Klaipėdos burlaivis „Brabander“ išplaukė į žygį aplink Islandiją

Klaipėdos universiteto mokomasis burlaivis „Brabander“ leidosi į didžiausią savo kelionę – per du su puse mėnesio jis nuplauks maždaug penkis tūkstančius jūrmylių.

Klaipėdoje pakėlęs bures „Brbander“ čia sugrįš po pustrečio mėnesio.<br>A.Pilaitienės nuotr.
Klaipėdoje pakėlęs bures „Brbander“ čia sugrįš po pustrečio mėnesio.<br>A.Pilaitienės nuotr.
Burlaivio kapitonas V.Vizbaras.<br>A.Pilaitienės nuotr.
Burlaivio kapitonas V.Vizbaras.<br>A.Pilaitienės nuotr.
„Brabander“ leidosi į ilgiausią ekspediciją.<br>A.Pilaitienės nuotr.
„Brabander“ leidosi į ilgiausią ekspediciją.<br>A.Pilaitienės nuotr.
„Brabander“ leidosi į ilgiausią ekspediciją.<br>A.Pilaitienės nuotr.
„Brabander“ leidosi į ilgiausią ekspediciją.<br>A.Pilaitienės nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Aušra Pilaitienė

2016-06-26 17:25, atnaujinta 2017-05-20 14:59

Klaipėdoje pakėlęs bures ir apiplaukęs Islandiją į gimtąjį uostą jis sugrįš rugsėjo 10-ąją. „Brabander“ mokslinės ekspedicijos maršrutas drieksis Norvegijos pakrante, burlaivis trumpai stabtels Šetlandų ir Farerų salose, o paskui leisis aplink Islandiją.

Per Baltijos, Šiaurės, Grenlandijos jūras bei Atlanto vandenyno pakrantę besidriekiantis kelionės maršrutas padalintas į 5 etapus: Klaipėda–Sandefjordas, Sandefjordas–Stavangeris, Stavangeris–Reikjavikas, Reikjavikas–Blythas, Blythas–Klaipėda.

„Smagu buvo rengtis kelionei, nes tai – kažkas naujo, tai tam tikras iššūkis mums“, – sako burlaivio kapitonas Valdemaras Vizbaras.

Ekspedicijos tikslas – edukacinis, pažintinis ir mokslinis. Klaipėdos universiteto studentai ir mokslininkai turės galimybę įgyti naujos patirties ir žinių. Bus atliekami hidrologiniai, meteorologiniai, biologiniai, ornitologiniai, aplinkos stebėjimai.

Tuo pačiu „Brabander“ pristatys Klaipėdos universitetą.

Laive nuolat dirbs penkių asmenų profesionali nuolatinė įgula. Kelionėje iki Stavangerio kitais įgulos nariais galėjo tapti visi pageidaujantieji nuo 15 metų amžiaus. Iš šio Norvegijos uosto jie namo grįš savarankiškai.

Į Stavangerį atskris mokslinėje ekspedicijoje dalyvausianti dešimties mokslininkų ir studentų grupė – universiteto okeanologai, geologai, ornitologai ir kitų specialybių studentai bei mokslininkai.

Dvistiebė 36 metrų ilgio ir 6 metrų pločio škuna „Brabander“ jau dešimtmetį priklauso Klaipėdos universitetui. Šio burlaivio korpusas metalinis, o stiebų aukštis virš vandens siekia 28 metrus. Iškėlęs beveik 500 kvadratinių metrų ploto bures šis gražuolis burlaivis gali skrosti bangas 14 mazgų (maždaug 27 kilometrų per valandą) greičiu.

„Šis burlaivis valdomas dviem vairais – vienas yra uždaroje patalpoje, o kitas – atvirame denyje. Turime modernią navigacijos įrangą, tačiau visos burės, kaip ir anksčiau, keliamos rankomis“, – aiškino V.Vizbaras.

Jūreivystės praeitį primenanti „Brabander“ išvaizda apgaulinga. Iš tikrųjų jo įgula gyvena patogiose kajutėse, naudojasi dušais, tualetais, o prie pietų stalo sėda erdviame salone.

Prieš 39 metus Olandijoje pastatyto „Brabander“ takelažas tvarkingas. Galbūt todėl, kad laivu plaukioti pradėta tiktai po kelerių metų, o ankstesni savininkai dažniausiai tenkindavosi nuo vėjų apsaugotais vidaus vandenimis.

Jau dešimtus metus burlaiviu „Brabander“ Baltiją raižantis buvęs inžinierius radiofizikas V.Vizbaras negaili jam komplimentų: „Tai greitas, tvirtas, itin patogus laivas – tobulas žmogaus minties kūrinys. Su juo nebaisu išplaukti ir į vandenynų platumas.“

Vos pasirodęs Klaipėdos uoste „Brabander“ sukėlė sumaištį – daugelis stebėjosi, kam universitetui prireikė šio 2 mln. litų kainavusio burlaivio. Tačiau pastaraisiais metais nepatenkintųjų sumažėjo – „Brabander“ plukdo į keliones jaunimą, dalyvauja edukaciniame projekte kartu su Danijos, Lenkijos, Švedijos panašiais laivais.

Universiteto burlaivyje plaikstosi Lietuvos vėliava, bet pavadinimas vis dar primena Olandijos vietovę Brabantą. Kapitonas mano, kad keisti jį lietuvišku ar ne, priklauso nuo laivo savininko. Paprastai laivų pavadinimai nekeičiami.

„Brabander“ su besiplaikstančia trispalve dalyvavo septyneriose „The Tall Ships Races“ lenktynėse, o pernai „The Tall Ships Regatta“ varžybose užėmė trečiąją vietą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.