perkėlimas į skaitmeninę erdvę yra svarbios galimybės atradimas: „Tai – išskirtinė proga pasiekti tuos klausytojus, kurie dėl įvairių aplinkybių ar priežasčių negalėtų atvykti į koncertus. Festivalis plečia ribas – jis taps atviras ne tik visos Lietuvos gyventojams, bet net ir užsienyje gyvenantiems vargonų muzikos gerbėjams.

Net neabejoju, kad, kaip ir mes, publika, pasiilgo gyvos muzikos, skambančios bažnytinėse erdvėse, todėl, kai tik bus galima, kviesime pasimatyti įprastu formatu. O šiuo metu belieka išlaukti – susikaupus, ramiai, apsuptiems vargonų skambesio.“

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.