Klaipėdos muzikiniame teatre montuojama technologinė įranga – nematoma, bet efektinga

„Į rekonstruojamą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro dalį jau montuojama technologinė įranga!“, – atskleidė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovės pavaduotojas Naglis Stancikas, pasakodamas apie svarbų etapą šio teatro rūmų rekonstrukcijoje.

N.Stanciką džiugina pradėtas svarbus teatro rekonstrukcijos etapas.<br> Lrytas.lt koliažas.
N.Stanciką džiugina pradėtas svarbus teatro rekonstrukcijos etapas.<br> Lrytas.lt koliažas.
 Scenos mechanikos sistema.<br> KVMT nuotr.
 Scenos mechanikos sistema.<br> KVMT nuotr.
 Scenos mechanikos sistema.<br> KVMT nuotr.
 Scenos mechanikos sistema.<br> KVMT nuotr.
 N.Stancikas.<br> KVMT nuotr.
 N.Stancikas.<br> KVMT nuotr.
 Rekonstruojamas KVMT pastatas.<br> KVMT nuotr.
 Rekonstruojamas KVMT pastatas.<br> KVMT nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras

Sep 20, 2022, 9:07 PM

– Kaip vyksta rekonstrukcija?

– Ne visi žino, kiek daug modernios įrangos naudojama šiuolaikiniuose muzikiniuose teatruose, tad norisi pasidžiaugti, kad į rekonstruojamą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatą jau pradėta montuoti scenos technologinė įranga.

Tai labai sudėtingos sistemos, kurios turi atitikti daugybę kriterijų: būti šiuolaikiškos, taupančios energetinius išteklius, atitinkančios ypatingus teatro darbuotojų ir atvykstančių kūrėjų poreikius, būti įrengtos taip, kad tarpusavyje sąveikautų tinkamai, o veiksmas teatre visuomet vyktų profesionaliai ir kokybiškai, tačiau nepastebimai žiūrovams.

Norint, kad Muzikinis teatras tinkamai funkcionuotų, reikia daugybės technologinės įrangos. Džiugu, kad dalis jau nupirkta ir šiuo metu montuojama, kitai daliai šiuo metu ruošiame arba jau vykdome viešųjų pirkimų procedūras.

– Kuo ypatinga muzikinio teatro scenos technologijų mechanikos sistema?

– Šiuo metu didžiojoje ir mažojoje žiūrovų salėse montuojama scenos technologijų mechanikos sistema, kurią sudaro viršutinės ir apatinės mechanizacijos įranga bei jos valdymo sistema.

Scenos technologijų mechanikos sistema valdoma centralizuotai, iš vieno pulto, ir padeda užtikrinti darnų spektaklio vyksmą. Ši sistema leidžia kilnoti scenos ar orkestrines platformas, dekoracijas, uždangas, šviesos prietaisų tiltus. Vien didžiojoje scenoje bus įrengta 40 skirtingų kėlimo linijų, vadinamų „štangų“, ant kurių bus galima tvirtinti dekoracijas, šviesos prietaisus, uždangas, jas kilnoti, o prireikus paslėpti arba parodyti žiūrovui.

Scenos technologijų mechanikos sistemos varikliai veikia tyliai, nesukeldami papildomų garsų, kas labai svarbu Muzikinio teatro spektakliams. Beje, šia sistema valdysime ir scenos uždangą, kuri mūsų Muzikiniame teatre galės būti pakelta į viršų arba persiskirti ir pasislėpti šonuose, priklausomai nuo menininkų kūrybinių sumanymų.

Sistema įsigyta ir montuojama. Ir tai yra šiuolaikiškas, naujausius technologinius sprendimus atitinkantis technikos sprendimas. Ji lengvai valdoma ir programuojama. Šiuolaikinė sistema taupiau naudoja elektros energijos išteklius, modernesnis valdymas leidžia lengviau užprogramuoti mechanizmų judėjimo seką ar juos valdyti realiu laiku.

Mums labai svarbu, kad ši įranga taip pat yra maksimaliai saugi naudoti. Sunku būtų šią įrangą lyginti su prieš keletą dešimtmečių įdiegta technika...

– Kaip keičiasi scenos technologinio apšvietimo sistemos?

– Scenos technologijų mechanikos sistema vizualiai panaši į sukurtas prieš daugelį metų, o scenos technologinio apšvietimo sistema keliais šviesmečiais lenkia prieš dešimtmetį teatruose įdiegtas sistemas.

Scenos technologinio apšvietimo sistema sujungia ir leidžia valdyti visus Muzikiniame teatre naudojamus šviesos šaltinius: scenos meninio apšvietimo sistemą, scenos darbinio ir repeticijų, scenos budėtojo apšvietimo įrangą, apšvietimo įrangos elektros maitinimo linijų ir įrangos valdymo signalų tinklus, valdymo pultus.

Darant KVMT rekonstrukcijos projektą pradžioje buvo numatyta apšvietimo sistema, kurioje planuota naudoti halogenines arba kaitrines lempas, tačiau mes, atsižvelgdami į rinkos tendencijas ir pokyčius, šios sistemos sprendinius atnaujinome ir įsigijome LED šviesos šaltiniais pagrįstą apšvietimo sistemą. Prietaisai su LED šviesos šaltiniais naudoja dešimtis kartų mažiau elektros energijos bei jų naudojimo laikas yra ypač ilgas.

Tiesa, šie prietaisai yra brangesni, tačiau viską atperka mažos elektros energijos sąnaudos ir ilgesnė galimybė juos naudoti.

Scenos technologinio apšvietimo sistema sujungia ir 360 elektros įtampos linijų (iš jų 48 reguliuojamos) didžiojoje scenoje bei 96 elektros įtampos linijas (iš jų 12 reguliuojamos) mažojoje scenoje.

Įrangos valdymo sistemos veikimas užtikrinamas naudojant dubliuotus pagrindinius valdymo elementus, tad sutrikus pagrindinio procesoriaus darbui, jo funkcijas automatiškai perimtų rezervinis procesorius ir tokiu būdu būtų užtikrinamas nepertraukiamas sistemos veikimas, tad spektaklį ar koncertą stebintys žiūrovai jokių sutrikimų nepastebėtų.

Didžiojoje scenoje numatyta 15 skirtingose vietose išdėstytų įvairių apšvietimo įrangos tiltų ar bokštų, taip pat numatyti papildomi pajungimo taškai įvairiose salės zonose.

Mažojoje scenoje numatyti aštuoni skirtingose vietose išdėstyti įvairūs apšvietimo įrangos tiltai ar bokštai, taip pat numatyti papildomi pajungimo taškai įvairiose salės zonose. Apšvietimo sistemoje naudojami 282 vienetai 10 skirtingų modelių prožektorių.

Prožektoriai jau pristatyti į teatrą ir pradėti naudoti rodant teatro spektaklius kitose salėse. Šiuolaikišku, LED šviesos šaltinio pagrindu veikiančiu apšvietimu KVMT publika mėgaujasi jau nuo paskutinio, dar pavasarį parodyto Gaetano Donizetti operos „Pulko duktė“ spektaklio. Naują sezoną pasitinkame turėdami galimybę scenoje naudotis moderniu apšvietimu!

– O kokie bus vaizdo projektoriai?

– Šiuo metu ruošiamasi vykdyti viešojo pirkimo procedūrą bei įsigyti tris modernius vaizdo projektorius, kurie leis pastatymuose naudoti vaizdo projekcijas. Bus įrengta optinio tinklo sistema, į modernius projektorius transliuosianti vaizdą be jokio vėlavimo.

– Papasakokite apie Muzikinio teatro įgarsinimo ypatybes.

– Ypatinga bus ir Muzikiniame teatre naudojama garso sistema, kuri jungs tiek įprastą salės įgarsinimą, garso pateikimą žiūrovui, tiek sudėtingas tarnybinio ryšio sistemas.

Mums svarbu žiūrovams pateikti „gyvą“ garsą ir tuo pat metu užtikrinti galimybę tarpusavyje komunikuoti skirtingoms Muzikinio teatro tarnyboms. Režisieriams ir jų padėjėjams spektaklio metu būtina perduoti užduotis teatro tarnyboms ar atlikėjams.

Tam reikia saugaus ir patikimo ryšio, kuris leistų operatyviai bendrauti, bet žiūrovas neturi to girdėti. Tačiau, tarkim, tuo pačiu metu salėje turi nuskambėti gongas, kviečiantis visus užimti savo vietas.

Labai svarbios ir Muzikinio teatro mikrofonų sistemos, kurios įgalina tinkamai perteikti tiek orkestro instrumentų grojimą, tiek solistų balsus. Mums būtina galimybė ne tik šį garsą gražiai transliuoti salėje, bet ir įrašyti, kad naudotume edukacijose ar kitiems tikslams. Turėsime ir vaizdo kameras, kurios prireikus leis fiksuoti vaizdą tiek scenoje, tiek repeticijų metu.

– Ar patogios kėdės lauks Muzikinio teatro publikos?

– Be jokios abejonės, Muzikinis teatras turės ir modernią žiūrovų salės kėdžių sistemą. Viešojo pirkimo procedūra jau įvykusi, sutartis pasirašyta, tad laukiama tik tinkamo meto montuoti kėdes, kurios atitinka daugybę kriterijų: akustinio tinkamumo, tvarumo, patogumo ir kokybės.

Kiekviena kėdė turės naujovę, kurios Lietuvoje dar nėra. Į atlošus, esančius priešais jus, bus įmontuotas ekranas, kuris iki spektaklio pradžios leis stebėti aktualią spektaklio informaciją, o jo metu išvysti titrus pageidaujama kalba.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.