Lengva dalinti pažadus, kai nesi atsakingas už jų įgyvendinimą

A.Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės parengtas 2013 metų valstybės ir savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai Seime buvo patvirtinti greitai ir konstruktyviai. Ekspremjeras paspaudė ministrui pirmininkui A.Butkevičiui ranką sveikindamas naują koaliciją už supratimą.

Anot K.Miškinienės, Vyriausybė 2014 metais siekdama stabilizuoti „Sodros“ finansus planuoja sistemiškai ir kompleksiškai spręsti visus šiuos klausimus.<br>V.Balkūno nuotr.
Anot K.Miškinienės, Vyriausybė 2014 metais siekdama stabilizuoti „Sodros“ finansus planuoja sistemiškai ir kompleksiškai spręsti visus šiuos klausimus.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Kristina Miškinienė

Jan 2, 2014, 12:34 PM, atnaujinta Feb 18, 2018, 1:03 AM

Svarstant 2014 metų biudžetą opozicijos politikavimas, kaltinant valdančiuosius, kad jie nejautrūs, neatsakingi, neturi jokio gailesčio ir žmoniškumo, truko ilgai ir nuobodžiai. Dėl ko gi taip buvome plakami?

Labiausiai kliuvo nuo visų, kad įgyvendinome Konstitucinio teismo antikonstituciniais pripažintus sprendimus ir atstatėme krizės metu neteisėtai sumažintas klases ir pareiginius koeficientus teisėjams, tarnautojams, pareigūnams, politikams, panaudojant šiems tikslams apie 250 mln. litų.

Valdančioji koalicija jokiose savo dokumentuose - 2013 m. biudžete, patvirtintoje Vyriausybės programoje tokių priemonių neplanavo. Galima dabar atvirai sakyti, kad ir dauguma valdančiųjų reiškia nepasitenkinimą dėl minėto sprendimo, bet gyvename teisinėje valstybėje ir kvestionuoti šiuos sprendimus ne mūsų galiai. Negalime vystyti teisinį nihilizmą.

Pensijos kursto aistras

Dėl ko dar piktinosi opozicija, kurstydama visą tautą. Labiausiai dėl sumažintų pensijų, pamiršdama, kad jai būnant valdžioje buvo imtąsi tokių gėdingų veiksmų, kai krizės metu buvo sumažintos vienos mažiausių pensijų Europoje.

Dabar reikalaujama tuoj pat kompensuoti sumažintas pensijas ir dar jas padidinti. Kaip kitaip, jei tik neatsakingu populizmu galima pavadinti tokius veiksmus. Nors pagaliau Lietuvos ekonomika pamažu atsigauna, negalime vėl išbalansuoti viešuosius finansus.

Patyrę politikai puikiai žino, to reikalauja ir Europos Komisija, kad ir toliau privalome laikytis fiskalinės drausmės, rūpintis atsakingu ūkininkavimu, nes 2014 metais planuojama surinkti vos milijardu litų daugiau pajamų, kai viešojo sektoriaus poreikiai didžiuliai.

Pensijoms kompensuoti reikia virš milijardo litų, mažiausiems atlyginimams viešojo sektoriaus darbuotojams padidinti reikia dar apie 0,5 mlrd. litų. Dėl krizės metu sumažintų asignavimų sunkioje finansinėje situacijoje atsidūrė savivaldybės, sveikatos, kultūros, socialinės įstaigos, trūksta lėšų policijai, gaisrininkams ir t.t.

„Sodros“ problemos

Labiausiai keista, kad pagaliau opozicija suprato, jog reikia gelbėti „Sodrą“, kurios skola jau siekia metinį biudžetą. Buvo siūloma perkelti skolos administravimo virš 0,5 mln. Lt, Darbo biržos ir jos padalinių išlaikymo (virš 70 mln.lt) lėšas į valstybės biudžetą, nors patys konservatoriai darė tai eilę metų.

Visi suprantame, kad esant dabartinei demografinei situacijai pati socialinio draudimo sistema be valstybės pagalbos nepadengs skolos, kuri siekia daugiau kaip 10 milijardų Lt. Didelės diskusijos kilo ir dėl dotacijos pensijų fondams (virš 450 mln. Lt) iš „Sodros“ biudžeto.

Kai prasidėjo svarstymai - gal reikia jų atsisakyti ir pradėti pensijų kompensavimą, vėl buvo girdimi kaltinamai. Turime pasidžiaugti, kad nuo 2014 metų bus atstatytos ir visos valstybinės pensijos, neįgaliųjų slaugos (priežiūros) išmoka, nors ligos, nedarbo socialinio draudimo išmokos vis dar lieka sumažintos.

Vyriausybė 2014 metais siekdama stabilizuoti „Sodros“ finansus planuoja sistemiškai ir kompleksiškai spręsti visus šiuos klausimus.

Kompleksiniai sprendimai

Turbūt, nereikia ypatingos kompetencijos, kad suprastume, jog neįmanoma per metus atstatyti ir kompensuoti viską, kas buvo drastiškai mažinama ketverius metus? Jei norime būti atsakingi, tai negalime dalinti nepamatuotų pažadų, kad ir kaip norėtųsi skirti šimtą milijonų vienai ar kitai problemai išspręsti.

Kitos išeities neturime, kaip ir toliau laikytis finansinės drausmės, mažinti valstybės skolą, sistemiškai spręsti opias problemas, ieškant efektyvių sprendimų, skatinančių ekonomikos augimą, naujų darbo vietų kūrimą, šešėlinės ekonomikos mažinimą, mokesčių subalansavimą.

Tik tokie kompleksiniai sprendimai padės stabilizuoti mūsų valstybės ekonominę ir socialinę situaciją, palaipsniui tenkins žmonių lūkesčius, kurie visiems gerai žinomi. Esame pasiruošę ieškoti būdų juos spręsti.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.