48-asis „Klaipėdos muzikos pavasaris“: laikysis tradicijų, tačiau žada ir už rėmų išeinančių programų

Visą balandį uostamiestis švęs šimtmečių patikrintos muzikos šventę. Klaipėdos koncertų salė (KKS) pristato 48-ąjį kartą vyksiantį seniausią akademinės muzikos festivalį „Klaipėdos muzikos pavasaris“. Šių metų programa klausytojams siūlys plačią tarptautinės reikšmės renginių įvairovę, kviesdama išgirsti devynis išskirtinius koncertus.

Pirmą kartą festivalyje muzikuos „Grammy“ apdovanojimą pelnęs mušamųjų instrumentų kvartetas iš Čikagos „Third Coast Percussion“.<br>S.Truglia nuotr.
Pirmą kartą festivalyje muzikuos „Grammy“ apdovanojimą pelnęs mušamųjų instrumentų kvartetas iš Čikagos „Third Coast Percussion“.<br>S.Truglia nuotr.
Dainininkė V.Miškūnaitė – viena „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.<br>D.Matvejevo nuotr.
Dainininkė V.Miškūnaitė – viena „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.<br>D.Matvejevo nuotr.
Dirigentas T.Ambrozaitis – vienas „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.
Dirigentas T.Ambrozaitis – vienas „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.
Dainininkė J.Šležaitė ir dirigentas M.Barkauskas.
Dainininkė J.Šležaitė ir dirigentas M.Barkauskas.
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoniniam orkestrui festivalyje diriguos vyriausiasis dirigentas R.Šumila.<br>M.Aleksos nuotr.
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoniniam orkestrui festivalyje diriguos vyriausiasis dirigentas R.Šumila.<br>M.Aleksos nuotr.
Klaipėdos kamerinis orkestras indų ragą improvizuos su I.Khanu.
Klaipėdos kamerinis orkestras indų ragą improvizuos su I.Khanu.
Italų smuikininkas ir dirigentas E.Onofri – vienas „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.
Italų smuikininkas ir dirigentas E.Onofri – vienas „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.
 Šveicarų dirigentas Ch.Knüselis – vienas „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.<br>I.Hoehno nuotr.
 Šveicarų dirigentas Ch.Knüselis – vienas „Klaipėdos muzikos pavasario“ dalyvių.<br>I.Hoehno nuotr.
Lietuvos kameriniam orkestrui diriguos jaunosios kartos dirigentas A.Morkūnas-Budrys.
Lietuvos kameriniam orkestrui diriguos jaunosios kartos dirigentas A.Morkūnas-Budrys.
Daugiau nuotraukų (9)

KKS inf.

Mar 31, 2023, 3:16 PM

Renginys suburs didžiausius ir garsiausius šalies simfoninius bei kamerinius orkestrus, pripažintus Lietuvos ir užsienio dirigentus, solistus bei kolektyvus. Festivalis kvies į ilgametes tradicijas puoselėjančius projektus bei pristatys  nebūdingų festivaliams programų.

Laiko patikrintos klasikinės muzikos šventė

„Džiaugiamės, kad į Klaipėdą sugrįžta vienas didžiausių ir reikšmingiausių klasikinės muzikos festivalių visame Vakarų Lietuvos regione. Nekantraujame klausytojams pristatyti įdomiausius stambių formų ir didelių sudėčių klasikinės muzikos projektus“, – dalijosi mintimis KKS repertuaro meno vadovė Loreta Narvilaitė.

Vienas festivalio tikslų, anot meno vadovės, yra atliepti klaipėdiečių ir Vakarų Lietuvos regiono gyventojų kultūrinius poreikius. Meniškai vertinga festivalio programa siekia ugdyti klausytojų meninį skonį bei skatinti domėjimąsi klasikine muzika.

Nuo sostinės nutolusio uostamiesčio ir regiono gyventojams sudaroma galimybė išgirsti pripažintų pasaulyje menininkų, koncertinių įstaigų Lietuvoje ir užsienyje parengtas menines programas.

„Tęsiame bendradarbiavimą su Lietuvos nacionaline filharmonija, kurios du kolektyvai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir Lietuvos kamerinis orkestras – atvyksta koncertuoti į KKS. Lietuvos operos ir baleto teatro simfoninis orkestras taip pat sugrįžta į festivalio programą su unikaliu projektu“, – vardijo L.Narvilaitė.

Dalyvaus aukščiausio meistriškumo atlikėjai ir kolektyvai

Pasak KKS repertuaro meno vadovės, Vakarų Lietuvoje nėra nuolat koncertuojančio simfoninio orkestro. Tad festivalio metu regiono gyventojai turi progą išgirsti vertingiausius simfoninės muzikos kūrinius, kuriuos atlieka ne tik geriausi Lietuvos, bet ir užsienio šalių kolektyvai.

„Džiugu, kad visuomet festivalyje laukiamos ir didžiausią klausytojų dėmesį patraukia koncertinės programos, kurias rengia žymiausi šalies kolektyvai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Modesto Pitrėno bei Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninis orkestras, diriguojamas vyriausiojo dirigento Ričardo Šumilos“, – atskleidė L.Narvilaitė.

Uostamiestį reperezentuojantis Klaipėdos kamerinis orkestras festivaliui parengs dvi skirtingas programas, kuriose pasirodys su išskirtiniais užsienio solistais ir dirigentais. Atidarymo koncerte kolektyvas muzikuos su vienu tituluočiausių ir labiausiai vertinamų baroko muzikos interpretuotojų, pripažintu italų smuikininku ir dirigentu Enrico Onofri.

Dar vieną išskirtinę programą orkestras atliks su pirmą kartą į KKS muzikuoti atvyksiančiu šių laikų savo instrumento virtuozu, fleitininku Maurice'u Stegeriu bei inovatyvių koncertų formatų sumanymu ir įgyvendinimu garsėjančiu šveicarų dirigentu Christianu Knüseliu.

Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus teigė, kad kolektyvas nuosekliai gilinasi į baroko muzikos repertuarą, todėl kviečia į savo programas išskirtines pasaulio muzikos asmenybes, darančias įtaką šiandienos muzikos kultūros raidai.

„Džiaugiamės turėdami galimybę bendradarbiauti su scenos partneriais, turinčiais reputaciją visame pasaulyje, tokiais kaip smuikininkas ir dirigentas E.Onofri, fleitininkas M.Stegeris bei dirigentas Ch.Knüselis. Taip mes ne tik skatiname savo profesinį augimą, bet ir praturtindami orkestro repertuarą supažindiname klausytoją su įvairiomis muzikos meno rūšimis bei formomis", – pasakojo M.Bačkus.

Festivalio „Klaipėdos muzikos pavasaris“ repertuare klausytojai taip pat išgirs atsinaujinusį ir sparčiai tobulėjantį Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninį orkestrą. Operos solistės Joana Gedmintaitė, Monika Pleškytė (sopranai) ir Evelina Volodkovič (mecosopranas) su orkestro pritarimu atliks Richardo Strausso operos „Rožės kavalierius“ ištraukas. Orkestras taip pat interpretuos Gustavo Mahlerio Penktąją simfoniją.

Prancūzų muzikos šedevrų programą publikai dovanos muzikos kritikų pavadintas vienu geriausių Prancūzijos dirigentų Cyrilas Diederichas, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir operos solistė Viktorija Miškūnaitė (sopranas).

Vienoje festivalio programų skambės Arvydo Malcio kūrinys „Mozarto žaidimai“, koncertas smuikui ir styginiams, bei Wolfgango Amadeuso Mozarto Simfonija C-dur („Jupiterio“). Programą atliks Lietuvos kamerinis orkestras, kuriam diriguos tarptautinę karjerą vystantis jaunosios kartos dirigentas Adomas Morkūnas-Budrys. Solo partiją grieš daugelio tarptautinių konkursų laureatė smuikininkė Rūta Lipinaitytė.

Puoselėja naujas tradicijas

Ilgamečiais festivalio „Klaipėdos muzikos pavasaris“ projektais jau yra tapusios edukacinės programos šeimoms bei nemokami koncertai Šv.Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje.

„Sudarydami festivalio programą siekėme, kad ji būtų įdomi ir priimtina įvairialypei klausytojų auditorijai. Dėl edukacinės programos vaikams ir šeimai „Planeta – orkestras“ festivalio klausytojų auditorija dar labiau prasiplečia.

Vieną programą rengiame nemokamai viešoje miesto erdvėje, kad koncertas būtų dar labiau atviras ir prieinamas skirtingoms socialinėms visuomenės grupėms ir apskritai visiems klasikinės muzikos gerbėjams“, – apie naujus renginių formatus pasakojo L.Narvilaitė.

Į linksmą pažintį su klasikine muzika mažuosius klausytojus ir jų tėvus kvies Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko, ir Jomantė Šležaitė-Paukštė. Smagioje edukacinėje programoje publika papildys savo žinias apie instrumentus, orkestrą, kūrinius, išgirs įdomių istorijų iš atlikėjų gyvenimo, o smalsiausi ir drąsiausi galės netgi padiriguoti orkestrui.

Šv.Pranciškaus Asyžiečio koplyčia turi ypatingą aurą ir atmosferą bei akustiškai tinkamą sakraliniams koncertams erdvę. Vieną tokių koncertų festivalio programoje rengia Klaipėdos choras „Aukuras“, vadovaujamas meno vadovo ir dirigento Tomo Ambrozaičio. Koncerte klausytojai išgirs Baltijos šalių kompozitorių chorinę muziką, kurią sukūrė žymiausi dabarties autoriai, pelnę pasaulinį pripažinimą.

Jungia tradicijas ir naujus formatus

Siekiant festivalio programą padaryti įvairesnę ir patrauklesnę įvairesnei klausytojų auditorijai, šiemet rengiami du netipiškos sudėties koncertai.

Netikėtumų žadantį pasirodymą surengs pirmą kartą festivalyje muzikuosiantis „Grammy“ apdovanojimą pelnęs mušamųjų instrumentų kvartetas iš Čikagos „Third Coast Percussion“. Ansamblis, klausytojus įkvepiantis įtraukiančia muzikine patirtimi, festivalio publikai pristatys vieno žymiausių JAV šiuolaikinės muzikos kūrėjų Philipo Glasso stambios formos kūrinį.

Didžiausią intrigą žada baigiamojo festivalio koncerto ypač originali programa, rengiama Klaipėdos kamerinio orkestro su indų muzikos atlikėjais. 

„Naujos kultūrinės patirties paieška šį kartą taip pat atvedė prie indų ragos, kurią improvizuosime su Imranu Khanu ir Naimu Khanu iš Indijos“, – užsiminė M.Bačkus.

Svečiai iš Indijos muzikuos vienais žinomiausių ir populiariausių indų muzikos instrumentų sitaru ir tabla. Koncerte skambės indų klasikinės muzikos kompozicijos, vadinamos ragomis, kurios siejamos su konkrečiomis emocijomis.

Seniausias Lietuvoje klasikinės muzikos festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris“ klausytojus pasitiks balandžio 1–28 dienomis KKS. Išsami festivalio programa: www.koncertusale.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.