Oskaro Koršunovo „Otelas“ iš Sarajevo grįžo su trimis aukso vainikais

OKT/Vilniaus miesto teatrą šią savaitę pasiekė nuostabios žinios. Garsus MESS festivalis „Otelui“ skyrė tris pagrindinius apdovanojimus – auksinius laurų vainikus. Didžiuoju festivalio prizu apdovanotas ir geriausiu festivalio spektakliu pripažintas „Otelas“. Auksinis laurų vainikas atiteko geriausiu festivalio režisieriumi pripažintam Oskarui Koršunovui. Geriausiu festivalio aktoriumi tapo Jago vaidmenį sukūręs Saulius Ambrozaitis.

„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Otelas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

OKT/ Vilniaus miesto teatras

Oct 11, 2023, 10:18 AM

„Norime suteikti žiūrovams progą prisiliesti prie to, kas vertingiausia teatro meno pasaulyje“, – tokiais žodžiais režisierių Oskarą Koršunovą ir jo spektaklį „Otelas“ pristatė festivalio MESS, vieno didžiausių ir svarbiausių scenos menų renginių Balkanų šalyse, organizatoriai. Tai buvo jau šeštas kartas, kuomet OKT/Vilniaus miesto teatras pakviestas į pagrindinę MESS festivalio programą.

„Otelas“ taip pat buvo apdovanotas ir išskirtine publikos reakcija bei audringais, nesibaigiančiais aplodismentais. Toks profesionalų ir publikos pripažinimas Sarajeve yra ypatingas, nes „Otelo“ tema glaudžiai siejasi su vis dar rusenančiomis miesto patirtimis: karas, atskirtis, rasizmas.

Savo pjesėje Williamas Shakespeare'as parodo karui besiruošiančią Veneciją ir jo fone vykstančią žmonių santykių dramą, kurioje iškyla dabar ypač aktualios temos: lyčių nelygybė, mažumų persekiojimas, rasizmas, nacionalistinis šovinizmas – visa tai Sarajevo žmonės patyrę ne iš nuogirdų. Priminsime, kad pjesėje Dezdemonos ir Otelo meilę Jagas apnuodija visais minėtais dalykais. Modernybės ir naujojo humanizmo susidūrimas su tradiciškai paveldimais prietarais iš praeities yra esminė šio spektaklio tema. Būtent tai matyt buvo aktualu ir ypač suprantama MESS festivalio publikai ir komisijai.

Sužinojęs apie pelnytus prizus O. Koršunovas neslepia džiaugsmo.

„Aš ypatingai vertinu šiuos „Otelo“ apdovanojimus, nes daug kartų buvau šiame festivalyje ir gerai žinau jo kontekstą. Tai aukščiausio lygio festivalis. O Sarajevas man visada bus ypatingas miestas. Niekada neužmiršiu čia išgyventų patirčių. Mūsų pirmos gastrolės čia buvo tuoj pat po karo: sudegę, sušaudyti namai, Sarajevo rožės, kapinės miesto parkuose ir visur, kur tik yra lopinėlis žemės – baisiausią siaubą patyrusių žmonių veidai. Ir vis tiek, nepasiduodant karo šmėklai, naikinančiai žmogiškumą, buvo tęsiamas festivalis. O ir per karą veikė teatras, kuris veikia iki šiol. Jis taip ir vadinasi – Sarajevo karo teatras“, – pasakoja O. Koršunovas.

Festivalis MESS, šiemet surengtas jau 63-iąjį kartą, yra vienas pagrindinių scenos menų renginių Balkanų regione. Organizatoriai nuo pat pirmųjų metų akcentavo MESS kaip svarbią platformą pristatant novatoriškiausius Europos ir kitų žemynų teatro kūrėjų ieškojimus. Festivalis pristato keletą skirtingų programų: pasaulinę, pietryčių Europos regiono menininkų, jaunųjų kūrėjų, eksperimentinės scenos ir OFF programą, kuri apima koncertus, parodas ir kūrybines dirbtuves. Per visą festivalio gyvavimą jame pristatyti bene visi garsiausi pasaulio režisieriai. Šių metų pagrindinėje programoje taip pat pristatyti ryškus šių dienų Europos teatro vardai, tokie kaip Sue Buckmaster, Paolo Magelli, Ivica Buljan, David Stohr ir kiti.

„Otelas“ – tai jau šeštasis OKT/Vilniaus miesto teatro spektaklis, pristatytas MESS festivalio pagrindinėje programoje. Kiek po 2000-ųjų čia pristatyti spektakliai „Meistras ir Margarita“, „Oidipas karalius“, „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“ „Grimo opera“. 2016 m. festivlyje buvo pristatytas O. Koršunovo spektaklis „Žuvėdra“. Šie spektakliai pelnė net keturis apdovanojimus, tačiau „Otelo“ pelnytas pagrindinis festivalio prizas – pirmasis.

Tai – jau penktosios „Otelo“ tarptautinės gastrolės. Nors šis spektaklis turėjo atidaryti prestižinį Avinjono festivalį, tačiau dėl prasidėjusios pandemijos jo tarptautinis debiutas įvyko kiek vėliau, Shakespeare’o festivalyje Gdanske (Lenkija). Spektaklis taip pat pristatytas „Temporada Alta“ festivalyje Žironoje (Ispanija), Krajovos Shakespeare’o festivalyje (Rumunija) ir festivalyje „Open The Door“ Katovicuose (Lenkija).

Otelo vaidmenį režisierius patikėjo aktorei Oneidai Kunsungai – Vildžiūnienei. Dezdemonos vaidmenyje – Digna Kulionytė. Jagas – Saulius Ambrozaitis. Spektaklyje taip pat vaidina Gerda Čiuraitė, Sofija Gedgaudaitė, Karolis Norvilas, Miglė Navasaitytė, Džiugas Gvozdzinskas, Aurelijus Pocius, Džiugas Grinys, Domantas Starkauskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.