Įspūdingoje premjeroje susitiks rokas ir M.K. Čiurlionio kūryba

Vienu įspūdingiausių šių metų tarptautinio M. K. Čiurlionio muzikos festivalio koncertų taps intriguojanti premjera. Jau šį ketvirtadienį vilniečiai ir sostinės svečiai turės galimybę išgirsti kompozitoriaus Jono Jurkūno roko fantaziją „Čiurlionis Rex“, kurią atliks legendinis saksofonininkas Petras Vyšniauskas, pianistė Aleksandra Žvirblytė, Modesto Barkausko diriguojamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, gitaristas Robertas Semeniukas ir visas būrys kitų roko muzikantų.

 R.Semeniukas.<br> Rengėjų nuotr.
 R.Semeniukas.<br> Rengėjų nuotr.
 Šv.Kristoforo kamerinis orkestras.<br> Rengėjų nuotr.
 Šv.Kristoforo kamerinis orkestras.<br> Rengėjų nuotr.
 J.Jurkūnas.<br> Rengėjų nuotr.
 J.Jurkūnas.<br> Rengėjų nuotr.
 A.Žvirblytė ir P.Vyšniauskas.<br> Rengėjų nuotr.
 A.Žvirblytė ir P.Vyšniauskas.<br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Nov 9, 2021, 2:54 PM

M.K. Čiurlionio mintis įgarsins nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, aktorius Vytautas Anužis.

Prieš kūrinio premjerą pakalbinome kompozitorių, renginio organizatorius ir atlikėjus.

– Aleksandra, jūs esate tarptautinio M.K. Čiurlionio muzikos festivalio sumanytoja. Publikai jau pasiūlėte įdomių čiurlioniškų projektų – baleto kompoziciją „Karalių pasaka“, teatralizuotą misteriją „Mistinis Čiurlionis“, projektą „Kosminis Čiurlionis“ bei daugelį kitų. Ir štai – roko fantazija! Kas įkvėpė „Čiurlionis Rex“?

A.Žvirblytė: Išties kiekvienam festivaliui stengiamės pateikti po naują čiurlionišką projektą, kuris leistų į mūsų genijaus kūrybą pažvelgti vis kitu kampu. Tiesą sakant, „Čiurlionis Rex“ idėja gimė padebesiuose. Skridau į Kiniją, sėdėdama lėktuve įsijungiau monitorių ir pažiūrėjau filmą apie Freddie Mercury. Ten yra scena, pasakojanti, kaip jis kuria „Bohemian Rhapsody“, sujungdamas roko ir operos idėjas.

Baigusi žiūrėti filmą susimąsčiau – o jei Čiurlionis ir rokas? Grįžusi pasidalinau mintimis su fantastišku muziku, nuolatiniu mūsų čiurlioniškų projektų dalyviu Petru Vyšniausku. Jis idėją palaikė, taigi subūrėme entuziastų grupę – muziką sukurti ėmėsi Jonas Jurkūnas, realizuoti – maestro Modestas Barkauskas ir jo vadovaujamas Šv.Kristoforo kamerinis orkestras. Prisijungti sutiko ir puikūs roko muzikantai.

– Jonai, turbūt ne kiekvieną dieną tenka gauti pasiūlymą sukurti fantaziją kameriniam orkestrui, solistams ir roko grupei?

J.Jurkūnas: Esu labai dėkingas už progą naujai ir kitaip patirti M.K.Čiurlionio kūrybą. Nusprendžiau eiti šiuolaikinių variacijų – remiksų keliu. Siekiau atrasti esminius M.K.Čiurlionio komponavimo principus ir permąstyti juos savaip.

Sugretinau skirtingų muzikinių pasaulių technikas: motyvo vystymo operacijas su laisva improvizacija, roko muzikos estetiką su gyvosios elektronikos skambesiu. Viską apjungia aktoriaus Vytauto Anužio įgarsinti M.K.Čiurlionio laiškai žmonai Sofijai – neišpasakytai vaizdingi, ryškūs ir muzikalūs tekstai.

– Sujungti M.K. Čiurlionio muziką su roku – ar ne per daug rizikinga idėja?

A.Žvirblytė: Ne kiekvieno kompozitoriaus kūrybą lengva transformuoti. Čiurlionis kaip tik priklauso tiems retiems atvejams, kai autoriaus kūryba puikai paklūsta patiems įvairiausiems kūrybiniams eksperimentams. Čiurlionis pats buvo puikus improvizuotojas, jo muzikoje yra universalūs ženklų, simbolių kodai, randantys „bendrą kalbą“ su praktiškai bet kokio stiliaus elementais.

M.Barkauskas: Originalus J.Jurkūno prisilietimas prie M.K.Čiurlionio muzikos tarsi sukuria iliuziją, kad kūrybinių rėmų nėra. Neįprasta solistų, roko grupės ir styginių orkestro sudėtis persipina į vientisą partitūrą. Muzika nuo pastelinės, meditatyvinės nuotaikos pradžioje, perauga į efektingą ritminį piešinį kulminacijoje.

P.Vyšniauskas: Man įdomu ką iš dangaus pasakys M.K.Čiurlionis po premjeros (juokiasi). Fantastiška prof. A.Žvirblytės idėja, puikus J.Jurkūno kūrinys, energingi orkestras, dirigentas ir atlikėjai. Esu laimingas galėdamas muzikos garsais prisiliesti ir atrasti stebuklą.

– Robertai, o kokios mintys kyla į čiurlionišką projektą įsijungusiam roko muzikantui?

R.Semeniukas: Labai džiaugiuosi projektu „Čiurlionis Rex“, kuriame nusišypsojo sėkmė sudalyvauti. Projektas tikrai netradicinis – kameriniam orkestrui, solistams ir ritmo grupei, su tokia gausybe profesionalių muzikantų scenoje nedažnai tenka koncertuoti.

Prisipažinsiu, šiek tiek jauduliuko yra, nes programa ne iš lengvųjų, pasiruošti reikia atsakingai ir skrupulingai. Gerai, kad turime tam laiko ir nemažai repeticijų. M.K. Čiurlionis yra vienas mėgstamiausių lietuvių kompozitorių, jo muzika – tikra atgaiva sielai.

Esu „čiurlioniukas“, grojau fortepijonu ir daug išgirdau apie šį nuostabų kompozitorių jau ankstyvoje paauglystėje, vėliau,studijų tuometinėje Konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija – aut. past.) metais, teko nemažai jo muzikos atlikti fortepijonu.

Dabar mano užduotis kita – atstovausiu roko pusei, su bičiuliais apipinsime ikoninius šio kompozitoriaus kūrinius roko ir džiazo pasažais. Labai laukiu šio magiško koncerto!

Roko fantazija „Čiurlionis Rex“ skambės Šv. Kotrynos bažnyčioje lapkričio 11 d. 19 val. Kompozicijos autorius – Jonas Jurkūnas. Atlikėjai: Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko, Petras Vyšniauskas (saksofonas), Aleksandra Žvirblytė (fortepijonas), Robertas Semeniukas (gitara), Robotik Folk (gitara), Jonas Lengvinas (mušamieji), Tadas Žukauskas (bosinė gitara).

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.