Teatro laboratorijoje „Mes – Prancūzijaʼ23“ paskelbti nugalėtojai

Vilniaus senojo teatro sezoną vainikavo teatro laboratorija „Mes – Prancūzijaʼ23“, vykusi birželio 1–11 dienomis. Renginių metu žiūrovai susipažino su trimis skirtingomis šiuolaikinėmis prancūzų dramomis.

 O. Polevikova.<br> A. Svorobovič nuotr.
 O. Polevikova.<br> A. Svorobovič nuotr.
 „Dviejų Korėjų susijungimas“ eskizas.<br> A. Svorobovič nuotr.
 „Dviejų Korėjų susijungimas“ eskizas.<br> A. Svorobovič nuotr.
 „Aš buvau namuose ir laukiau, kol ateis lietus“ eskizas.<br> A. Svorobovič nuotr.
 „Aš buvau namuose ir laukiau, kol ateis lietus“ eskizas.<br> A. Svorobovič nuotr.
 A. Camus „Kaligulos“ eskizas.<br> A. Svorobovič nuotr.
 A. Camus „Kaligulos“ eskizas.<br> A. Svorobovič nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2023-06-16 20:18

Dvi pjesės žiūrovams jau pažįstamos – Albert‘o Camus „Kaligula“ ir Joël Pommeratʼo „Dviejų Korėjų susijungimas“ bei Jean-Luco Lagarceʼo pjesė „Aš buvau namuose ir laukiau, kol ateis lietus“, dar nestatyta Lietuvos teatruose. Laboratorijoje dalyvavo jaunosios kartos teatro režisieriai: Kotryna Siaurusaitytė, Jokūbas Brazys ir Monika Klimaitė.

Birželio 9–11 dienomis žiūrovai turėjo išskirtinę galimybę pamatyti per keletą dienų sukurtus spektaklių eskizus. Po kiekvieno eskizo peržiūros vyko vieši aptarimai su režisieriais, žiūrovais bei teatro kritikais.

„Rezultatas – tikras proveržis“

„Šių metų teatro laboratorijos „Mes – Prancūzijaʼ23“ rezultatas – tikras proveržis,“ – džiaugiasi VST vadovė Olga Polevikova.

Vertinimo komisija (VST vadovė Olga Polevikova, VST vadovės pavaduotoja Agnė Mažvilaitė, teatrologė Daiva Šabasevičienė, VST literatūrinės dalies vedėjas Gytis Norvilas, režisierius Jurijus Butusovas) neišrinko vieno nugalėtojo. Visi trys darbai buvo puikiai įvertinti, todėl jaunųjų režisierių pasirinkti kūriniai taps Vilniaus senojo teatro repertuariniais spektakliais.

Komisijos narys Jurijus Butusovas apibendrino: „Trys jaunieji režisieriai teatro laboratorijoje atsiskleidė savo branda, aktoriai – profesionalumu, todėl visi eskizai yra verti likti teatro repertuare ir būti parodyti teatro scenose.“

Pagrindinis teatro prizas atiteko aktorei Editai Gančarovai, vaidinusiai „Kaligulos“ eskize. Ji nustebino ir žiūrovus, ir vertinimo komisiją. D. Šabasevičienė pažymėjo, kad E. Gončarova išsiskyrė neįtikėtinu plastiškumu, jautrumu ir atsidavimu kuriant Jokūbo Brazio kaligulišką pasaulį.

A. Camus pjesė vėl aktuali 

Pirmasis spektaklio eskizą publikai pristatė režisierius, Oskaro Koršunovo ir Eimanto Nekrošiaus mokinys Jokūbas Brazys. Jis kartu su aktoriais Viačeslavu Lukjanovu, Edita Gončarova ir Aleksandru Kanajevu aktualizavo visiems gerai žinomą, Lietuvoje ne kartą statytą A. Camus pjesę „Kaligula“.

„Mane traukia tyrinėti egzistencinę baimę, beviltiškumą ir beprotybę. Pragaras, kurį kuria Kaligula, yra pasipriešinimas neišvengiamybei. (...) Druzilos mirtis atvėrė Pandoros skrynią, o degančios rankos yra nepajėgios jos užverti. Kaligula – tai odė nerimui,“ – teigė J. Brazys.

Penkių moterų laukimo šokis

Pagal J.-L. Lagarceʼo pjesę „Aš buvau namuose ir laukiau, kol ateis lietus“ spektaklio eskizą režisavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, režisieriaus Eimunto Nekrošiaus studentė Kotryna Siaurusaitytė. „Man pasirodė gražu, kad pjesė tarsi neužbaigta, kad joje daugiau pauzių nei veiksmo. Tai atveria erdvę interpretacijoms, sužadina norą mąstyti apie meilės, pasiaukojimo, tiesos prigimtį“, – prisipažino režisierė.

Prancūzų aktoriaus, režisieriaus ir dramaturgo kūrinys pasakoja apie penkias moteris – senelę, motiną, seseris, daug metų laukusias anūko, sūnaus, brolio. Moterų, kurių gyvenimas sustojęs ir įstrigęs viename name.

Spektaklio eskize vaidmenis sukūrė: Jelena Orlova, Anastasija Špakovskaja, Aleksandra Metalnikova, Anžela Bizunovič ir Valentina Lukjanenko.

„Meilė – tai ne tik būti kartu, bet ir nebūti“

Perskaityti naujai prancūzų autoriaus J. Pommeratʼo kūrinį „Dviejų Korėjų susijungimas“ ėmėsi M. Klimaitė. Jaunoji kūrėja teatro režisūrą baigė Klaipėdos universiteto menų fakultete, studijas gilino Didžiosios Britanijos universitetuose, o dabar yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos teatro režisūros doktorantūros studentė.

Vieno ryškiausio pastarųjų metų dramaturgo ir režisieriaus J. Pommeratʼo parašyta pjesė „Dviejų Korėjų susijungimas“ sukonstruota iš dvidešimties scenų. Režisierė M. Klimaitė teatro laboratorijos metu žiūrovus supažindino su pasirinktomis dešimt scenų, išskleidžiančių įvairiasliuoksnę santykių panoramą.

Monikai ši pjesė – žvilgsnis į meilę plačiąja prasme, į jos veikimo mechanizmą: „Skaitydama pagalvojau, kad meilė – tai ne tik būti kartu, bet ir nebūti. Kad tai nėra tik tai, kas mus jungia, bet tikriausiai ir tai, kas skiria, vieną nuo kito atitolina.“

Pjesę „Dviejų Korėjų susijungimas“ scenoje improvizavo aktoriai: Jelena Juščenko, Nikolajus Antonovas, Jevgenija Karpikova, Telmanas Ragimovas.

Prancūziška promenada Basanavičiaus gatve

Teatro laboratorijos „Mes – Prancūzijaʼ23“ rėmuose vyko ekskursijos „Teatrinė Pohulianka“ kartu su gide, tinklaraščio „Vilnius Mood“ kūrėja Rita Peterson ir VST aktore Jekaterina Makarova.

Promenados metu vilniečiai ir miesto svečiai galėjo išgirsti įdomių J. Basanavičiaus g. istorijų, atrasti prancūziškų ženklų, užsukti į Vilniaus senojo teatro užkulisius.

Spektakliai – naujajame VST sezone

Teatro laboratorijos tradicija užsimezgė 2022-aisiais festivaliu „Mes – Ukraina“. Teatro laboratorijos pagrindinis prizas – teisė Vilniaus senajame teatre kurti spektaklį pagal eskizui pasirinktą kūrinį.

Šiais metais visi kūrėjai, dalyvavę laboratorijoje, laimėjo tokią teisę. Ateinantį teatro sezoną bus pastatyti šie spektakliai: Albertʼo Camus „Kaligula“ (rež. J. Brazys), Jean-Luco Lagarceʼo „Aš buvau namuose ir laukiau, kol ateis lietus“ (rež. K. Siaurusaitytė) ir Joël Pommeratʼo „Dviejų Korėjų susijungimas“ (rež. M. Klimaitė).

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.