Lietuviška klasika atgims „Grammy“ nominuoto garso režisieriaus įrašuose ir koncertų salėse

Lietuvos muzikos ir teatro akademija, tęsdama lietuvių muzikos sklaidos tradiciją, džiaugiasi galėdama pranešti apie garsių XX amžiaus lietuvių kompozitorių sonatų smuikui ir fortepijonui įrašus ir pakviesti į du išskirtinius koncertus.

 V.Kopjova (kairėje) ir S.Venslovaitė.<br> Lrytas.lt koliažas.
 V.Kopjova (kairėje) ir S.Venslovaitė.<br> Lrytas.lt koliažas.
 S.Venslovaitė.<br> Th.Pewal nuotr.
 S.Venslovaitė.<br> Th.Pewal nuotr.
 V.Kopjova. <br> L.Straka nuotr.
 V.Kopjova. <br> L.Straka nuotr.
 Lietuvos muzikos ir teatro akademija.<br> D.Matvejevo nuotr.
 Lietuvos muzikos ir teatro akademija.<br> D.Matvejevo nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jul 23, 2021, 1:12 PM, atnaujinta Jul 23, 2021, 1:13 PM

Rugpjūčio 1 d. Paliesiaus dvare ir rugpjūčio 7 d. LMTA Didžiojoje salėje Lietuvoje ir užsienyje aktyviai koncertuojančios solistės Simona Venslovaitė (smuikas) ir Veronika Kopjova (fortepijonas) atliks Juozo Gruodžio, Kazimiero Viktoro Banaičio, Stasio Vainiūno, Povilo Dikčiaus, Juliaus Juzeliūno ir Justino Bašinsko kamerinius opusus. O rugpjūčio 2–6 d. vyks šių kūrinių įrašų sesija su ne kartą „Grammy“ nominuotu garso režisieriumi Viliumi Keru.

XX a. lietuvių kamerinės muzikos aukso fondui priskiriamos Juozo Gruodžio Sonata smuikui ir fortepijonui d-moll (1922), Kazimiero Viktoro Banaičio Sonata smuikui ir fortepijonui d-moll (1935), Stasio Vainiūno Sonata smuikui ir fortepijonui, Op. 38 (1971), Povilo Dikčiaus Mažoji sonata smuikui ir fortepijonui (1971), Juliaus Juzeliūno Sonata smuikui ir fortepijonui (1972), Justino Bašinsko Sonata smuikui ir fortepijonui (1977) paskutinį kartą buvo įrašytos daugiau nei prieš 30 metų, kai kurios jų iki šiol nėra išleistos kompaktinėse plokštelėse. Tai lėmė menką šių lietuvių kamerinės muzikos šedevrų žinomumą ir prieinamumą platesnei publikai Lietuvoje ir užsienyje.

Kita vertus, šiandien dar neišdilę ankstesnių šių kūrinių atlikėjų, kolegų prisiminimai apie to meto laiko dvasią, muzikinį gyvenimą: jų pastebėjimai ypač vertingi, norint kuo tiksliau parengti kompozitorių intencijas atitinkančią kūrinių interpretaciją.

Taip kilo mintis ne tik atlikti ir įrašyti kūrinius, bet ir įsitraukti į gyvą diskusiją su šio repertuaro žinovais – iškiliais Lietuvos kamerinės scenos menininkais, LMTA profesoriais pianiste Irena Uss-Armoniene, violončelininku Rimantu Armonu, smuikininku Petru Kunca, altininku, dirigentu ir muzikologu Donatu Katkumi bei naująjį atlikimą rengiančiomis LMTA absolventėmis smuikininke S. Venslovaite ir pianiste V. Kopjova (kalbino Gerūta Griniūtė).

Intensyvi įrašų sesija rugpjūčio 2–6 d. vyks Paliesiaus dvaro „Pasagos“ koncertų salėje, kurią savo įrašams vis dažniau renkasi pasaulinio lygio muzikantai. Kūrinių atlikimą rengiančios LMTA alumnės yra Austrijoje ir Vokietijoje karjerą kuriančios lietuvių atlikėjos. Simona Venslovaitė griežia Vienos šiuolaikinės muzikos ansamblyje „Ensemble XX. Jahrhundert“ (meno vadovas Peter Burwik) ir Miuncheno kamerinio orkestro (meno vadovas Clemens Schuldt) pirmųjų smuikų grupėje.

Pianistė Veronika Kopjova yra Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universiteto lektorė, šiuolaikinės muzikos ansamblio „Platypus“ narė. Įrašuose skambės išskirtiniai instrumentai: nuostabus „Steinway & Sons“ koncertinis fortepijonas bei ypač vertingas florentietiškas XVIII a. vidurio Giovanni Battistos Gabrielli smuikas. Garso režisierius – prestižiniam „Grammy“ apdovanojimui ne kartą nominuotas Vilius Keras, kurio įrašyti albumai puikuojasi tarptautiniuose plokštelių kataloguose (tarp jų – ir Mirgos Gražinytės-Tylos įrašai „Deutsche Grammophon“).

Rengiamą programą galima bus išgirsti ir gyvai: rugpjūčio 1 d. 14 val. – Paliesiaus dvare (skambės K. V. Banaičio, J. Juzeliūno, J. Bašinsko ir J. Gruodžio sonatos), rugpjūčio 7 d. 17 val. – pačiame Vilniaus centre esančioje LMTA Didžiojoje salėje (programoje – J. Gruodžio, P. Dikčiaus, S. Vainiūno sonatos). Renginiai nemokami.

Įrašai ir koncertai yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos vykdomo projekto „J. Gruodis, K. V. Banaitis, S. Vainiūnas, P. Dikčius, J. Juzeliūnas, J. Bašinskas: svarbiausios XX amžiaus lietuvių kompozitorių sonatos smuikui ir fortepijonui“, skatinančio reikšmingiausio XX a. lietuvių kamerinės muzikos repertuaro studijas, atlikimą ir sklaidą Lietuvoje ir pasaulyje, dalis. Projekto partneris – Paliesiaus dvaras. Rėmėja – Lietuvos kultūros taryba.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.