„Open 3“: atrinkti elektroninės muzikos ir audiovizualiniai projektai festivalio publiką panardins į skaitmeninio meno realybę

Tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“, kasmet specialų dėmesį skiriantis šiuolaikinei elektroninei muzikai ir audiovizualinei kūrybai, šiemet antrą kartą vykdė „Gaida Open Call“ naujų projektų atrankos konkursą ir iš pateiktų 20 kūrybinių paraiškų atrinko 3 įdomausius audiovizualinius sumanymus.

 H. Hörsturz projektas „CON“.<br> Rengėjų nuotr.
 H. Hörsturz projektas „CON“.<br> Rengėjų nuotr.
 H. Horsturz.<br> Rengėjų nuotr.
 H. Horsturz.<br> Rengėjų nuotr.
 H. Hörsturz projektas „CON“.<br> Rengėjų nuotr.
 H. Hörsturz projektas „CON“.<br> Rengėjų nuotr.
M. D'Amato.<br> Rengėjų nuotr.
M. D'Amato.<br> Rengėjų nuotr.
N.Tiaineno „Postprocessed audiovisual impromptus 2023“. <br> Rengėjų nuotr.
N.Tiaineno „Postprocessed audiovisual impromptus 2023“. <br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Vilniaus festivalių inf.

Sep 26, 2023, 3:06 PM

Tai – naujųjų medijų srityje kuriančios Nyderlandų menininkės Heidi Hörsturz projektas „CON“, šviesos ir garso instaliacijų kūrėjo Niko Tiaineno „Postprocessed audiovisual impromptus 2023“ (Suomija) bei italų dueto Massimo D’Amato ir Lorenzo Ballerini kūrinys „Aeterna“. Šių intriguojančių projektų gyvus pasirodymus publika galės pamatyti ir išgirsti festivalio renginyje „Open 3“, kuris vyks spalio 21 d., šeštadienį, renginių erdvėje „Kablys+Kultūra“.

Ryškų kūrybinį įvaizdį puoselėjanti Heidi Hörsturz iš Nyderlandų festivaliui pasiūlė audiovizualinį performansą „CON“. Roterdame gyvenanti naujųjų medijų kūrėja dirba su kompiuterine animacija, kuria garso meną ir multimedijos instaliacijas. Savo darbus menininkė sąmoningai iki absurdo perkrauna medijų stimulais, taip tyrimėdama naujųjų technologijų poveikį žmogui ir skaitmeninio spurto sukeltus socialinius fenomenus.

Heidi Hörsturz rengia pasirodymus visame pasaulyje: jos performansai vyko Londono šiuolaikinio meno institute (ICA), GAS festivalyje Geteborge, „CultureHub“ Niujorke, naujųjų medijų ir audiovizualinių menų festivaliuose FILE San Paule, MADATAC festivalyje Madride, Europos medijų meno festivalyje Osnabriuke, Atėnų skaitmeninio meno festivalyje, Graco elektroninės muzikos ir akustikos institute IEM ir kitur.

Heidi pasakoja, kad jos projektas „CON“ kvestionuoja vis labiau susiliejančias ribas tarp originalo ir kopijos, to, kas tikra ir kas virtualu. Menininkė klausia: „Kaip virtualios erdvės ir technologijų vystymasis veikia mūsų (skaitmenines) tapatybes? Kokiomis emocijomis galime pasitikėti? Kas daro žmogų žmogumi?“.

Garso ir vaizdo susiliejimas šiame kūrinyje sugriauna išankstines tikrovės sampratas ir skatina žiūrovus suabejoti savo juslinių patirčių tikrumu. „CON“ – savotiška meistrystės viršūnė, kurioje skirtingos meninės išraiškos sferos susijungs į įtraukiančią – imersinę – audiovizualinę patirtį, peržengiančią tradicinės žanrinės klasifikacijos ribas.

Kitas į festivalio programą atrinktas menininkas – Niko Tiainen (arba „tiainen.xyz“), Suomijoje gyvenantis tarpdisciplininio meno kūrėjas, besispecializuojantis vaizdo, šviesos ir garso instaliacijose. Jis baigė klasikinės muzikos, kompozicijos ir grafinio dizaino studijas.

Niko Tiaineno kūriniai atliekami ir rodomi daugiau nei 20 šalių: tarp kitų – Linco „Ars Electronica“ festivalyje (2020), Niujorko „Lightbox“ galerijoje (2020), „Neo Shibuya Gallery“ Tokijuje (2021), „Theater of Digital Art“ Dubajuje (2022).

Naujoji Tiaineno kompozicija „Postprocessed audiovisual impromptus 2023“, kurią menininkas atliks festivalio „Gaida“ renginyje „Open 3“, sujungs keletą muzikos ir audiovizualinių technikų, įskaitant fortepijono improvizacijas, dirbtinio intelekto generuojamus garsovaizdžius, racionalius ir iracionalius ritminius modelius, procedūriniais algoritmais grįstą duomenų vizualizaciją su realaus laiko garsiniu, kodo ir video miksavimu ir manipuliacijomis.

Trečiasis į „Open 3“ atrinktas projektas – tai Massimo D’Amato ir Lorenzo Ballerini darbas, pavadintas „Aeterna“. Italų menininkų duetas jungia garso meną su interaktyvia multimedijos kūryba. Šiame projekte gyvoji elektronika ir LED vizualai kuria nuolatinę sąveiką tarp šviesų ir garsų.

Šviesa iliuminuoja mūsų biologinį ryšį su elektra, tuo tarpu efemeriškas garsas tampa pokyčių reprezentacija bei tokiu manifestu, kuris perkelia į dabartį, bet tada grįžta ir vystosi, kad išsaugotų prisiminimus, emocijas per naujas bioelektrines jungtis. Šių potyrių metu efemeriškumas neišnyksta, o veikiau išsaugomas ir perduodamas.

Prieš keletą metų Europos festivalių laureato („EFFE Laureate“) vardą pelnęs festivalis „Gaida“ kasmet siekia suteikti galimybę publikai ne tik gėrėtis aukščiausio lygio atlikėjų ir kūrėjų darbais, bet ir susipažinti su muzikos naujovėmis, šio laikmečio inspiruotais kūriniais, atspindinčiais atviro festivalio dvasią.

Todėl antrus metus iš eilės elektroninės muzikos ir audiovizualinio meno kūrėjai buvo kviečiami siūlyti naujus kūrybinius projektus „Gaida Open Call“ konkursui, iš kurio į festivalio programą pateko trys įdomiausi sumanymai – čia pristatomi Nyderlandų, Suomijos ir Italijos menininkų darbai.

Elektroninės muzikos ir audiovizualinių projektų vakaras „Open 3“ su Heidi Hörsturz (Nyderlandai), Nik Tiainen (Suomija), Massimo D’Amato ir Lorenzo Ballerini (Italija) gyvais pasirodymais – spalio 21 d. renginių erdvėje „Kablys+Kultūra“.

Bilietus platina „Kakava.lt“ (https://kakava.lt/renginys/open-3-rinktiniai-elektronines-muzikos-ir-audiovizualiniai-projektai-live-nyderlandai-suomija-italija/6861/11642). Festivalį „Gaida“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.