Lietuvos žaliųjų partijos steigimą trikdė konfliktas, pirmininku išrinktas J.Dautartas, jaunimas reiškė pasipiktinimą (nuotraukos)

Sekmadienio rytą sostinėje prasidėjo politinės partijos Lietuvos žaliųjų sąjūdis steigiamasis suvažiavimas. Pasaulis stebi situaciją Fukušimos atominėje elektrinėje, o naujoji politinė jėga sieks atkreipti Lietuvos visuomenės dėmesį į ekologines grėsmes mūsų šalyje.

Žaliųjų partijos iniciatyvinės grupės lyderis J.Dautartas ir socdemų lyderis A.Butkevičius.<br>D.Pancerovas
Žaliųjų partijos iniciatyvinės grupės lyderis J.Dautartas ir socdemų lyderis A.Butkevičius.<br>D.Pancerovas
Daugiau nuotraukų (1)

Dovydas Pancerovas

Mar 20, 2011, 4:10 PM, atnaujinta Mar 31, 2018, 10:04 AM

„Mūsų tikslas yra vykdyti žaliąją politiką, kurioje ekonominė veikla kelia žmonių gyvenimo gerovę, saugo gamtinius išteklius ir mus supančią aplinką. Tokia politika yra kokybiško valstybės vystymosi pagrindas“, - rašoma žaliųjų pranešime.

Naujosios partijos nariai teigė, kad steigimą paskatino šiandieninė Lietuvos socialinė, ekologinė, politinė situacija. Taip pat realios grėsmės, kurios jau dabar esą kyla Lietuvai dėl ekologinės politikos ignoravimo. „Dabartinė politinė kryptis neskatina taupyti ir racionaliai valdyti gamtinius bei žmogiškuosius išteklius. Tai veda prie mūsų išteklių naikinimo ir neišvengiamo ekonominių krizių ciklo pasikartojimo“, - teigia žalieji.

Lietuvos žaliųjų sąjūdis turėtų būti ketvirtąja politine partija Lietuvoje, kurios ideologija priskiriama tradicinei. Tačiau Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovai išreiškė nepasitikėjimą naujuoju politiniu dariniu ir atsiribojo nuo partijos veiklos. „Apgailestaujame, kad su žaliųjų veikla nieko bendro neturintys žmonės spekuliuoja judėjimo vardu, klaidina Lietuvos žmones“, - teigė Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis.

Vilniaus „Karolinos“ viešbutyje rinkosi naujosios partijos iniciatyvinės grupės nariai, žaliąsias idėjas remiantys piliečiai, Europos žalieji, mokslininkai, Aplinkos ministerijos tarnautojai. Steigimo susirinkime dalyvauja 173 steigėjai, kurie turi 2 448 steigėjų įgaliojimus.

„Tikiuosi, kad šiandiena bus įsisteigta žalioji partija Lietuvoje. Kalbos ir svarstymai apie tai prasidėjo prie 20 metų, tačiau realių veiksmų ėmėmės tik dabar. Tai būtų didelis laimėjimas Lietuvai“, - sakė steigėjų grupės lyderis Juozas Dautartas.

Kilo konfliktas

Steigimo procedūros prasidėjo tylos minute pagerbus Japonijos tragedijos aukas.

Svarstant partijos įstatus kilo konfliktas tarp J.Dautarto vadovaujamos iniciatyvinės grupės ir partijos jaunimo atstovo Lino Kranausko. Steigiamos partijos jaunimas pasiūlė alternatyvius įstatus, kurių pagrindinis skirtumas – partijos pirmininko kadencijos laikas sutrumpintas iki 2 metų.

Tačiau J.Dautarto iniciatyvinė grupė nepanoro balsuoti už alternatyvių įstatų variantą.

„Gėda!”, - po tokio akibrokšto sušuko steigimo procedūrą stebintis politologas Andrius Bielskis. Po dešimties minučių diskusijų, buvo balsuojama už abu įstatų variantus.

Galiausiai patvirtinti J.Dautarto grupės įstatai. Užkulisiuose kalbama, kad jaunasis L.Kranauskas gali tapti ir alternatyviu pretedentu į partijos pirmininko postą.

Susirinkimo dalyviams išdalinti pareiškimai, kuriuose pristatomas jaunasis Žaliųjų partijos narys L.Kranauskas.

„Tai net ne konfliktas, o demokratija. Svarbiausiai yra ne postai, bet tapti iš tikrųjų žalia partija. Tikiuosi, kad mes aktyviai sieksime gerinti Lietuvos ekologijos situaciją, patys nevažinėsime su dideliais džipais, neteršime oro, sieksime pritraukti gražaus jaunimo. Tikiuosi, kad tai bus partija su aiškia ideologija ir aiškiomis vertybėmis“, - lrytas.lt sakė Žaliųjų partijos narys V.Vileita.

Pirmininko rinkimus palygino su Baltarusija

Nors buvo spėjama, kad partijos pirmininko rinkimuose dalyvaus tik iniciatyvinės grupės vadovas J.Dautartas, tačiau jaunimas iškėlė savo kandidatą L.Kranauską.

„Aš dalyvauju pirmininko rinkimuose ne dėl kažkokių asmeninių siekių, bet tam, kad sudaryčiau opoziciją. Nenorime, kad partiją valdytų grupelė autoritetų“, - sakė L.Kranauskas.

Pirmininkas buvo renkamas atviru balsavimu. Suskaičiavus, kad už J.Dautartą balsavo 2033 steigėjai, renginio organizatoriai nusprendė, kad už kitą kandidatą balsuoti nebereikia. Toks sprendimas vėl sukėlė jaunimo nepasitenkinimą.

„Laikykitės demokratijos, ne Baltarusijoje gyvename“, - piktinosi V.Vileita.

„O kaip išstoti iš partijos?“, - ironiškai klausė dar tik steigiamos politinės jėgos jaunuoliai. Už L.Kranausko kandidatūrą balsavo 279 steigėjai, tad partijos pirmininku išrinktas iniciatyvinės grupės vadovas J.Dautartas. Jis Lietuvos žaliųjų sąjūdžiui vadovaus 4 metus.

Nors politikoje įprasta, kad pralaimėjusiam kandidatui siūloma tapti pirminko pavaduotoju, tačiau L.Kranausko kandidatūros J.Dautartas nesiūlė.

„Mums nereikia žmonių, kurie iniciatyvinės grupės posėdžiuose pasirodė vos keletą kartų. Partijos viduje viskas buvo susitarta, bet jie mūsų neklausė“, - kalbėjo J.Dautartas.

Jeigu Lietuvos žaliųjų sąjūdis bus įregistruota Teisingumo ministerijoje, tai bus 41 politinė partija Lietuvoje.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.