„Improdimensijos“ rudens sezono pabaigtuvės – su danų žvaigždėmis ir nauju duetu

Avangardinių ir kanonams nepaklusnių garsų mėgėjus šį rudenį ypač dosniai lepinusi „Improdimensijos“ komanda lapkričio 30-ąją surengs dar vieną nepamirštamą koncertą. Jaukioje ir nepriekaištingos akustikos „MAMA Studios“ (A. Mickevičiaus g. 29, Vilnius) erdvėje muzikinius kerus paskleis skirtingas danų avangardinio džiazo kartas jungiantis Zeuthen/Anderskov/Vestergaard trio bei scenoje debiutuosiantis saksofonininko Armino Bižio ir gitaristo Dominyko Norkūno duetas.

 Zeuthen/Anderskov/Vestergaard trio.<br> Rengėjų nuotr.
 Zeuthen/Anderskov/Vestergaard trio.<br> Rengėjų nuotr.
 D.Norkūnas.<br> V.Skaraičio nuotr.
 D.Norkūnas.<br> V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 28, 2022, 12:07 PM

Tai bus paskutinis šių metų „Improdimensijos“ sezono koncertas, tačiau laisvajo džiazo ir improvizacinės muzikos judėjimo varomojo jėga – saksofonininkas Liudas Mockūnas ir jo bendražygiai, sudėti instrumentų neketina. Po įspūdingo šio rudens sezono „Improdimensija“ 2023-iaisis neabejotinai sugrįš su nauja jėga!

Emocingas džiazas iš Danijos

Baigiamajame sezono koncerte pasirodysiantis saksofonininko Jespero Zeutheno, pianisto Jakobo Anderskovo ir būgnininko Anderso Vestergaardo trio – tai tris Danijos avangardinio džiazo kartas suvienijęs reiškinys, laviruojantis tarp ekspresyvaus laisvojo džiazo ir šilto skandinaviško skambesio.

Alto saksofonininkas J.Zeuthenas – neabejotina Danijos scenos legenda, grojusi net su Donu Cherry bei Terry Riley. Dar praėjusio amžiaus aštunto dešimtmečio pabaigoje ypatingą muzikos mėgėjų ir kritikų dėmesį dėl savo darbų su grupėmis „Blue Sun“ ir legendiniu „New Jungle Orchestra“ pelnęs muzikantas vietos Skandinavijos avangardinio džiazo olimpe niekam užleisti neketina.

Tai savito, melomanų puikiai atpažįstamo tembro saksofonininkas, kurio garsovaizdyje greta džiazo reikšmindas vaidmuo tenka roko bei „world“ muzikai.

Kitą trijulės narį – viduriniosios danų džiazo kartos atstovą J.Anderskovą – be išlygų galima vadinti vienu ryškiausių Europos džiazo fortepijono balsų. 2001 m. debiutavęs muzikantas bei kompozitorius už savo muziką yra įvertintas daugybe apdovanojimų, o 2018 m. buvo nominuotas prestižiniam Šiaurės Tarybos meno apdovanojimui.

J.Anderskovas yra daugelio naujas garsines perspektyvas atveriančių kolektyvų – „Anderskov Accident“, „Doctor Structure“, „Anderskov trio“ ir kt. – lyderis.

Jauniausiai trio muzikantų kartai atstovauja būgnininkas Andersas Vestergaardas. Šį talentingą perkusininką galima sutikti nardantį pačiuose įvairiausiuose džiazo muzikos stiliuose. Tačiau toks platus akiratis nepaskandino šio gabaus ir techniško atlikėjo muzikinių klišių jūroje. Priešingai, A. Vestergaardui pavyko suformuoti savitą grojimo braižą.

Andersas nuolat muzikuoja su grupėms „Yes Deer“ ir „Laser Nun“, o tarp jo scenos partnerių galima sutikti tokius vardus kaip Evanas Parkeris, Lotte Anker, Thomasas Morganas ir kt.

2018 m. debiutinį albumą „Out Of The Spectacle“ išleidęs Zeuthen/Anderskov/Vestergaard savo atliekamos muzikos neapraizgo madingomis, neretai turinio stokojančiomis koncepcijomis. Jie koncentruojasi į čia ir dabar vykstantį procesą, kuriame trijulės sinergija ima sprogte sproginėti įvairiausiais jausmais. Tai improvizacija, apipinta stipriu emociniu bliuziniu užtaisu.

Nenuspėjamo dueto debiutas

Prieš žengiant į sceną svečiams iš Danijos, publikos dėmesį kaustys saksofonininko A. Bižio ir gitaristo D. Norkūno duetas. Abu muzikantai – aktyvūs Lietuvos improvizacinės, džiazo, roko ir akademinės muzikos scenų dalyviai. Judviejų kūrybiniai keliai ne kartą susikirto ir tebesikerta įvairiuose projektuose, tačiau kaip duetas Arminas ir Dominykas iki šiol niekada nėra groję. Lapkričio 30-oji – unikali galimybe tapti naujo reiškinio liudininkais.

A. Bižys – jaunosios kartos muzikantas, savo kelią pradėjęs nuo klasikinio saksofono studijų, tačiau ilgainiui susidomėjęs laisvąja improvizacija ir kartu daug dėmesio skiriantis grojimui su šiuolaikinės akademinės bei džiazo muzikos ansambliais. Tai plataus muzikinio akiračio, nuolat ieškantis ir eksperimentų nebijantis kūrėjas.

Šiuo metu Arminas yra saksofonų kvarteto „Katarsis4“, grupių „Džiazlaif“, „Avis Rara“, „Miško Gyventojai“, „OJIBO Afrobeat“, šiuolaikinės muzikos ansamblio „Synaesthesis“ narys.

D.Norkūnas mokėsi Vilniaus kolegijos Ritminės muzikos katedroje ir čia baigė bakalauro studijas, taip pat įgijo modernios muzikos ir laisvosios improvizacijos muzikos magistrą LMTA, o „Erasmus“ programos dėka buvo išvykęs semtis muzikinės patirties į Daniją, į Karališkąją muzikos akademiją.

2015 m. D. Norkūnas laimėjo „Tamsta Guitar Day“ konkursą, o 2019 m. su grupe „Kanalizacija“ nugalėjo „Vilnius Jazz Young Power“ konkurse bei pelnė geriausio instrumentininko apdovanojimą. Šiuo metu jis groja grupėse „Kanalizacija“ ir „Laivo troupe“ bei įvairiuose kitose Lietuvos laisvosios improvizacijos bei eksperimentinio džiazo projektuose.

Ko tikėtis iš Armino ir Dominyko dueto? Vienareikšmiškai atsakyti sunku. Tai gali būti tiek konceptualiai provokuojantis, Juozo Milašiaus performansus primenantis pasirodymas, tiek filosofinis garsinis potyris. Atsakymą sužinosime tik lapkričio 30-ąją.

Koncertų ciklą iš dalies remia Lietuvos Kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Speciali transliacija: Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija