Prasideda 19-asis Tarptautinis Tytuvėnų vasaros festivalis

Pandemijos iššūkius palikęs praeityje, artėja tradicija tapęs vienintelis Šiaulių apskrityje profesionalaus muzikos ir meno festivalis, apimantis beveik visus apskrities rajonus. Per tris mėnesius atlikėjai iš Lietuvos ir kitų pasaulio šalių koncertuos Kelmėje, Tytuvėnuose, Baisiogaloje ir Šiluvoje.

 Tytuvėnų bažnyčia ir vienuolynas.<br> P.Lileikio nuotr.
 Tytuvėnų bažnyčia ir vienuolynas.<br> P.Lileikio nuotr.
 R.Šervenikas.<br> D.Matvejevo nuotr.
 R.Šervenikas.<br> D.Matvejevo nuotr.
 M.Beekmanas.<br>S.Wijzenbeek nuotr.
 M.Beekmanas.<br>S.Wijzenbeek nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jun 14, 2022, 5:43 PM, atnaujinta Jun 14, 2022, 5:46 PM

Jau 19-tą vasarą vyksiantis festivalis laikomas vienu išskirtinių Šiaulių apskrities kultūrinio turizmo akcentų. Pagrindiniai festivalio renginiai vyksta XVII a. Tytuvėnų Bernardinų bažnyčioje ir vienuolyne.

Kiti koncertai rengiami gražiausiose Šiaulių regiono erdvėse – dvarų sodybose, bažnyčiose, kultūros centruose. Ten galima susipažinti ir su šio krašto kultūros paveldu, pasigrožėti gamta, ir pasiklausyti puikiai atliekamos muzikos, kuri kartu su istorine aplinka padės žiūrovams virtualiai pakeliauti po įvairias epochas ir šalis.

Renginiai vyks savaitgaliais, kad žmonės galėtų aplankyti ir gražias, turizmui pritaikytas Šiaulių krašto vietas, ir praturtinti savo pasaulį nauja meno patirtimi – gyvai pamatyti ir išgirsti iškiliausius instrumentinės muzikos solistus, operos atlikėjus, orkestrus, ansamblius, aktorius ir kitus scenos meno meistrus iš Lietuvos ir užsienio.

Šiemet festivalio programoje gausu garsių vardų ir debiutų. Festivalis pradedamas birželio 18 d. Kelmės Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje koncertu, skirtu lietuvių kompozitoriui Broniui Kutavičiui.

Kauno miesto simfoninis orkestras kartu su Kauno valstybiniu choru atliks du „kultūrinės archeologijos“ ir „pagoniškojo minimalizmo“ lietuvių muzikoje puoselėtojo B. Kutavičiaus kūrinius: kartu su poetu Sigitu Geda sukurtą ir iki šiol laikomą vienu reikšmingiausių Lietuvos muzikos kūrinių oratoriją „Paskutinės pagonių apeigos“ ir simfoniją-oratoriją „Epitafija praeinančiam laikui“.

Kompozitorius traktavo chorą ne kaip statišką sambūrį, bet dinamišką kolektyvą, judantį erdvėje, todėl koncerto klausytojai chorą išgirs kitaip nei įprasta, keliaus muzikos nutiestais tiltais į paslaptingą ir brangią autoriui praeitį, kur dar galima aptikti nebūtin išėjusias baltų gentis.

Birželio 26 d., sekmadienį, Tytuvėnų vienuolyno refektorinėje salėje vyks vienintelis festivalio dramos vakaras – Kauno kamerinio teatro spektaklis „Noktiurnas“. Jis pasakoja apie tai, kaip gyvenime svarbu atleisti. Spektaklio režisierius Gyčio Padegimo teigimu, šis spektaklis bus žiūrovui netikėtumas, į kurį kiekvienas turi ateiti nusiteikęs išgyventi, patirti ir suprasti kitą.

Liepos 10 d. festivalio rengėjai visus pakvies į Baisiogalos dvarą, kuriame skambės džiazo ritmai.Dmitrijaus Golovanovo (fortepijonas) ir Jano Maksimovičiaus (saksofonas) duetas atliks albumo „Tūkstantis sekundžių iš mūsų gyvenimo“ melodijas. Abu muzikai yra vieni ryškiausių šalies improvizacinės muzikos ir džiazo atlikėjų, vertinantys gyvą muzikinį bendravimą, muziką čia ir dabar.

Koncertuose pasirodys ir gerai Lietuvos bei pasaulio publikai žinomi muzikantai. Liepos 16 d. Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos angelų karalienės bažnyčioje koncertuos pianistas ir kompozitorius, „Grammy“ nominantas Andrius Žlabys. Ypatingą vietą muziko repertuare užima Johanno Sebastiano Bacho kūryba. Šiam koncertui iš Rygos specialiai bus atvežtas koncertinis fortepijonas.

Jo skambesiu galės pasigerėti ir kitą dieną, liepos 17-ąją, toje pačioje Tytuvėnų bažnyčioje vyksiančio koncerto, skirto kunigui ir poetui Ričardui Mikutavičiui, klausytojai. Sakralinė muzika įtrauks klausytojus pokalbį tikėjimo tema. Koncerto programoje skambės kompozitoriaus Olivier Messiaeno „Kvartetas laiko pabaigai“.

Tai tai vienas dažniausiai pasaulio scenose skambantis kūrinys, sukuriantis dvasingumo ir emocingumo aurą, religiniu turiniu stiprinantis žmonijos viltį ir tikėjimą.

Liepos 23 d. Baisiogalos dvare koncertą surengs Tytuvėnų festivalio debiutantai fortepijoninio trio „Meta“ nariai, paruošę įvairių laikotarpių ir nuotaikų programą – nuo Arvydo Malcio iki Johanneso Brahmso melodijų ir įtraukiančių Astoro Piazzollos tango ritmų.

Po savaitės, liepos 30 d., džiazo ritmai vėl sugrąžins festivalio gerbėjus ir svečius į Tytuvėnų bažnyčią, po kurios skliautais jie išgirs akordeonisto iš Serbijos Momiro Novakovičiaus ir klasikinės gitaros virtuozo iš Estijos Kirilo Ogorodnikovo duetą. Nors abu muzikantai žinomi kaip kamerinės muzikos atlikėjai, tačiau jiems puikiai sekasi pavergti klausytojų širdis ir pietietiškais ritmais. Koncerte „Pietų šalių muzika“ susipins aistringos tango, džiazo ir klasikinės muzikos linijos.

Tikėjimo tema bus plėtojama ir rugpjūčio 8 d. Šiluvos Švč. Mergelės Marijos gimimo bazilikoje surengtame koncerte „Bachas ir tik Bachas“. Bažnytinę baroko muziką atliks tenoras iš Nyderlandų Marcelas Beekmanas kartu su Lietuvos kameriniu orkestru.

Amsterdame gyvenantis dainininkas klausytojus žavi operos arijų interpretacijomis, taip pat senosios ir šiuolaikinės muzikos atlikimu. M.Beekmanas kartu su Olandijos berniukų choru įrašė daugybę J.S. Bacho vokalinių kūrinių ir pelnė geriausiai J.B.Bachą dainuojančio tenoro titulą.

Siekdami išreikšti solidarumą su karo siaubiama Ukraina, festivalio dalyviai į programas įtraukė ukrainiečių kompozitorių kūrinių, o rugpjūčio 21 d. Tytuvėnuose festivalio pabaigą vainikuos Berlyne gyvenančios smuikininkės Dianos Tishchenko (Ukraina) koncertas su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.

Romantinės muzikos mėgėjai išgirs Franzo Schuberto „Nebaigtąją simfoniją“ ir Koncertą smuikui D-dur, op 77. Tai vienintelis smuikui sukurtas šio kompozitoriaus Koncertas. D.Tishchenko Lietuvoje koncertuos pirmą kartą.

Plačiau apie koncertus skaitykite www.tytuvenaifestival.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.