Režisierius G. Varnas atkuria oratoriją „Juditos triumfas“: ar šįkart išriedės diktatoriaus galva?

Sausio 13, 14, 15 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre bus rodoma atkurta, Gintaro Varno režisuota Antonio Vivaldi oratorija „Juditos triumfas“. Pirmoji oratorijos premjera įvyko 2014 m. lapkričio 26 d. tuometiniame Lietuvos rusų dramos teatre ir buvo parodyta vienintelį kartą.

 Scena iš oratorijos „Juditos triumfas“. <br> Rengėjų nuotr.
 Scena iš oratorijos „Juditos triumfas“. <br> Rengėjų nuotr.
 G.Varnas.<br> D.Stankevičiaus nuotr.
 G.Varnas.<br> D.Stankevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

NKDT informacija

Jan 3, 2023, 1:52 PM, atnaujinta Jan 3, 2023, 1:53 PM

Atnaujintame kūrinyje skambės žinomų operos solisčių atliekamos arijos, dalyvaus „Liepaičių“ choras, gros Lietuvos kamerinis orkestras.

Kaip ir prieš aštuonerius metus, kai buvo pakviestas statyti barokinį kūrinį „Juditos triumfas“ (visas pavadinimas „Juditos triumfas prieš Holoferno barbarus“), taip ir dabar režisierius G. Varnas įžvelgia šios sakraliosios karo oratorijos sąsajas su nūdienos politinėmis aktualijomis: 2014 m. vyko Krymo aneksija, o šiuo metu Rusija vykdo karą Ukrainoje. Brutalus karas tapo svarbiausia paskata atkurti kūrinį kaip meninio pasipriešinimo aktą.

A.Vivaldi oratorija „Juditos triumfas“ – alegorinis pasakojimas apie 1716-aisiais įvykusią venecijiečių pergalę prieš turkus, apsiautusius Korfu salą. Metaforiniam pasakojimui apie pergalę pasirinktas gerai žinomas Senojo Testamento pasakojimas apie žydų našlę Juditą.

Pagrindinis kūrinio personažas – Betulijos našlė Judita simbolizuoja Venecijos respubliką, o jos oponentas Holofernas – turkų otomanų imperiją. Jauna našlė Judita su savo tarnaite ateina į priešų stovyklą pas patį armijos vadą Holoferną, apsimesdama, jog nori jį suvilioti, bet nukerta miegančiam Holofernui galvą, įdeda ją į maišą, ir abi su tarnaite ramiai išeina iš priešų stovyklos. Karo vadas negyvas, kariuomenė atsitraukia. Žydų tauta išgelbėta.

Barokinio A.Vivaldi kūrinio „Juditos triumfas“ atlikimui pasitelktos įspūdingos kūrybinės pajėgos – Lietuvos kamerinis orkestras, „Liepaičių“ choras, dailininkės J. Skuratovos lėlės. Oratorija reikalauja neįprastos atlikėjų sudėties: joje veikia penkios solistės ir merginų choras, kuris suteikia muzikai ypatingos jėgos ir vitališkos energijos.

Pagrindiniame Juditos vaidmenyje pasirodys vengrų kilmės barokinės muzikos virtuozė solistė Dalma Krajnyák. Scenoje taip pat išvysime Lietuvos operos žvaigždyną: Holoferno arijas atliks solistė Renata Dubinskaitė, kitus personažus įkūnys Lina Dambrauskaitė, Jomantė Šležaitė bei Indrė Anankaitė. Orkestrui diriguos Juozas Mantas Jauniškis, scenografijos autorė – Julija Skuratova.

Statant pirmą kartą „Juditos triumfą“ buvo kilęs skandalas dėl neįgyvendintos režisieriaus G. Varno sumanytos mizanscenos – tąkart į sceną neišriedėjo Rusijos prezidento Vladimiro Putino butaforinė galva. Kokį finalą režisierius ruošia Kaune?

„Kai prasidėjo karas Ukrainoje, prisiminiau tą ne iki galo įvykusį meninį aktą ir supratau, kad jį reikia įgyvendinti. Lėlės turi magijos. Tas magiškas aktas scenoje galbūt padės ir šiame kare. Judita turi triumfuoti, o kartu su ja ir Ukraina“, – teigė Gintaras Varnas.

Pasak Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinio direktoriaus Egidijaus Stanciko, kūrinys, rodomas Laisvės gynėjų dieną, kvies reflektuoti jame užkoduotus raktažodžius. „Kviečiame paminėti Lietuvos Laisvės gynėjų dieną, permąstant laisvės dovanos kainą. Dedikuojame šį kūrinį Ukrainos pergalei ir taikai Europoje“, – sakė E.Stancikas.

Kūrinys bus atliekamas italų kalba su lietuviškais subtitrais (libreto autorius Giacomo Cassetti). Projektą įgyvendina teatras „Utopia“ ir Nacionalinis Kauno dramos teatras, jį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Bilietų teirautis https://dramosteatras.koobin.com/juditos-triumfas

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.