„Vilnius Mama Jazz“ scenoje liesis maršai, šokių ir elektroninė muzika, klasika ir džiazas

Ar dar reikia įtikinėti, kad šis koncertas geros muzikos išsiilgusioms ausims – tiesiog būtinas? Festivalis „Vilnius Mama Jazz“ žada pateisinti visus klausytojų lūkesčius. Skamba kaip iššūkis? Per šiuos devyniolika metų festivalis įrodė – iššūkiai jam ne kliūtis, o stimulas eiti į priekį.

 Lrytas.lt koliažas.
 Lrytas.lt koliažas.
  „SynthEtika“.<br> Organizatorių nuotr.
  „SynthEtika“.<br> Organizatorių nuotr.
 P.Geniušas.<br> Organizatorių nuotr.
 P.Geniušas.<br> Organizatorių nuotr.
 P.Geniušas (dešinėje) ir L.Mockūnas.<br> Organizatorių nuotr.
 P.Geniušas (dešinėje) ir L.Mockūnas.<br> Organizatorių nuotr.
 L.Mockūnas.<br> Organizatorių nuotr.
 L.Mockūnas.<br> Organizatorių nuotr.
 D.Stalmokas.<br> Organizatorių nuotr.
 D.Stalmokas.<br> Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

May 18, 2021, 10:42 AM

„Keistų garsų šį vakarą tikrai išgirsite daug. Bet „keisti“ šį sykį yra komplimentas. Gaivus originalumo pliūpsnis – tai tik dalis to, ko tikrai galite tikėtis iš šios dienos intriguojančių koncertų“, – paslaptingai kalbėjo organizatorė Judita Bartoševičienė.

Antrąją festivalio „Vilnius Mama Jazz“ dieną pradės pirmoji ir kol kas vienintelė tradicinės sudėties pučiamųjų instrumentų grupė Lietuvoje, atliekanti Naujojo Orleano stiliaus muziką.

 „The Honkin’ Dudes Brass Band“ subūrė vienas ryškiausių jaunosios kartos saksofonininkų Dovydas Stalmokas. Grupės muzikoje girdime ir laidotuvių maršus, ir siautulingą šokių muziką, ir Karibų bei Afrikos ritmus, ir, galiausiai, roko melodijas. Kartais, vaikščiodami sostinės gatvėmis, galime netikėtai sutikti tiesiog gatvėse marširuojantį ansamblį, o šįkart Naujojo Orleano ritmu talentingų muzikantų oktetas gegužės 28 d. įžygiuos į „Vilnius Mama Jazz“ sceną Rusų dramos teatre.

Po jų į sceną žengs „SynthEtika“ – jaunų džiazo muzikantų grupė, siekianti griauti nusistovėjusius akademinius stereotipus ir į muziką pažvelgti daug plačiau. Grupės nariai kuria naują, savitą bei aktualų muzikos skambesį, gimstantį iš įvairiausių kitų žanrų muzikos įtakų. Kaip pavadinti šios grupės kūrybą? Jos negirdėjusiems reikia žinoti – jokie apibūdinimai nepadės, reikia pasiklausyti patiems.

Muzikos pasaulyje gaji klasikinės ir džiazo muzikos skirtis. Aiškinama, kad klasikai negeba improvizuoti, o džiazo muzikantams sunkokai sekasi groti akylai sekant partitūroje sugulusias natas. „Vilnius Mama Jazz“ scenoje šie mitai grius – ir juos griaus vienas ryškiausių improvizacinės ir džiazo muzikos kūrėjų Liudas Mockūnas bei įstabaus talento pianistas Petras Geniušas.

„Tas gyvas grojimas – tai visai kita komunikacija. Klausytojo indėlis į muzikavimo procesą yra didžiulis, užfiksuotai gaidai jis įpučia gyvybę. Juk muzikantas bendrauja su tais žmonėmis, kurie būtent šiandien atėjo į jo koncertą. Pasiilgau šio dialogo“, – džiaugėsi artėjančiu koncertu P. Geniušas.

L. Mockūnas – įvairių tipų saksofonais ir klarnetais grojantis muzikantas, klausytojus stebinantis ne tik įspūdinga instrumentų valdymo technika, bet ir išradingumu. Šiam kūrėjui nebeįdomūs įprasti instrumento garsai. Liudas ieško naujų būdų, kaip prakalbinti pučiamuosius instrumentus. Išleidęs įspūdingą diptiką „Hydro“, kuriame saksofonus preparavo vandeniu, jis nesirengia sustoti.

Kiekvienas jo pasirodymas scenoje – tai intymus kūrėjo dialogas su garsu, suteikiantis klausytojui galimybę pasinerti į unikalią muzikinę patirtį. Liudas scenoje žaižaruoja pačiomis ryškiausiomis spalvomis. Iš jo saksofono taurės pilasi ne tik trapūs tarsi pirmosios snaigės pianissimo, bet viską tarsi taifūnas nušluojantys fortissimo.

Liudo kūrybai būdingas atidumas detalėms, plati nuotaikų amplitudė bei improvizacijos ir disciplinos dermė. Per savo karjerą L. Mockūnas grojo su tokiomis asmenybėmis, kaip Barry Guy, Mats Gustafsson, Andrew Hill, Marc Ducret, Evan Parker, Agustí Fernández, Paul Lytton, William Hooker, Jacob Anderskov, Stefan Pasborg ir kt. L. Mockūnas yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, dėsto Šiuolaikinės muzikos studijų programos studentams.

P. Geniušas iš Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjų išsiskiria plačiu interesų lauku ir drąsa imtis pa

ių netikėčiausių idėjų. Meistriškai įvaldęs platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą, jis rengia rečitalius ir koncertuoja kaip solistas su simfoniniais orkestrais ir kameriniais ansambliais. Jo scenos partneriais yra buvęs Mstislavas Rostropovičius, Yehudi Menuchinas, Aleksandras Kniazevas, David Gering, Raimundas Katilius, Virgilijus Noreika, Vladimiras Čekasinas.

Tačiau klasikinio pianisto amplua P. Geniušui gerokai per ankštas. Jis dažnai akompanuoja spektakliams, baletams ar įvairiems skirtingas muzikines kryptis apjungiantiems projektams. Antai šio pianisto partijas galima išgirsti Jurgos Šeduikytės albume „+37° (Goal Of Science)“ ar Marijaus Adomaičio („Ten Walls“) albume „Queen“. Pianisto kelyje klasiką darniai papildo kiti muzikiniai stiliai.

Už koncertinę ir kūrybinę veiklą Petras Geniušas buvo įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija bei Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) premija. Taip pat menininkas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi ir Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

L. Mockūnas ir P. Geniušas – ilgamečiai scenos partneriai. Dar 2013-aisiais pristatė debiutinį jųdviejų albumą „Jūra Miške“, kuriame sugrotos šešios fantazijos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos motyvais. Tąsyk tai buvo naujais meniniais ieškojimais ir atradimais pulsuojantis sumanymas, kuriame puikiai derėjo dviejų itin savitų atlikėjų patirtys.

Šįmet „Vilnius Mama Jazz“ klausytojams duetas pristatys antrąjį savo albumą. Kaip ir ankstesniajame įraše, pagrindu muzikantams išlieka klasikinės muzikos kūrėjų darbai. Šįkart ne tik M. K. Čiurlionis, bet ir Bela Bartokas, Aleksandras Skriabinas bei Bronius Kutavičius.

„Šiame albume mes dar kartą leidžiamės į kelionę po klasikinės muzikos pasaulį, iš naujo dekonstruodami ir konstruodami savo mėgstamus kūrinius. Tai – tarsi romanas tarp džiazo ir klasikinės muzikos“, – apie „Vers la Flamme“ kalba L. Mockūnas.

„Mūsų antrojoje kompaktinėje plokštelėje ir toliau kuriame savo žaidimo taisyklių variantą, kaip gali vykti romanas tarp parašytos ir improvizuotos muzikos, arba tarp „klasikos“ ir „džiazo“. Puikiai visiems pažįstamų kompozitorių kūrinius dekonstruojame ir sukonstruojame iš naujo, naudodami jau egzistuojančias arba spontaniškai atrastas muzikines technologijas, ilgai kauptas pasąmonines bibliotekas“, – apie naująjį savo darbą pasakoja dueto nariai.

Įsigyti jį po šio koncerto kils noras ne vienam „Vilnius Mama Jazz“ klausytojui – galime drąsiai teigti, kad daugeliui žiūrovų šis koncertas taps viena didžiausių šio džiazo sezono staigmenų.

Intriga, kuri atsiskleis tik koncerto vakarą. Tačiau tokią margą ir įvairią patirtį sukaupę muzikantai tikrai ras kuo nustebinti.

L. Mockūno ir P. Geniušo tandemas ribas tarp klasikos ir džiazo trins ne vieni. Epizodiškai duetui talkins žinomi Lietuvos džiazo muzikantai: Mindaugas Vadoklis (trimitas), Povilas Jurkša (trombonas), Simonas Kaupinis (tūba) ir Domantas Razmus (mušamieji).

Idėjų šviežumas, nestandartinis mąstymas ir virtuoziškas atlikimas – malonumai, kuriuos šio kolektyvo nariai garantuoja be išlygų.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.