Rusijoje gyvenantys kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti procese

Rusijoje gyvenantys kaltinamieji

Rusijoje gyvenantys kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti procese.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Rusijoje gyvenantys kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti procese.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Rusijoje gyvenantys kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti procese.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Rusijoje gyvenantys kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti procese.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Rusijoje gyvenantys kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti procese.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Rusijoje gyvenantys kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti procese.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Oct 3, 2016, 11:39 AM, atnaujinta May 11, 2017, 2:14 PM

Suimto Rusijos piliečio Jurijaus Melio gynėja Galina Kardanovskaja žurnalistams sakė, kad į ją kreipėsi Karaliaučiuje gyvenantys asmenys, kurie yra kaltinamieji Sausio 13-osios byloje.

„Į mane kreipėsi dėl dalyvavimo procese. Aš dabar nenoriu apie tai kalbėti“, – žurnalistams sakė kaltinamojo J.Melio gynėja, paklausta, kas dar iš kaltinamųjų norėtų, kad ji jiems atstovautų procese. Pasak jos, apie tų kaltinamųjų atvykimą į procesą Lietuvoje „kalbos nėra, tačiau jie suinteresuoti dalyvauti“.

Gynėja teigė, kad jai būtų nekorektiška paskelbti apie į ją besikreipusius asmenis.

Vilniaus apygardos teismas jau anksčiau yra skelbęs, jog tiems kaltinamiesiems, kurie praneš, kad patys nusprendžia atvykti į teismą Vilniuje ir dalyvaus bylos nagrinėjime, bus sustabdytas Europos arešto galiojimas Lietuvos teritorijoje. Teisėja Ainora Kornelija Macevičienė šį pažadą teismo posėdyje pakartojo.

Tuo metu J.Melis teismo paprašė atnaujinti teismo posėdžių transliacijas internetu. Tokios transliacijos vyko, kai byla tik buvo pradėta nagrinėti.

„Objektyviai tyrimo eigai ir tiesos nustatymui pasitarnautų“, – sakė J.Melis. Jam pritarė ir gynėja.

Tuo metu nukentėjusiojo Roberto Povilaičio advokatas Albertas Buta priminė prašymą byloje apklausti buvusį Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą.

„Liudytojų apklausa užtruks dar kurį laiką. Prašytume svarstyti prašymą“, – sakė advokatas.

Vienas iš byloje nedalyvaujančių advokatų  teismo paprašė galimybės turėti bylos medžiagos elektroninę versiją.

„Tai yra nustatyta įstatyme, jokių naujovių nėra. Aš turiu panaudoti bylos medžiagą gynybos tikslams, tai numato įstatymas, kad aš turiu teisę turėti bylos kopiją. Dabar įsivaizduokit, kaip aš galiu padaryti bylos popierinį variantą, jeigu bylos medžiagos yra per 700 tomų“,– žurnalistams sakė kaltinamojo Vladimiro Dimidovo gynėjas Sergejus Chiminas.

Jis paskaičiavo, kad popierinės bylos kopijos valstybei kainuotų 15 tūkst. eurų.

Advokatas argumentavo, elektronine bylos kopija naudojasi byloje dalyvaujantys Generalinė prokuratūros prokurorai. Pastarieji nepritarė advokato prašymui sakydami, kad daug protokolų rašyta galiojant senajam Baudžiamajam kodeksui, kai protokoluose buvo nurodoma daug asmens duomenų. Prokurorai taip pat stebėjosi, kodėl advokatas tik dabar teikia tokį prašymą, nes kol byla buvo prokuratūroje, buvo numatytas specialus darbuotojas, kuris užtušuodavo byloje esančius asmens duomenis, jei proceso dalyviams prireikdavo bylos medžiagos kopijos.

S.Chiminas sakė, kad savo kliento „nėra akyse matęs“ ir jis ikiteisminiame tyrime nedalyvavo.

„Įsivaizduokit, 700 tomų – šiandien skaito kažkokio žmogaus parodymus. Aš turiu juos ištraukti iš savo portfelio, atversti ir stebėti. Bet aš neturiu jokios galimybės, būtų laikmenoje – aš atsiversčiau ir skaityčiau“ ,– teigė gynėjas. Jis tikino, kad neturėdamas elektroninės versijos, nesiorientuoja tokios apimties tyrime. Jis sako, kad tokios elektroninės bylos kopijos norėtų ir kiti gynėjai. Tokio kiekio bylos perrašymas į laikmeną užtruktų 3-4 valandas. S.Chiminas sako, kad pateiktų savo asmeninę laikmeną, iš valstybės jis jos neprašo.

Dėl pateiktų prašymų teismas nutartį paskelbs spalio 17 dieną.

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį po keturių mėnesių pertraukos atnaujino Sausio 13-osios bylos nagrinėjimą.

Byloje dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiama per 60 kaltinamųjų, dauguma iš jų teisiami už akių, nes slapstosi Rusijoje arba Baltarusijoje. Teismo posėdžiuose dalyvauja tik du kaltinamieji.

Ši byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Nukentėjusiųjų šioje byloje – beveik 500, liudytojų – apie 1 tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas – 13 tomų.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.