Tarptautinio menų festivalio „Stačiatikių Kalėdos Lietuvoje“ žvaigždės

Tarptautinės programos „Kultūrų dialogas“ festivalis „Stačiatikių Kalėdos Lietuvoje“ jau devynioliktą kartą džiugins Lietuvos sostinės gyventojus ir svečius. Jo iniciatorė ir pagrindinė organizatorė – Slavų tradicinės muzikos mokykla. Kiekvienais metais savo klausytojams festivalis dovanoja garsiausių pasaulio atlikėjų koncertus, jis atviras visų tradicijų ir geografinių platumų muzikai ir patraukia dėmesį intriguojančiais projektais. Šiais metais gruodžio mėnesį „Stačiatikių Kalėdos Lietuvoje“ savo klausytojams dovanoja 3 įspūdingus koncertus.

Ukrainiečių tradicinės muzikos vakarui programą paruošė ansamblis „Dička“.
Ukrainiečių tradicinės muzikos vakarui programą paruošė ansamblis „Dička“.
Klausytojus džiugins Tbilisio V.Saradžyšvilio valstybinės konservatorijos K.Vardelio styginių kvartetas.
Klausytojus džiugins Tbilisio V.Saradžyšvilio valstybinės konservatorijos K.Vardelio styginių kvartetas.
Pianistas A.Gugninas atvyks iš Kroatijos.
Pianistas A.Gugninas atvyks iš Kroatijos.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Nov 25, 2022, 6:05 PM

Gruodžio 14 d., trečiadienį, 19 val. Vilniaus šv.Kotrynos bažnyčioje klausytojus džiugins Tbilisio Vano Saradžyšvilio valstybinės konservatorijos Konstantino Vardelio styginių kvartetas. Programoje skambės C.Debussy  Styginių kvartetas g-moll, Op.10, S.Cincadzės Styginių kvartetas Nr. 6, I.Bardanašvilio kūriniai styginių kvartetui.

Vienas dinamiškiausių ir įdomiausių šios kartos Sakartvelo kolektyvų K.Vardelio styginių kvartetas sulaukė tarptautinio kritikų dėmesio bei pripažinimo.  Ansamblis garsėja savo ugningais pasirodymais, aistringu stiliumi ir rafinuota muzikine interpretacija. 

Tbilisio V.Saradžyšvilio valstybinės konservatorijos styginių kvartetas, įkurtas 2016 m., pavadintas garsaus gruzinų smuikininko K.Vardelio vardu. Šiuo metu kolektyvui vadovauja nusipelnęs Sakartvelo artistas, Tbilisio V.Saradžyšvilio valstybinės konservatorijos styginių katedros vedėjas, Jerevano valstybinės konservatorijos profesorius Ernstas Arakelovas.

Kvartetas aktyviai koncertuoja Sakartvelo ir užsienio šalyse, yra tarptautinių konkursų nugalėtojas. 2020 m. kolektyvas tapo tarptautinio styginių atlikėjų konkurso Valetoje (Malta) laureatu. Ansamblio repertuare ir koncerto programoje – įvairių epochų kamerinė muzika, Sakartvelo kompozitorių kūriniai.

2017 m. kvarteto narių iniciatyva buvo įkurtas pirmasis Sakartvelo jaunimo kamerinis orkestras, su kuriuo K.Vardelio styginių kvartetas reguliariai griežia solo koncertuose.

2018 metais kvartetas išleido pirmąją kompaktinę plokštelę, kurioje skambėjo E.Griego kvartetas Nr.1, J.Haydno kvartetas Nr.2 (op.76) ir S.Cincadzės miniatiūros. Kolektyvas yra vienas iš pirmųjų Sakartvelo jaunimo kvartetų, aktyviai dalyvaujančių tarptautiniuose styginių kvarteto ir kamerinės muzikos konkursuose visame pasaulyje. 

Gruodžio 17 d., šeštadienį, 19 val. Vilniaus šv.Kotrynos bažnyčioje – ukrainiečių tradicinės muzikos vakarui  programą paruošė ansamblis „Dička“ (Lenkija, Ukraina).

Programoje skambės kalėdinės giesmės, kantai ir įvairių Ukrainos regionų bei Polesės lyrinės dainos. „Dička“ tradicinės muzikos mylėtojų grupės narių buvo įkurta 2006 metais Varšuvoje. Kolektyvo repertuarą sudaro skirtingų Ukrainos regionų ir Polesės (Lenkija) tradicinės kaimo dainos – apeiginės, lyrinės, religinės. Savo interpretacijose atlikėjai stengiasi išsaugoti originalias tarmes, atlikimo charakterį ir manierą.

„Dička“ nuolat koncertuoja Lenkijoje ir užsienio šalyse, dalyvauja festivaliuose, teatro, radijo ir kino projektuose.

Šiuo metu grupės fonografinę produkciją sudaro trys kompaktiniai diskai: „Tradicinės Ukrainos dainos“ (2009 m.), „Polesės Kalėdų giesmės“ (2012 m.) ir „Kelias“ (2021 m.). Albumas pateko į Lenkijos radijo folkloro festivalio „Nowa Tradycja“ konkurso „Metų folkloro fonograma“ finalą. 

Grupės vadovė ir įkūrėja – Ukrainos dainininkė, etnomuzikologė, mokytoja, Kijevo muzikos akademijos absolventė, legendinės Ukrainos grupės „Drevo“, įkurtos 1979 m. ir sujungusios tradicinės muzikos atlikėjus ir tyrinėtojus narė, daugelio tarptautinių tradicinės ir šiuolaikinės muzikos projektų dalyvė.

„Dička“ (ukrainietiškai – laukinis vaismedis) yra unikalus medis, galingas ir ilgaamžis, sugebantis išgyventi bet kokiomis sąlygomis, skleidžiantis stiprybę, slypinčią geriausiuose pasaulio vaisiuose. Tokia pati yra ir grupės „Dička“ atliekama muzika – kiekviena daina žavi originaliu atskirų balsų, susiliejančiu į darnią visumą skambesiu.

Natūralus, charakteringas tembras nukelia mus į Polesės pirmykštę gamtą ir perteikia Poltavos krašto ilgesį. Kaip ir laukinių medžių vaisiai, šios dainos prisotintos visko, iš ko jos išaugo: aplinkinio kraštovaizdžio, jas dainuojančių žmonių likimų, saulės, vėjo.

Gruodžio 21 d., trečiadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje festivalį uždarys pripažintas menininkas, daugelio tarptautinių konkursų ir apdovanojimų laureatas pianistas Andrejus Gugninas (Kroatija). Programoje skambės J.S.Bacho-S.Rachmaninovo Prelude, Gavotte ir Gigue iš Partitos smuikui E-dur №3, BWV 1006, M.Ravelio Sonatina, I.Stravinskio „Petruška“, S.Rachmaninovo Preliudai op. 23 ir 32.  

A.Gugninas – profesorės Veros Gornostajevos klasės absolventas. Gina Bachauer pianistų konkurso Solt Leik Sityje nugalėtojas (JAV, 2014 m., aukso medalis ir klausytojų apdovanojimas), S.Stančičio konkurso Zagrebe (Kroatija, 2011 m.) ir L.van Beethoveno Vienoje (Austrija, 2013 m.) laureatas.

2016 m. A.Gugninas triumfavo tarptautiniame pianistų konkurse Sidnėjuje, kur buvo apdovanotas pirma premija ir keliais specialiaisiais apdovanojimais. Netrukus, 2017 m. pradžioje, atlikėjas debiutavo Lietuvoje – jo pasirodymas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, festivalyje „Stačiatikių Kalėdos Lietuvoje“, ilgam liko sužavėtų klausytojų širdyse.

Skambino su Londono filharmonijos, Sidnėjaus simfoniniu, Nyderlandų simfoniniu, Marijos teatro, Rusijos nacionaliniu filharmonijos, Tatarstano Respublikos valstybiniu simfoniniu orkestrais, Zalcburgo kamerata ir kitais. 

Pianistui atstovauja prestižinė "IMG artists" agentūra Londone.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.