Politologas: „Absurdiškos „valstiečių“ iniciatyvos kenkia nacionaliniams interesams“

„Valstiečių“ užsispyrimas valstybine dotacija apdovanoti koalicijos partnerius gąsdina politologus. „Valstietės“ Agnės Širinskienės ketvirtadienį netikėtai pateiktas sumanymas leisti Vyriausybei skolintis lėšų ne tik gynybos biudžeto didinimui, bet ir koalicijos partnerių socialdarbiečių finansavimui, yra nacionaliniams interesams ir saugumui pavojingas precedentas, sako politologas. 

 Pasak politologo, „valstiečiai“, užsimoję bet kokia kaina atsidėkoti už paramą Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP), tiesiog nebesugeba atskirti nacionalinio saugumo klausimų nuo siaurų partinių interesų. <br> T.Bauro nuotr. iš archyvo
 Pasak politologo, „valstiečiai“, užsimoję bet kokia kaina atsidėkoti už paramą Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP), tiesiog nebesugeba atskirti nacionalinio saugumo klausimų nuo siaurų partinių interesų. <br> T.Bauro nuotr. iš archyvo
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 27, 2018, 2:54 PM

Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesoriaus Tomo Janeliūno, „valstiečiai“, užsimoję bet kokia kaina atsidėkoti už paramą Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP), tiesiog nebesugeba atskirti nacionalinio saugumo klausimų nuo siaurų partinių interesų. 

„Tai yra labai pavojinga ir toks precedentas rodo, kad valdančiųjų pastangos užsitikrinti finansavimą socialdarbiečiams peržengia visas teisėkūros taisykles ir elementarų suvokimą, kaip nedera nacionalinio saugumo klausimų painioti su konkrečiais politinių partijų finansavimo reikalais“, - Eltai sakė TSPMI profesorius. 

„Ši siūlyta pataisa ne tik yra absoliučiai nedovanotina klaida, bet ir labai pavojingas precedentas bent jau tuo atžvilgiu, kad Seimo nariai, ypač valdančiosios daugumos atstovai, tiesiog nebesuvokia skirtumo tarp nacionalinės reikšmės, nacionalinio saugumo klausimų ir elementarių politinių žaidimų“, - pabrėžia politikos ekspertas. Jis net suabejojo, ar tokiais žaidimais užsiimantys Seimo nariai nepažeidžia priesaikos ir nekenkia nacionaliniams interesams. 

Politologas stebisi, kad absurdiškas sumanymas sulaukia palaikymo iš premjero Sauliaus Skvernelio. Pasak jo, tiek premjeras, tiek finansų ministras turėtų užtikrinti, kad skirstant finansus būtų laikomasi taisyklių ir bendrų principų. 

Iš principo ydingu sumanymu T. Janeliūnas laiko apskritai siekį LSDDP naudai keisti partijų finansavimo įstatymą. Pasak jo, akivaizdu, kad valdančiųjų siekiai nėra nukreipti taisyti blogai veikiantį įstatymą. Tai, pabrėžė TSPMI profesorius, tiesiog primityvus būdas ieškoti LSDDP pinigų. 

„Pats sumanymas yra ydingas iš principo. Negalima keisti politinių partijų finansavimo įstatymo, netaikant jo būsimiems rinkimams. Pakeistos žaidimo taisyklės turėtų įsigalioti tik nuo kitų rinkimų. Tai kas yra daroma dabar - yra tiesiog bandymas padėti vienai partijai, kuri remia „valstiečius žaliuosius“. Kitaip tariant, tai nėra siekis taisyti konkrečias klaidas ar neveikiantį įstatymą, tai yra visiškai primityvus būdas ieškoti pinigų konkrečiai partijai“, - apibendrino politologas. 

ELTA primena, kad ketvirtadienį Seimo valdantieji lėšas papildomam partijų finansavimui nesėkmingai bandė slėpti po įstatymu, skirtu papildomai skolintis gynybai. 

Balsavimui užsiregistravus tik 63 Seimo nariams pasiūlymas buvo atidėtas. 

Prieš balsavimą dėl Vyriausybės siūlymo papildomai skolintis norint užtikrinti, kad Lietuva vykdytų įsipareigojimą gynybai skirti 2 proc. BVP, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė pasiūlė prie to paties įstatymo projekto pridėti siūlymą, kuris leistų papildomai skolintis, norint „užtikrinti teisėtą partijų finansavimą iš valstybės biudžeto, jei toks poreikis atsirastų“. 

Šis valdančiųjų pasiūlymas sukėlė milžinišką opozicijos nepasitenkinimą. Opozicijoje esantys politikai valdančiųjų sumanymą vadino skandalingu ir grėsmingu nacionaliniam saugumui. 

Nepatenkintas liko ir „valstiečių“ atstovas Vytautas Bakas. Politikas teigė, kad patyrę Seimo nariai rado niekšingą būdą išspręsti savo finansavimo problemas. 

Tuo tarpu Premjeras Saulius Skvernelis vėliau komentavęs šį valdančiųjų sumanymą, nebandė atsiriboti nuo bandymo partijų finansavimo didinimą susieti su išlaidų gynybai didinimu. 

Opozicija du kartus šią savaitę blokavo ir valdančiųjų iniciatyvą keisti partijų finansavimo įstatymą. Balsavime nedalyvavus 71 parlamentarui, balsavimas dėl partijų finansavimo įstatymo pataisų buvo atidėtas du kartus. 

Nuo Socialdemokratų partijos atskilusių politikų įsteigta LSDDP pastaruosiuose rinkimuose nedalyvavo, todėl valstybės lėšų nepakeitus įstatymų negali tikėtis. Primigtinai „valstiečių“ siūlomos įstatymo pataisos valdančiajai LSDDP leidžia tikėtis apie 200 tūkst. eurų valstybės dotacijos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.