Iš 14-ojo Naikintuvų sparno Albacetė bazėje Ispanijoje į Šiaulius atvykusius Ispanijos karius užklupo šaltis.
Savo bazę 130 Ispanijos karių paliko, kai ten buvo 16 laipsnių šilumos. Nusileidusius Šiauliuose ispanus pasitiko 16 laipsnių šaltis.
Toks pat šaltukas Lietuvos Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje spaudė ir ketvirtadienio popietę per ten vykusią pasikeitimo ceremoniją.
Kariai žvarbo net angare
Nors pasikeitimo ceremonija buvo surengta ne lauke, o angare, tačiau prie lietuviško šalčio įprasti dar nespėję ispanai lūkuriuodami ceremonijos pradžios trepsėjo, trynė rankomis žandus, o pačias rankas šildėsi glausdami jas prie lūpų ir pūsdami orą.
Paklaustas, ar į tokias klimatines sąlygas patekę jo kariai dar nesusirgo, Ispanijos kontingento vadas pulkininkas leitenantas Juan Antonio Ballesta Minarro atsakė, kad dar niekas nesusirgo ir pajuokavo, kad jis tikriausiai susirgs pirmasis, mes labai sušalo laukdamas, kol nusileis sraigtasparnis su į ceremoniją atvykusiu Ispanijos kariuomenės vadu admirolu generolu Fernandu Garcia Sanchezu.
„Reikia kuo greičiau užsidėti kepurę ir pirštines“, – pasibaigus ceremonijai pratarė iš angaro laukan išeiti susiruošęs Ispanijos junginio vadas.
Kai kurie Ispanijos junginio kariai angare stoviniavo mūvėdami kepures ir jas nusiėmė tik ceremonijai prasidėjus, o mobiliojo telefonu ekranus baksnojo apsimovę pirštines.
Paruošė techniką žiemos sąlygoms
Pasak Ispanijos junginio vado J.A.Ballestos, kariai vykdyti misijos atvyko pasiruošę patys ir žiemos sąlygoms paruošę savo techniką.
„Pagrindinis mūsų tikslas – vykdyti NATO oro policijos misiją. Ši mūsų rotacija nuo ankstesnės vykdytos 2006 metais, skiriasi tuo, kad mes dabar naudosime modernesnius ir galingesnius naikintuvus, kurie geriau pritaikyti esamai saugumo situacijai.
Misijos skiriasi ir tuo, kad praėjusį kartą mes buvome dislokuoti rugpjūčio mėnesį, o dabar yra žiema ir dėl to turime iššūkių, nes šaltis įtakoja ir aparatūros valdymą“, – sakė J.A.Ballesta.
Ispanijos junginio vadas pasidžiaugė, kad juos Lietuvoje pasitiko draugiškai nusiteikę žmonės. Žurnalistų paklaustas, ar žieminių rūbų atsivežė, ar kai ką įsigijo ir jau atvykę, J.A.Ballesta pralinksmėjo.
Viliasi išvengti pavojingų incidentų
„Mes tikėjomės, kad bus toks oras ir atsivežėme žieminių rūbų, bet apsirūpinti vietinėms sąlygoms tinkamais rūbais yra geras sumanymas“, – šypsodamasis į šį klausimą atsakė Ispanijos junginio vadas.
Paklaustas apie Sirijos-Turkijos pasienyje įvykusį incidentą, kai Turkijos naikintuvas numušė šios šalies oro erdvę pažeidusį Rusijos naikintuvą, J.A.Ballesta atsakė: „Mūsų misija – taikos misija, ir mūsų užduotis – užtikrinti, kad Baltijos šalių oro erdvė būtų gerbiama ir nepažeidžiama. Viliamės išvengti tokių situacijų, kokia nutiko Turkijoje“.
Toks pat klausimas buvo užduotas ir pasikeitimo ceremonijoje dalyvavusiam Ispanijos kariuomenės vadui admirolui generolui F.G.Sanchezui.
„Ispanija yra saugumą užtikrinanti šalis. Oro policijos misija virš trijų Baltijos šalių oro erdvės yra integruota visos NATO oro erdvės gynybos misija. Todėl visos NATO šalys privalo užtikrinti šį saugumą“, – atsakė Ispanijos kariuomenės vadas.
Kad NATO oro policijos misija yra perduodama į tvirtas ir patikimas rankas, per pasikeitimo ceremoniją pabrėžė ir šią misiją keturis mėnesius vykdžiusio Vengrijos junginio vadas Tamas Fekete.
Apdovanojo misiją baigusius vengrus
Misiją atlikę Vengrijos kariai buvo apdovanoti NATO oro policijos misijos medaliais, atminimo medaliai ir dovanomis.
Šimto Vengrijos karių kontingentas oro policijos misiją vykdė su keturiais naikintuvais JAS 39C „Gripen“.
Vengrijos junginį pakeisiančiame Ispanijos junginyje yra 130 kariškių. Misiją ispanai vykdys keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon“.
Pasibaigus pasikeitimo ceremonijai į dangų bendram skrydžiui turėjo pakilti Vengrijos ir Ispanijos naikintuvai, tačiau dėl nepalankių oro sąlygų (aerodrome tvyrojo tirštas rūkas) šio parodomojo skrydžio buvo atsisakyta.
Pastaroji misija bus jau trečioji Ispanijos karių atliekama NATO oro policijos misija Baltijos šalyse.
Pirmąją misiją Ispanijos kariai atliko 2006 metais su naikintuvais „Mirrage F1“ iš Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės, antrąją 2015 metais – su naikintuvais „Eurofighter Typhon“ iš Estijos Amari bazės.
Estijoje budės Belgijos naikintuvai
Estijoje Amari bazėje dislokuotus Vokietijos karius, budinčius su keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon“, pakeis Belgijos kariai su naikintuvais „F-16“.
NATO oro policijos misija Baltijos šalyse pradėta vykdyti nuo 2004 metų kovo mėnesio, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis.