Jubiliejinis „Kūrybinis impulsas“: išlieka tie, kurie atsikrato vidinių baimių

Birželio 10 d. (penktadienį) 18.30 val. LNOBT baleto trupė kviečia į dešimtąjį „Kūrybinio impulso“ vakarą, kuriame šalia naujų choreografinių miniatiūrų bus prisimintos ir reikšmingiausios ankstesnių metų kompozicijos.

"Kūrybinis ImpulsasX", LNOBT plakatinė nuotrauka.<br>M.Aleksos nuotr.
"Kūrybinis ImpulsasX", LNOBT plakatinė nuotrauka.<br>M.Aleksos nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Renata Baltrušaitytė, LNOBT

Jun 5, 2022, 8:55 AM

Kūrybinis impulsas“ Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje pirmąkart pasirodė lygiai prieš dešimt metų – 2012-ųjų birželio pradžioje.

„Ir, mano manymu – pačiu laiku. Nes tada į LNOBT atėjęs baleto meno vadovas Krzysztofas Pastoras pravėrė mums duris į Europą: pradėjome stebėti vakarų choreografus, atpažinti jų stilius. Aišku, pirmieji bandymai buvo labai nedrąsūs. Palyginus su dabartiniais – kaip diena ir naktis. Nes per dešimtmetį prasiplėtė šokėjų kultūrinis intelektas ir erudicija, scenoje dabar pamatome daug individualių, skirtingų kūrybos stilių. „Kūrybiniame impulse“ auga jaunieji choreografai, kurie galbūt seks Martyno Rimeikio pėdomis“, – tvirtina LNOBT baleto direktorė Rūta Butvilienė.

„Man „Kūrybinis impulsas“ – tai atradimo, pažinimo ir ieškojimų laukas. Atrodo, kad mes, šokėjai, visą karjerą praleidžiame choreografijos pasaulyje ir tą pasaulį gerai pažįstam. Bet iš tiesų pabandęs kurti choreografiją tu atsiduri nepažįstamame pasaulyje. Tai ir gąsdina, ir vilioja, o kartais atneša nusivylimų ir baimių. Bet kartu skatina kūrybiškumą, kuris yra neatsiejama nūdienos šokėjo darbo dalis. Todėl džiaugiuosi, kad „Kūrybinis impulsas“ sėkmingai rengiamas jau dešimt metų: tai be galo vertinga ir reikalinga mūsų trupei“, – sako dar pirmajame „Kūrybiniame impulse“ kaip choreografas puikiai užsirekomendavęs, o 2020 m. K. Pastorą LNOBT baleto meno vadovo poste pakeitęs M. Rimeikis. Jubiliejiniame vakare dar kartą išvysime jo debiutinę kompoziciją „Belaukiant Godo“, 2012 m. sukurtą pirmajam „Kūrybiniam impulsui“.

Neįkainojama dovana

Choreografė ir baleto repetitorė Živilė Baikštytė juokauja, kad „Kūrybinis impulsas“ baleto šokėjams – kaip „pakabinta morka“ ateičiai: juk kiekvienas patyliukais mąsto, kuo užsiims baigęs scenos karjerą. „Be to, jaunimui tai nuostabi galimybė suprasti, ko profesionalūs choreografai nori iš artistų. K. Pastoras dovanojo mums šį projektą, suteikdamas galimybę kurti ir parodyti savo kūrybą kitiems. Nes jei bandytum tuo užsiimti savarankiškai – reiktų pačiam samdyti atlikėjus, scenos darbininkus, apšvietėjus ir taip toliau, net baisu pagalvoti, kiek visa tai kainuotų. O mes viską gavom kaip dovaną, ir tai užveda kūrybingumui“, – teigia Ž. Baikštytė, jubiliejiniame „Kūrybiniame impulse“ pristatysianti savo 2014 m. kompoziciją „Pomeriggio“.

Choreografė Edita Stundytė jubiliejiniame vakare pristatys ir 2014-aisiais solistei Anastasijai Čumakovai sukurtą monospektaklį „Skardis“, ir naują savo kūrinį „Sielos“ pagal Eduardo Balsio muziką. „Tai bus devintoji „Kūrybiniam impulsui“ mano sukurta kompozicija. Kadangi pati nesu balerina, šokis ant puantų man buvo naujas dalykas, kurį kaip choreografei buvo smalsu išbandyti. Darbas su baleto artistais praplėtė mano kūrybinės raiškos galimybes. Tik čia, teatre, supratau, kiek daug visko reikalauja baleto menas. Nors pati esu šiuolaikinio šokio atstovė, bet neoklasika žaviuosi ir jos elementus dažnai integruoju į savo kūrybą“, – pasakoja E. Stundytė.

Atkaklumo patikrinimas

Absoliučią „Kūrybinio impulso“ rekordininkę LNOBT trupėje pagal pristatytų kompozicijų skaičių – baleriną Vaidą Šniurevičiūtę šįmet nuo kūrybos atitraukė mamytės pareigos, todėl jubiliejiniame vakare matysime atgaivintą jos 2018 m. kompoziciją „NEjuoda“.

Energinga šokėja negaili komplimentų „Kūrybinio impulso“ idėjai: „Tai nerealus projektas, neeilinė galimybė, suteikianti visus resursus saviraiškai. Yra tik vienas trūkumas: po to gauname mažokai atgarsių, trūksta edukacinės programos, leidžiančios choreografams tobulėti. Tiesiog vieniems pasiseka geriau, kitiems blogiau, ir viskas. Galbūt šalia reiktų ir kūrybinių dirbtuvių su garsiais choreografais?“ – svarsto V. Šniurevičiūtė.

Kad pradedantieji choreografai neišvengia klaidų, liudija ir LNOBT primabalerina Olga Konošenko: „Dalyvavau jau pirmajame „Kūrybiniame impulse“, bet, prisipažinsiu, tuomet neįvertinau savo jėgų. Po poros metų sugrįžau dar kartą, o tada pasitraukiau ilgam: pasakiau sau, kad choreografinė kūryba – ne mano kelias. Bet šio sezono pradžioje su kolege Greta Gylyte pakalbėjom: kadangi „Kūrybinis impulsas“ jubiliejinis, reiktų ir mums kažką daryti. Išėjo frazė ir tiek, rimtai į ją nežiūrėjom, bet galiausiai gimė labai rimta tema“, – pasakoja O. Konošenko, kartu su bendraautore G. Gylyte scenoje pati atliksianti kompoziciją pagal garsiąją ukrainiečių kompozitoriaus Myroslavo Skoryko „Melodiją“.

„Ar prisimenate, kad pirmajame „Kūrybiniame impulse“ buvo net trys veiksmai, ir kiekvienas jų truko maždaug po valandą? Kiek drąsos, kiek įkvėpimo, visi tuomet labai norėjo kurti ir dalyvauti – tai buvo naujas, įdomus projektas. Vėliau daugelis atkrito, liko tik tie, kurie subrendo ir atsikratė savo vidinių baimių“, – antrina savo draugei balerina G. Gylytė.

Tačiau baleto trupė atsinaujina kasmet, ir, pasak LNOBT baleto meno vadovo M. Rimeikio, kiekvieną sezoną joje atsiranda vis naujų žmonių, norinčių kurti. Šįmet savo naujas kompozicijas „Kūrybiniam impulsui“ parengė baleto šokėjai Charlotte Lejeune, Miryam Roca Cruz, Julija Stankevičiūtė, Edvinas Jakonis ir Imanolis Sastre Martinas.

Choreografinę miniatiūrą, atliekamą ukrainiečių artistų, Lietuvos žiūrovams pristatys ir neseniai gastroles mūsų šalyje baigusio Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro trupės primarijus Dmytro Vasylievas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: kada karas suskaldys Rusijos visuomenę?