VASAROK SU

žiniomis ir žvaigždėmis

Vasarą prenumeruok Lrytas
PREMIUM vos už 12,99 Eur metams
ir gauk bilietą į pasirinktą koncertą
Taujėnų dvare dovanų

Nacionalinėje filharmonijoje ypatingu koncertu paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena

2025 m. vasario 17 d. 11:32
Tradiciškai Vasario 16-ąją Nacionalinėje filharmonijoje vykusiame koncerte, kuriame apsilanko aukščiausi šalies vadovai, pratęsta prasminga tradicija šią svarbią dieną švęsti su lietuvių autorių opusais. Renginio dedikaciją papildė 2025 m. minimos tautos genijaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-osios gimimo metinės. Tad šio koncerto programa – naujausi kūriniai ir lietuvių šiuolaikinės muzikos aukso fondo pavyzdžiai – yra susiję su kiekvieno autoriaus Čiurlionio permąstymu.
Daugiau nuotraukų (63)
Viena pirmųjų dedikacijų Čiurlioniui lietuvių muzikoje – kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus „Dzūkiškos variacijos“, su liaudies dainos autentika ir jos sutelkiančia jėga pasirodžiusios 1974 m. ir tapusios pirmųjų tautinės savivokos daigų, dygusių už „geležinės uždangos“, simboliu.
Jaunesnių kartų kūrėjai dalinosi savosiomis inspiracijomis. „Man Čiurlionio laiškai Sofijai buvo didelis atradimas. Nuoširdūs, trapūs, meilės ir pagarbos kupini, tarsi iš kito pasaulio atkeliavę laiškai sukėlė rezonansą, kuris virto muzika“, – sako Donatas Zakaras, pateikęs ne tik naujausią savo kūrinį „Ar tai kartais ne sapnas?“ pagal Čiurlionio žodžius mišriam chorui ir simfoniniam orkestrui, bet ir „Fantaziją Čiurlionio temomis“ fortepijonui ir simfoniniam orkestrui, kur stengėsi atsargiai prisiliesti prie subtilių genijaus chorinių dainų ir fortepijoninių miniatiūrų (pasiūlytų Luko Geniušo), apvilkti jas simfoninio orkestro rūbu.
Viename iš laiškų Sofijai Čiurlionio užrašyta frazė – „Siluete. Kodėl nėra Tavęs...“ – įkvėpė ir naują Zitos Bružaitės simfoninę poemą „Siluetai“. Antano Kučinsko „For Rest“ (2011), skirta Čiurlioniui, atskleidžia modernų požiūrį ir į genijaus kūrybą, ir į šiuolaikines komponavimo technologijas. Kompozicija pagrįsta Čiurlionio simfoninės poemos „Miške“ medžiaga.
Ramintos Šerkšnytės „Gloria“ premjera įvyko 2018 m., koncerte „Gloria Lietuvai“, skirtame Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui. „Te Deum“ pirmą kartą buvo atlikta Duisburge (Vokietija), minint Vilniaus 700 metų jubiliejų. „Pagrindiniais kūrinio „Gloria“ įkvėpimo šaltiniais man tapo su laisve ir šviesa susijusi Vasario 16-osios šventė bei Čiurlionio paveikslas „Karalių pasaka“.
Būtent šis paveikslas, kuriame du karaliai žvelgia į delnuose laikomą švytintį pasaulį, man siejasi su valstybės gimimu. O po kelerių metų sukurtame „Te Deum“ siekiau perteikti viltį ir tikėjimą, kad ir dabartiniais neramiais laikais ėjimas šviesos link bus Vilniaus, Lietuvos ir pasaulio vizija“, – sako R. Šerkšnytė.
Tiesiogiai per LRT televiziją transliuoto koncerto globėjas – J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.