Siūlo bausti nedeklaravusius tikslios gyvenamosios vietos

Vyriausybė siūlo įpareigoti gyventojus tiksliau nurodyti gyvenamąją vietą. Anot Vidaus reikalų ministerijos Vietos savivaldos politikos skyriaus vedėjos Dalios Masaitienės, tai paskatino pastebėta tendencija – vis dažniau žmonės nedeklaruoja gyvenamosios vietos ir tokiu būdu gali piktnaudžiauti teikiamomis lengvatomis.

Jei naujoji tvarka bus priimta, už nedeklaruotą arba netiksliai deklaruotą gyvenamąją vietą gyventojams grės baudos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Jei naujoji tvarka bus priimta, už nedeklaruotą arba netiksliai deklaruotą gyvenamąją vietą gyventojams grės baudos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Janina Mateikienė, LRT Radijo laida „Ryto garsai“, lrt.lt

2015-04-21 14:19, atnaujinta 2018-01-06 07:09

Jei naujoji tvarka bus priimta, už nedeklaruotą arba netiksliai deklaruotą gyvenamąją vietą gyventojams grės baudos, kurias galės skirti pati savivaldybė.

– Kas paskatino reglamentuoti šią sritį?

– Reglamentuoti paskatino praktikoje išryškėjusios problemos, kai vis didesnė dalis žmonių nenurodo savo tikslios gyvenamosios vietos – adreso, gatvės, namo numerio, o, kaip vadinama, „deklaruojasi prie savivaldybės“. Ši ydinga praktika vystėsi su kiekvienais metais vis labiau ir labiau, tačiau akivaizdu, kad valstybei būtina žinoti, kiek žmonių gyvena jos teritorijoje, kiek gyvena savivaldybėse. Galų gale, tai svarbu patiems žmonėms, jų pačių labui, kad jų gyvenamoji vieta būtų konkrečiai apibrėžta.

– Minimi ir tokie dalykai, kad, nedeklaravus gyvenamosios vietos, arba vengiama mokesčių, arba siekiama lengvatų. Ko siekiama konkrečiai?

– Pateiksiu turbūt populiarų pavyzdį. Valstybė numačiusi kompensuoti šildymo išlaidas vienišiems senyviems žmonėms. Šia teise piktnaudžiaujama, kai gyvenama kartu su pagyvenusiu žmogumi, tačiau gyvenamoji vieta deklaruojama savivaldybėje. Nepagrįstai gaunama socialinė išmoka.

Tai – tik vienas pavyzdys, kuris atskleidžia terpę piktnaudžiavimui. Taip pat, jeigu pastebėjote, siekiant aplenkti tokį gudravimą, dabar liftais važinėja ne žmonės, o „gyvenamasis buto plotas“. Tiesiog buvo neįmanoma sužiūrėti, kiek iš tikrųjų žmonių gyvena. Tai tikrai veda į aklavietę.

– Ar gyvenamosios vietos nedeklaravę asmenys turės kokią nors atsakomybę?

– Taip. Kartu su šiuo įstatymu teikiamos ir Administracinių teisių pažeidimo kodekso pataisos, kurių esmė ta, kad suteikiama daugiau teisių šį procesą kontroliuoti savivaldybėms. Anksčiau teisė bausti už neteisingą deklaravimo duomenų pateikimą ar už gyvenamosios vietos nedeklaravimą buvo suteikta tik policijos pareigūnams. Dabar savivaldybės taip pat galės tikrinti ir kontroliuoti šį procesą. Savivaldybės labai suinteresuotos tuo, nes remiantis deklaravusių asmenų skaičiumi, savivaldybės gali planuoti savo būsimas paslaugas, o galų gale – ir pajamas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.