A. Butkevičius: „Planas mane nuversti parengtas jau seniai“

Po dviejų savaičių atostogų į darbą grįžęs premjeras A. Butkevičius suskubo malšinti valdančiąją koaliciją sudrebinusių skandalų. Premjero teigimu, politinės kovos prieš artėjančius Seimo rinkimus šįkart prasidėjo labai anksti, o planas nuversti jį iš posto – parengtas jau seniai. Apie visa tai laidoje „Dėmesio centre“ ministrą pirmininką kalbina žurnalistas Edmundas Jakilaitis.

„Jei aš būčiau žinojęs, kad tokia reakcija bus kai aš išvažiuosiu, tai tikriausiai visiškai atostogų būčiau neėmęs“, – sakė A. Butkevičius.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
„Jei aš būčiau žinojęs, kad tokia reakcija bus kai aš išvažiuosiu, tai tikriausiai visiškai atostogų būčiau neėmęs“, – sakė A. Butkevičius.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Edmundas Jakilaitis, laida „Dėmesio centre“

Feb 9, 2016, 9:00 PM, atnaujinta Jun 8, 2017, 4:04 PM

Turbūt neverta klausti, ar gerai pailsėjote. Vos tik išvykote iš Lietuvos, pasipylė skandalai, tiek apie vyriausybę, tiek apie socialdemokratų partiją. Ar nepadarėte klaidos, nusprendęs atostogauti toli nuo Lietuvos, Karibuose? Gal reikėjo geriau rinktis Palangą, Druskininkus ar Birštoną ar kitą Lietuvos kurortą?

– Jei aš būčiau žinojęs, kad tokia reakcija bus kai aš išvažiuosiu, tai tikriausiai visiškai atostogų būčiau neėmęs.

– Iki rinkimų liko pusė metų, tad buvo galima įtarti, kad bus skandalų.

– Rinkiminė kampanija prasidėjo labai anksti. Aš nesitikėjau, kad tokiais žingsniais bus ta rinkiminė kampanija organizuojama, tačiau dabar kol kas nenorėčiau kam nors versti kaltės.

Man, kaip gyvenusiam Sovietų Sąjungoje, tai primena tą laikotarpį, kai jaunas buvau pakviestas dirbti į rajono vykdomąjį komitetą – prisimenu tam tikrus momentus, kai tam tikri žmonės išeidavo atostogų, profsąjunga duodavo nemokamą kelialapį, o tada žmogus sugrįžęs sužinodavo, kad yra atleistas iš darbo.

Aišku tiek, gal dar nepriklausomoje Lietuvoje „nedasigyvenome“, bet aišku, tas žingsnis, kuris buvo padarytas man atostogaujant, yra labai nemalonus. Aš jau vasario ketvirtą ar penktą dieną gavau elektroninį laišką – šaukimą kitą dieną po atostogų atvykti į STT, tad puikiai suprantama, kokia tai buvo savijauta.

Tikrai nesupratau, kodėl taip greitai iškilo toks būtinumas.

– Ministrės R. Šalaševičiūtės atsistatydinimo pareiškimą patenkinote. Ar taip pat principingai žadate elgtis ir kitais pastaruoju metu nuolat skandaluose minimais ministrais – aplinkos ministru K. Trečioku, žemės ūkio ministre V. Baltraitiene?

– Pradėsiu nuo žemės ūkio ministrės – kada buvo paaiškėjęs tas pirmesnis pirkimas dėl miltų, buvo duotas pavedimas, kad šitas atvejis būtų ištirtas. Antradienį buvo ministrės atsakymas, kad net ir Generalinė prokuratūra šiuo klausimu užsiima. Tai kada bus atliktas patikrinimas, kada bus aiškiai nustatyta, ar yra ir kokie tie pažeidimai, tada ir priimsime sprendimą.

– Trumpai priminsiu, kad Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra, pavaldi Žemės ūkio ministerijai, įtariama produktus pirkusi išpūstomis kainomis. Tie produktai skirti mažas pajamas gaunantiems žmonėms šelpti.

Aiškėja, kad už miltus, grikius bei kruopas mokama kone dvigubai brangiau lyginant su vidutinėmis rinkos kainomis. Prieš kelias dienas paaiškėjo, kad brangiau buvo perkami ir mėsos konservai, beje, iš Kėdainių konservų fabriko.

Pirmadienį dėl to atsistatydino žemės ūkio viceminstras V. Martusevičius. Tai jūs sakote, kad reikėtų sulaukti Generalinės prokuratūros tyrimo pabaigos?

– Yra du tyrimai. Vienas mano pavedimu pačiai ministrei, kad ji atliktų vidinį tyrimą ir duotų aiškų paaiškinimą, kodėl vyko toks pirkimas. Pirmojo pokalbio su ja metu aš supratau, kad ji apie tuos pirkimus nieko nežino. Vėliau lyg ir buvo išsiaiškinusi, kad dalyvavo lyg ir du pardavėjai, kurių kainos buvo užkeltos. Tai, manau, kad abu pardavėjai turėjo būti atmesti.

Dabar laukiu to tyrimo rezultatų. Ne visada ministras gali už kiekvieną perkamą bulvę, morką ar miltus atsakyti arba žinoti.

– Viceministras, taip suprantu, kuravo tą tarnybą. Ir dėl to jis atsistatydino.

– Taip.

– Bet dėl pačios ministrės, jūs dar laukiate generalinės prokuratūros tyrimo?

– Lauku abiejų.

– Bet Generalinės prokuratūros tyrimas gali trukti begalybę.

– Manau, tiek netruks, bet pirmiausia noriu sulaukti pačios ministrės atsakymų.

– Dėl „Vijūnėlės“ dvaro statybų. Kodėl vos ne metus derintas nutarimas yra įteisinamas skubos tvarka ir kaip tyčia – teismo išvakarėse, kur skelbiamas sprendimas dėl „Vijūnėlės“ statybų? Koks būtų jūsų paaiškinimas?

– Scenarijus yra visiškai ne toks. Šis nutarimas yra keičiamas, ko gero, nuo 1992 metų. Aš anksčiau praleisdavau juokais tą klausimą, bet pavadinimo nežinojau „Vijūnėlės“. Bet žinojau, kur jis yra statomas, nes aš nuvažiuodavau į Druskininkus pailsėti. Kol aš esu ministras pirmininkas, nei vienas nutarimo projektas nebuvo priimtas dėl kažkieno norų.

Šiuo atveju, tai nėra vien Ričardo Malinausko, bet ir visų kitų kurortinių miestų noras ir pageidavimas, kad tas nutarimas būtų priimtas. Kalbama tik apie 16 skyrių, kuris yra išimtas iš to nutarimo. Ar jūs įsigilinote, ką reiškia 16-as skyrius? Pirma, antra, trečia zona. Metrai yra ten surašyti? Nieko nėra. jei kalbame apie statybos leidimą, planavimą, tai visi vadovaujasi visai kitais įstatymais.

Galiu drąsiai teigti, kad šito straipsnio buvimas leido tam tikriems biurokratams sakyti, kad, štai yra toks skyrius, o ten nėra aiškiai parašyta, kiek metrų nuo vandens telkinio, ežero ar kito objekto galima statyti. Aš noriu atvirai pasakyti, kad nei vienas vyriausybės nutarimas, kuris būtų nesuderintas su atsakingomis institucijomis, niekada nebūna įtrauktas į darbotvarkę.

Tada, kai jis buvo pateiktas papildomai, tai paklausiau posėdžio pradžioje, ar tai yra suderinta su mūsų vyriausybės kanceliarijos teisininkais, kitomis ministerijomis. Nei vieno prieštaraujančio nebuvo. Kitas dalykas – dėl teismo. Nutarimas įsigaliojo tik 30-ą dieną, tad teismas netgi negalėjo juo vadovautis. Atostogų metu aš paprašiau, kad paimtų teisininkus ne vien ministerijų, bet ir iš šalies bei išnagrinėtų visus tuos teisės aktus, kurie yra susieti su tuo vyriausybės priimtu nutarimu.

Tai šiandien galiu drąsiai pasakyti, kad jis jokios įtakos tam dvarui neturi ir neturės.

– O teisingumo ministro Juozo Bernatonio tarpininkavimas Druskininkų merui susitinkant su generaliniu prokuroru. Žinant visą teisinį kontekstą, ar jūsų nuomone, normalu?

– Tai jis turėtų į tą klausimą atsakyti. Aš manau, kad šiuo klausimu neturėtų būti organizuojami jokie atskiri susitikimai – pirmiausia mums reikia siekti, kad tyrimas būtų užbaigtas kuo greičiau. Taip pat, kad visi asmenys, įskaitant ir mane, būtų apklausti ir greičiau būtų išsklaidytos tos abejonės. O jei kažkas yra nusižengęs, prašau greičiau tai įvardinti ir įvertinti.

– Jūs sakote, kad tokie susitikimai apskritai neturėtų būti organizuojami?

– Aš šiandien (antradienį – LRT.lt) kalbėjausi su teisingumo ministru. Jis pasakė, kad kreipėsi į R. Malinauską, o tam tikrais klausimais, kurie nesusiję su teisingumo ministru, jis sakė, kad tai yra Generalinės prokuratūros kompetencijos klausimas ir reikia kreiptis ten.

– Jūs pats užsiminėte, kad reikėtų sustabdyti R. Malinausko narystę partijoje. Jis pats į tokį jūsų pareiškimą reagavo audringai – sakė, kad sprendimai bus ne skuboti, o kardinalūs. Ką jūs manote?

– Antradienį valdyboje apie tai kalbėjomės. Jis pateikė ataskaitą, kas šiuo metu yra padaryta bendradarbiaujant su teisėsaugos tarnybomis ir aiškiai deklaravo, kad ši byla artimiausiu metu turėtų būti greitai pabaigta. Pagal mūsų partijos statutą, jeigu ši byla virsta tolimesniu tyrimu ir jis yra įtariamasis, tada jis turės sustabdyti savo narystę partijoje.

– Apskritai kalbant apie tai, kas dabar vyksta likus pusmečiui iki rinkimų. Eligijus Masiulis antradienį užsiminė apie mažumos vyriausybės galimybę, jei jūs ryžtingai nuspręstumėte paraginti atsistatydinti tiek aplinkos ministrą, tiek žemės ūkio ministrę.

– Pirmiausia, tai reitingai nėra mano gyvenimo vertybė – aš savo sąžinės dėl reitingų neparduosiu. Man niekada vidinės asmeninės vertybės, nesvarbu, kokiose pareigose būčiau, neleidžia atleisti žmogaus be jokio pagrindo.

Geriau truputį luktelti, įsitikinti, ar tai yra pagrįsti kaltinimai – jeigu jie bus pagrįsti, tada bus priimtas sprendimas. Niekada nebus padarytas skubotas sprendimas, kuris galėtų pabloginti žmogaus gyvenimą, nes po to gali paaiškėti, kad buvo paskubėta ir daroma dėl artėjančių Seimo rinkimų.

– Bet ar jūs dabar pats sau neprieštaraujate dėl jūsų skubaus sprendimo paraginti ministrę R. Šalaševičiūtę atsistatydinti? Po jos pareiškimo, kad ji kito žmogaus vardu yra davusi kyšį medikams prieš šešerius ar septynerius metus, kai kurie politikai ir visuomenės veikėjai ją sveikino už tai, kad ji iškelia tas blogybes. O jūs paraginote ją nedelsiant atsistatydinti.

– Tas paraginimas nebuvo pirmą dieną. Pirmiausia mūsų partijos skaidrumo komisija šį klausimą svarstė ir priėmė sprendimus. Ir tik po to aš atostogaudamas gavau informaciją apie tokius politinius sprendimus. Ir, savaime suprantama, kad po to, jokio kito sprendimo jau nebebuvo.

– Tai buvo teisingas sprendimas? Prisimenant ir Šiaulių ligoninės istoriją, kurios byloje ministrė apklausta kaip paprasta liudytoja. Tai vienintelė priežastis buvo tas jos pareiškimas? Jį vertinti galima įvairiai. O gal yra kitos priežastys?

– Kol kas yra priimtas toks politinis sprendimas ir jo niekas nesiruošia keisti.

– Gal yra kitų priežasčių? Gal ministrė netenkino jūsų ar partijos vadovybės? Gal ji neturi užnugario? Juk jei tai būtų Juozas Olekas ar Vytenis Andriukaitis, tai turbūt ir tos komisijos sprendimai būtų visai kitokie?

– Kada jau yra padarytas pirmas žingsnis, tai jau atšaukti šitą politinį žingsnį yra sudėtinga.

– Tai suprantu, kad jūs nesate visai tikras, ar teisingai buvo pasirinkta atleisti ministrę?

– Aš šiandien po atostogų dirbu tik pirmą dieną. Aš su ja susitikau, kalbėjausi ir ji jau pati toliau nemato galimybių dirbti, nes jai yra išreikštas nepasitikinėjimas ir kitų mūsų partijos vadovybės.

– Manote yra siekiama prieš rinkimus jus nuversti iš ministro pirmininko posto?

– Šis planas jau yra paruoštas senokai. Lietuva maža valstybė: mes turime daug pažįstamų ir kitose partijose. Grįžęs iš atostogų ant stalo radau tam tikrą dokumentėlį, raštelį, kur parašyta, kad ir toliau bus siekiama, kad ministras pirmininkas sulauktų daug tokių įvairiausių atakų.

Reikia suvokti, kad artėja Seimo rinkimai. Jeigu ministras pirmininkas būtų pakeistas, tai ir kitoms partijoms dalyvauti rinkimuose būtų daug paprasčiau ir lengviau. Bet aš, kaip ir sakiau, reitingų niekada nesivaikau.

Mano pareiga yra padaryti tuos darbus, kurie yra numatyti artimiausiu metu, nežiūrint to, kad kai kada išgirstu įvairiausių prieštaravimų ir iš Seimo pirmininkės. Kai kurie jų mane stebina, tad antradienį skambinau partijos pirmininkui Valentinui Mazuroniui ir klausiau, ar tai yra partijos pozicija.

– Kad prisiimtumėte atsakomybę?

– Net tik dėl atsakomybės, bet ir dėl socialinio modelio – aš atsakomybę visada prisiimu, aš to nebijau. Aš noriu pasakyti, kad aš, kaip ministras pirmininkas, neatstovausiu niekieno interesų – nei partijos narių, nei pažįstamų, nei verslo žmonių. Mano tikslas per tą laikotarpį, kai man yra suteikti tie įgaliojimai – Lietuvos istorijoje palikti nuveiktus darbus.

Man asmeniškai būna labai nemalonu, kada bandoma kažkokias juodąsias technologijas kurti, kad ministras pirmininkas būtų pažemintas, kai kalbama apie kažkokią vyriausybėje esančią korupciją. Jeigu aš tik sužinosiu, kad tokie atvejai yra susieti su vienu arba kitu žmogumi, sprendimas bus priimtas tą pačią dieną. Visos tos juodosios technologijos yra patrauklios diskusijoms arba sklaidai, paskleidžiant tuo darbus, kurie yra padaryti.

– Jūs užsiminėte apie raštelius, intrigas ir planus, kurie yra seniai parengti. Jūs galite pasakyti, kas konkrečiai siekia jūsų nuvertimo iš posto? Ar tame dalyvauja prezidentė Dalia Grybauskaitė?

– Jei aš kaltinčiau opoziciją, tai būčiau labai naivus. Kritika valdžiai yra jų darbas. Į jūsų užduotą klausimą aš galėsiu atsakyti vėliau.

– Kodėl? Nes norite rytoj pasikalbėti su prezidente?

– Ir su prezidente rytoj pasikalbėsiu. Manau, dabar kova iki Seimo rinkimų bus ilga. Ir daug dalykų jūs sužinosite ne vien iš manęs.

– Ką jūs rytoj ketinate pasakyti prezidentei? Prašysite „pristabdyti arklius“? Turiu omenyje specialiąsias tarnybas.

– Ne, aš teisėsaugos institucijas gerbiu ir manau, kad jos turėtų atlikti savo darbą netrukdomos. Bet aš noriu sužinoti, kaip atsiranda tam tikri nenumatyti pašaukimai į STT, ar tai nėra tam tikras politinis žaidimas. Ir kodėl šita informacija iš karto paskleidžiama viešai?

Nors aš tą deklaruoju ir nebijau, bet, manau, viską galima padaryti tvarkingai, nes visa tai žemina. Ypač politiką, ministrą pirmininką, partijos vadovą, kadangi pirma melaginga informacija, jei vėliau tai įrodoma, vis tiek yra pranašesnė, nei pavėluotai pasakyta tiesa. Tad apie tai ir pat kalbėsimės.

Aš taip pat užduosiu klausimą, kur yra korupcija vyriausybėje? Jei ji matoma iš prezidentės pusės, tai kodėl man, kaip ministrui, nekeliamas reikalavimas, kad kuo greičiau būtų užkirstas kelias tai blogybei, kad kuo greičiau visą tą blogybę likviduotume, o ne palaikytume.

Manau, kad mūsų, kaip mažos atviros valstybės tikslas yra vietoje kuo greičiau tas blogybes spręsti kartu, vienam kitu pasitikint.

– Premjere, suprantu, kad jūs manote, jog D. Grybauskaitė jus vertina kaip politinį oponentą?

– Kiekvieną savaitę mes turime susitikimus. Ir jei vertinti tris-keturis paskutinius susitikimus, jie visi vyko draugiškoje aplinkoje, nebuvo jokių debatų, kad čia kažkas daroma ne taip. Ir tai ir yra sunkiausia, kad tu išvažiavęs atostogauti staiga gauni iš išorės tokią neigiamą informaciją.

Aš nekaltinu prezidentės, bet jei jai tai buvo žinoma, tai kodėl aš to nesužinojau, nežinau.

Ne, aš kol kas jos nelaikau oponente ir manau, kad pokalbio metu tie dalykai turi paaiškėti.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.