Trintis dėl V. Vigelio: premjeras – chamiškos politikos įkaitas?

Premjeras Algirdas Butkevičius sako kultūros ministrui „darbiečiui“ Šarūnui Biručiui nurodęs per šią savaitę atleisti viceministrą Vytautą Vigelį, kuris buvo paskirtas į pareigas nesuderinus kandidatūros. „Per šitą savaitę jis turi atleisti viceministrą iš pareigų“, – pirmadienį kalbėjo premjeras.

A.Butkevičius nurodė atleisti V.Vigelį.<br>„Lrytas.lt“ fotomontažas
A.Butkevičius nurodė atleisti V.Vigelį.<br>„Lrytas.lt“ fotomontažas
Daugiau nuotraukų (1)

Indrė Vainalavičiūtė

Jul 27, 2015, 11:12 AM, atnaujinta Oct 23, 2017, 7:24 PM

V.Vigelis į pareigas paskirtas liepos 2 dieną. Jis poste pakeitė Agnetą Lobačevskytę, kuri paskirta lygių galimybių kontroliere, rašo BNS.

Politikas pateko į skandalą, kai 2011 metų galbūt neblaivus buvo Varšuvoje išlaipintas iš lėktuvo. BNS pažymi, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija yra paskelbusi, jog jis yra supainiojęs viešuosius ir privačius interesus.

Viceministro postas per premjero atostogas?

Politologas Tomas Janeliūnas komentuodamas situaciją sakė: „Viskas taip susiklostė dėl to, kad premjeras nėra nustatęs aiškių taisyklių, kaip derėtų formuoti Vyriausybę viceministrų lygiu. Tai jį skatino daryti prezidentė, kuri pradėdama savo antrąją kadenciją pateikė kategoriškus reikalavimus. Juose numatė, kad viceministrais neturėtų būti skiriami žmonės, kurie nepasižymi skaidria reputacija. Tuomet premjeras tarsi apsiėmė filtruoti kai kuriuos Darbo partijos ar „Tvarkos ir teisingumo“ politikus.“

Politologo teigimu, tai veikiausiai buvo vienkartinis veiksmas, vėliau įtampa nuslūgo ir griežto reikalavimo su premjeru derinti viceministrų kandidatūras tarsi neliko. „Tuo naudojasi Darbo partija. Tai pavadinčiau net savotišku piktnaudžiavimu“, – kalbėjo T. Janeliūnas.

V.Vigelis į viceministro pareigas paskirtas liepos 2-ąją, o liepą premjeras atostogavo – nekaltas sutapimas ar apgalvotas politinis ėjimas? „Gali būti ir tikslingas žaidimas bandant apeiti premjerą, bet, kaip dabar jau matome, tai grįžta bumerangu. Kilo skandalas, viešumoje vėl plakama Darbo partija, tai kenkia jos reputacijai. Nemanau, kad politine prasme ši partija iš tokio žaidimo ką nors laimės.“

Pašnekovo teigimu, tokios painiavos buvo galima išvengti, jei viceministrų kandidatūros būtų derintos su premjeru be užkulisinių žaidimų.

Po kompromiso su sąžine – pasitraukimas iš politikos

„Rinkėjai daug ką pamiršta“, – kalbėjo politologas, prisimindamas skandalą, į kurį pateko V.Vigelis dėl savo nuotykių Varšuvos oro uoste. „Kyla klausimas dėl partijų atsakomybės. Jie tikrai gerai žino savo „didvyrius“ ir galėtų taikyti aiškius standartus, kad susikompromitavę politikai nebūtų skatinami aukštomis pareigomis. Idealiu atveju jie apskritai turėtų trauktis iš politikos“, – sakė jis.

Politologas teigė, kad Lietuvoje vos pora partijų reagavo į kritiką, kuri būdavo išsakyta jų partijų narių atžvilgiu. „Kol kas ši tradicija nėra būdinga visoms politinėms partijoms, tad elgiamasi gana chamiškai, kai manoma, kad rinkėjai nieko neprisimins, o politiniai sprendimai – tik partijos vidaus reikalas. Tokie atvejai, kai partijos viduje priimami sprendimai, rodo, kad ir partijų nariams trūksta tam tikro demokratijos suvokimo.“

Sprendimą vadina neapgalvotu

Naujienų portalo lrytas.lt kalbintas politologas Algis Krupavičius apie situaciją sakė: „Sprendimas dėl V.Vigelio tikrai buvo nepagalvotas. Ministras, siūlydamas naują savo pavaduotoją, turėjo tartis su premjeru, juo labiau kad dabartinė tvarka Vyriausybėje gerokai skiriasi nuo tos, kuri buvo Andriaus Kubiliaus kadencijos metu. Anuomet partija ministeriją gaudavo kaip tėvoniją – Liberalų sąjūdis šeimininkavo Švietimo ir mokslo bei Susisiekimo ministerijose. Tokiu atveju partijos atstovas būdavo ministro poste, o nariai užimdavo viceministrų postus.“ 

Pasak pašnekovo, tokios tvarkos po rinkimų nebeliko ir ministras gali būti vienos partijos atstovas, o viceministrai – kitų: „Tokia sistema net įpareigoja partijas tarpusavyje derinti politinius sprendimus visoje ministerijose visos koalicijos mastu. Sprendimai dėl viceministrų buvo priiminėjami tariantis su ministru pirmininku, o Š. Birutis, pasirinkdamas V.Vigelį, šios logikos nepaisė. Tai kultūros ministro klaida ir nepasižiūrėjimas.“

A.Krupavičius akcentavo, kad premjeras veikiausiai yra tokių politinių ėjimų įkaitas: „Šiuo metu reikėtų elgtis paprastai ir aiškiai. Turi vykti pokalbis tarp ministro ir ministro pirmininko ir turi būti priimtas vienoks ar kitoks sprendimas. Jei vis dėlto būtų nutarta priimtą sprendimą keisti, vis tiek turi būti labai aiškūs ir konkretūs argumentai.“

Pašnekovo teigimu, taisyklė, kad vienas nederamas poelgis niekais paverčia ilgametį politinį įdirbį, veikia ne visuomet: „V.Vygelis daug metų buvo meras ir jį vietos rinkimuose lydėjo sėkmė. Vargu ar incidentas Varšuvoje nurašys visus iki tol padarytus darbus. Juk ne vienas politikas, pavyzdžiui, Naglis Puteikis, taip pat buvo įsipainioję į labai nemalonią istoriją.“

„Vienus rinkėjai ir laikas baudžia griežčiau, o kitus, kaip matome, neretai ir išteisina“, – sakė pašnekovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.