Fortepijoninis duetas ners į jūros gelmes

Fortepijoninis Sonatos Deveikytės-Zubovienės ir Roko Zubovo duetas, šiemet švęsdamas savo 25-ąjį koncertų sezoną, klausytojams pristatys naują muzikinę programą „Skambančios spalvų jūros. Čiurlionis ir Debussy“.

Fortepijoninis duetas S.Deveikytė-Zubovienė ir R.Zubovas parengė naują programą „Skambančios spalvų jūros. Čiurlionis ir Debussy“.
Fortepijoninis duetas S.Deveikytė-Zubovienė ir R.Zubovas parengė naują programą „Skambančios spalvų jūros. Čiurlionis ir Debussy“.
M.K.Čiurlionio „Jūros sonata. Finalas“. 1908 m.
M.K.Čiurlionio „Jūros sonata. Finalas“. 1908 m.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 1, 2022, 1:06 PM

Pirmą kartą istorijoje per vieną koncertą bus galima išgirsti du tais pačiais metais pradėtus rašyti muzikos šedevrus – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninę poemą „Jūra“ ir Claude’o Debussy „Tris eskizus simfoniniam orkestrui „Jūra“ („La mer“).

Šios simfoninių kūrinių transkripcijos fortepijonui keturioms rankoms pasklis po įvairius Lietuvos miestus, taip pat skambės ir Latvijos bei Belgijos klausytojams. Per koncertinę  turnė planuojama aplankyti Varėną, Druskininkus, Alytų, Rietavą, Zarasus, Lūznavą (Latvija) ir Antverpeną (Belgija).

Programa „Skambančios spalvų jūros. Čiurlionis ir Debussy“ sujungia du epochinius XX amžiaus pradžios simfoninius kūrinius, adaptuotus vienam fortepijonui keturioms rankoms. M.M.Čiurlionis ir C.Debussy pradėjo kurti savo didžiuosius marinistinius opusus tais pačiais 1903  metais.

C.Debussy „Tris eskizus simfoniniam orkestrui „Jūra“ („La mer“) pabaigė 1905-aisiais, tais pačiais metais kūrinys buvo pristatytas, tiesa, labai nesėkmingai, Paryžiaus klausytojams.

M.K.Čiurlionis simfoninę poemą „Jūra“ užbaigė 1907-aisiais, tačiau pirmą kartą ji buvo atlikta tik 1936 metais, praėjus 25 metams po kompozitoriaus mirties, ir tą kartą be autoriaus partitūroje užrašytos vargonų partijos. Dėl šios priežasties M.K.Čiurlionio „Jūra“ negalėjo pelnyti deramos vietos muzikos istorijoje.

C.Debussy, siekdamas, kad su kūriniu galėtų susipažinti kuo daugiau  muzikos gerbėjų, jau 1905 metais parengė ir publikavo kūrinio transkripciją vienam fortepijonui keturioms rankoms.

Gal dėl šios priežasties 1908 metais kūrinys skambėjo nebe taip radikaliai ir buvo sutiktas triumfališkai. Nuo tada tai yra vienas įtakingiausių XX amžiaus pradžios simfoninių kūrinių.

M.K.Čiurlionio simfoninės poemos „Jūra“ pritaikymas fortepijonui keturioms rankoms datuojamas maždaug 1925 metais. Jį atliko kompozitoriaus sesuo Jadvyga Čiurlionytė, tuo metu studijavusi Berlyno konservatorijoje.

Ši „Jūros“ adaptacija iki šiol egzistavo tik rankraščio formatu ir čiurlionistikos pasauliui tapo žinoma tik po Jadvygos mirties, apie 1995 metus, kai jos archyvus ištyrinėjo muzikologas dr. Darius Kučinskas.

Specialiai šiai programai M.K.Čiurlionio „Jūros“ transkripcija yra prikelta gyvenimui, iššifruota, suredaguota ir Zubovų fortepijoninio dueto pritaikyta koncertiniam atlikimui.  

Taigi, 2022 metais šie du monumentalūs XX amžiaus pradžios kūriniai pirmą kartą gyvai skambės vienoje programoje, taip atskleidžiant dviejų to laikotarpio genijų kūrybinių siekių ir idėjų giminingumą bei pabrėžiant pasaulinį kultūros kontekstą, kuriame kūrė M.K.Čiurlionis.

Klausytojams atrasti raktą į šių kūrinių didingumą, kupiną nepažabotos gamtos stichijos galių, padės jau 25 metus drauge muzikuojantys pianistai Sonata ir Rokas Zubovai. Fortepijoninis duetas, kritikų įvardijamas „didžiaisiais vakaro romantikais“, šį kartą pristatys kitą, stichiškesnį, savo kūrybos pradą.

S. ir R.Zubovai kaip fortepijoninis duetas debiutavo 1997 metų pavasarį Čikagoje, Lemonto dailės galerijoje. Abu pianistai, tarptautinių konkursų laureatai, muziką studijavo Lietuvoje (Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje), Šveicarijoje (Heinricho Neihauzo institute Ciuriche) ir JAV (De Paulo universitete Čikagoje) pas pianistus Povilą Stravinską, Jurgį Karnavičių, Esterą Elinaitę, Andrių Kuprevičių, Edvardą Auerį bei Dmitry Paperno.

Atlikėjai koncertavo didžiuosiuose JAV ir Kanados miestuose, Argentinoje ir Urugvajuje, daugelyje Europos šalių bei yra nuolatiniai tarptautinių festivalių dalyviai. Duetas atliko daugiau kaip 10 skirtingų kompozitorių kūrinių, sukurtų duetui, pasaulines premjeras.

Koncertų kalendorius

04.05 17:30
Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykla
(Vytauto g. 29, Varėna)

04.06 17:00
Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokykla
(Vytauto g. 23, Druskininkai)

04.07 17:00
Alytaus muzikos mokykla
(Sporto g. 12, Alytus)

04.13 17:00
Rietavo savivaldybės kultūros centras
(Parko g. 5, Rietavas)

04.24 
Lūznavas muiža 
(Pils iela 8, Lūznava, Latvija)

04.25 17:00
Zarasų meno mokykla
(Dariaus ir Girėno g. 11, Zarasai)

05.01 
Gravenhof
(Lambrechtsstraat 2660, Antverpenas, Belgija)

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: NATO plėtra Madrido susitikime – lūkesčiai ir realijos