Režisierės Kamilės Gudmonaitės spektaklis „Šventė“ pristatomas festivalyje Paryžiuje

Režisierės Kamilės Gudmonaitės kartu su negalios paliestais aktoriais sukurtos „Šventės“  premjera OKT/Vilniaus miesto teatre įvyko kiek daugiau nei prieš dvejus metus. Lygiai po  metų tarptautinė festivalio „Sirenos“ komisija spektaklio kūrėjams įteikė vieną iš trijų prizų – už unikalų socialinį ir teatrinį judesį. Ir štai dabar jų laukia tarptautinė premjera.   Jau šį pirmadienį ir antradienį, vasario 12–13 d., „Šventė“ bus rodoma Paryžiuje  (Prancūzija) vykstančiame „Everybody“ – tarptautiniame festivalyje visiems ir apie visus,  nepaisant jų kūno, lyties, odos ar negalios.

„Šventė“. <br> D.Matvejevo ir OKT nuotr.
„Šventė“. <br> D.Matvejevo ir OKT nuotr.
„Šventė“. <br> D.Matvejevo ir OKT nuotr.
„Šventė“. <br> D.Matvejevo ir OKT nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

OKT/ Vilniaus miesto teatras

Feb 9, 2024, 5:09 PM

Festivalis „Everybody“ vyksta tarpdisciplininėje erdvėje „Le Carreau du Temple“. Ši vieta turi  itin gilią priešistorę ir mena dar XII a., kuomet čia buvo šventykla. XVIII a. ši vieta tapo  svarbiausia prekybos ir mainų vieta Paryžiuje, kiek vėliau – didžiausiu turgumi mieste, talpinusiu  daugiau nei 2000 prekeivių. 2001 m. Paryžiaus mero Bertrand Delanoe iniciatyva pastatas  visiškai renovuotas ir pritaikytas kultūrinei bei sportinei veiklai. Tolerancija – taip esminį šios  vietos principą įvardija jos kūrėjai, norėję ją paversti visiems atvira erdve ir išmokyti žmones ja  dalintis. 

Neveltui šis festivalis vadinasi „Everybody“ (liet. kiekvienas) – čia esminis principas yra priimti  visus, nepaisant jų kūno, lyties, odos, negalios. Festivalio programoje didelis dėmesys skiriamas  kūnui ir judesiui, tačiau visiškai nekuriamas standartas, kaip kūnas turi atrodyti, kaip jis turi  judėti ar apskritai nejudėti – tai festivalio rengėjai vadina tikruoju šiuolaikiniu kūnu. Čia  kiekvienas yra svarbus ir turi teisę papasakoti apie save. Kokią vietą šiuolaikinėje visuomenėje  užima žmogaus kūnas ir jo savybės? Kaip menininkai žvelgia į stereotipus, be kurių vis dar  sunku kalbėti apie lytį, odos spalvą, amžių, negalią? Kaip reikėtų kalbėti apie tapatybę ir  skirtumus? Kodėl požiūris į kūną vis dar tiek daug pasako apie mūsų visuomenės normas? Tai esminiai klausimai, į kuriuos atsakymų ieško festivalyje pristatomi menininkai. 

Festivalyje derinami trys formatai, trys erdvės, trys atmosferos – kamerinė salė, didelė halė ir  intymi auditorija. Programoje numatyti spektakliai, performansai, kūrybinės dirbtuvės, mokymai,  instaliacijos, diskusijos. Tarp pagrindinių festivalio vardų, kartu su K. Gudmonaite – Julien  Andujar, Marta Izquierdo Munoz, Georges Labbat, La Famille Maraboutage, Sylvain Riéjou,  Alexandre Roccoli ir kiti. 

„Šventė“ – tai K. Gudmonaitės spektaklis, sukurtas OKT/Vilniaus miesto teatre. Jame vaidina  skirtingų negalių paliesti žmonės. Kiekvienas jų atsiveria publikai ir pasakoja savo asmeninę istoriją, kad ir kokia jautri ji bebūtų. Itin iškalbingas statistinis faktas, jog neįgalieji Lietuvoje  sudaro apie 9% visų gyventojų, tačiau dauguma negalios neturinčių asmenų apklausos metu  drąsiai teigia, kad neįgalių asmenų Lietuvoje apskritai nėra.

Spektaklio dramaturgė – Laura Švedaitė. Scenografė ir kostiumų dailininkė – Barbora Šulniūtė.  Kompozitorius – Simonas Šipavičius. Choreografas – Mantas Stabačinskas. Šviesų dailininkas –  Vilius Vilutis. Vaidmenis kuria Loreta Taluntytė, Kristina Šaparauskaitė, Oleg Dlugovskij,  Božena Burokienė, Justina Platakytė, Juozas Čepulis ir Mantas Stabačinskas.

Spektaklis „Šventė“ buvo pastebėtas tarptautinės komisijos – festivalio SIRENOS konkursinėje  programoje jam atiteko vienas iš trijų prizų, įvardintas kaip prizas už unikalų socialinį ir teatrinį judesį. 

Kitas K. Gudmonaitės spektaklis „Trans Trans Trance“, taip pat sukurtas OKT/Vilniaus miesto  teatre ir nagrinėjantis autentiškomis patirtimis paremtas aštrias socialines temas, itin sėkmingai  gastroliavo užsienyje. Jis buvo pristatytas festivaliuose Berlyne (Vokietija), Londone (Didžioji  Britanija), Romoje ir Milane (Italija) bei Varšuvoje ir Liubline (Lenkija)

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.