Seime – rūpestis dėl motinų, kurių vaikai eina klystkeliais

Seimas svarstys galimybę daugiau

Seimas svarstys galimybę daugiau žmonių skirti valstybinę pensiją, taip pat kitus pakeitimus.<br>R.Neverbicko nuotr.
Seimas svarstys galimybę daugiau žmonių skirti valstybinę pensiją, taip pat kitus pakeitimus.<br>R.Neverbicko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 5, 2015, 12:57 PM, atnaujinta Oct 1, 2017, 3:22 AM

Projektams šią savaitę parlamente pritarta po pateikimo, svarstymas keliasi į komitetus, į plenarinių posėdžių salę jie turėtų patekti pavasario sesijoje.

Vienu projektu sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė siūlo sudaryti galimybes į antrojo laipsnio valstybinę pensiją pretenduoti ne tik 5 ir daugiau vaikų dorai išauginusiai daugiavaikei motinai, bet ir tėvui.

Pataisas šią savaitę Seime pristačiusi ministrė sakė, kad tokį reguliavimą siūlo lygių galimybių kontrolierė, be to, susidaro situacijos, kai daug vaikų išauginusiai motinai nėra galimybės skirti pensijos – dėl jos mirties ar kitų aplinkybių.

„(Gali būti situacijos kai) mama, pagimdžiusi ir nespėjusi išauginti, miršta, ar mama, sulaukusi tam tikro amžiaus, pati nesielgia dorai, nes ji neturi teisės (gauti pensijos), jeigu piktnaudžiauja alkoholiu. Todėl yra tas siūlymas, kad tais atvejais, kai motinai nėra galimybės skirti, bet vaikai išaugo dori, išauginta daug vaikų, ir tai tėvo indėlis, ir tokių atvejų turime nemažai, būtų galima nustatyti, kad tokiu atveju šia teise turi galimybę pasinaudoti ir tėvas, – sakė R.Šalaševičiūtė.

Taip pat Seimas svarstys dar vieną R.Šalaševičiūtės siūlymą, pagal kurį daugiavaikiai tėvai neprarastų valstybinės pensijos už jau suaugusių vaikų klystkelius. Siūloma panaikinti ribojimus, kai daugiavaikės motinos negali gauti pensijos arba ją praranda dėl suaugusio, pilnamečio vaiko nusikaltimo, viešosios tvarkos pažeidimo, piktnaudžiavimo alkoholiu ar kitų veiksmų.

Ministrė argumentavo, kad tėvai už savo vaikų veiksmus yra atsakingi iki pilnametystės, todėl nepagrįsta situacija, kai daug vaikų užauginusios motinos galimybę gauti valstybinę pensiją praranda dėl vieno jų, dabar jau 40-50-mečio, girtuokliavimo.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininkas konservatorius Rimantas Jonas Dagys tvirtino, jog tokia pataisa naikinamas reikalavimas, kad vaikai būtų išauklėti dorai, ir pensija už nuopelnus paverčiama tiesiog renta daugiavaikiams tėvams.

„Tai buvo specialus valstybės vertinimas, kad motinos, kurios dorai užaugimo vaikus, yra apdovanojamos valstybine pensija. Dabar jūs norite paversti elementaria renta daugiavaikėms motinoms ir tėvams“, – sakė R.J.Dagys.

Ministrė tuo tarpu sakė, kad būtent situacija, kai penkis ir daugiau vaikų, o jų gali būti ir dešimt, išauginusi motina praranda pensiją vienam jų jau brandaus amžiaus prasižengus ar dėl netinkamo gyvenimo būdo, yra nepagarba šiai moteriai.

Taip pat Seime šią savaitę po pateikimo pritarta Seimo nario Jono Varkalos projektui, kuriuo garbės donorams siūloma sudaryti galimybę gauti ne antrojo laipsnio, o pirmojo laipsnio valstybines pensijas.

Šiuo metu antrojo laipsnio valstybinės pensijos, kurių dydis yra 116 eurų, skiriamos garbės donorams, t.y. asmenims, 40 kartų nemokamai davusiems kraujo. Projekto iniciatorius pažymi, kad Lietuvoje šiuo metu yra tik keturi garbės donorai.

Pirmojo laipsnio valstybinė pensija šiuo metu siekia 232 eurus, antrojo laipsnio valstybinė pensija – 116 eurų.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar imsitės formuoti Vyriausybę, pone G. Paluckai?