„15min“ informaciją apie žurnalisto Š. Černiausko veiklą perdavė teisėsaugai, S. Skvernelis pažėrė kaltinimų

Naujienų portalas 15min.lt trečiadienį pranešė, kad teisėsaugai perdavė informaciją apie atleisto žurnalisto Šarūno Černiausko privačią veiklą renkant informaciją.

„15min“ informaciją apie Š. Černiausko veiklą renkant informaciją perdavė teisėsaugai.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
„15min“ informaciją apie Š. Černiausko veiklą renkant informaciją perdavė teisėsaugai.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
„15min“ informaciją apie Š. Černiausko veiklą renkant informaciją perdavė teisėsaugai.<br>V.Balkūno nuotr.
„15min“ informaciją apie Š. Černiausko veiklą renkant informaciją perdavė teisėsaugai.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Vaidotas Beniušis, Ramūnas Jakubauskas, Saulius Jakučionis, BNS

May 15, 2019, 1:24 PM, atnaujinta May 15, 2019, 3:29 PM

Anot portalo direktoriaus Ramūno Šaučikovo, vidaus tyrimo metu išaiškėjo, kad Š. Černiausko veikla galėjo būti „nesuderinama ne tik su žurnalisto etika, bet ir įstatymais“.

„Praeitą savaitę gavome informacijos, kad 15min žurnalistas Šarūnas Černiauskas trečiosios šalies užsakymu atlygintinai atliko informacijos apie fizinius ir juridinius asmenis rinkimo ir analizės paslaugas. Ši veikla nebuvo susijusi su darbo funkcijomis, nebuvo atskleista darbdaviui, tokia veikla pažeidė žurnalisto etikos principus. Šią informaciją patvirtinus pačiam p. Černiauskui, jį atleidome gegužės 10 dieną. Tuo pačiu pradėjome vidinį tyrimą dėl šio incidento“, – pranešime spaudai teigė R. Šaučikovas.

„Tyrimo metu išaiškėjus daugiau informacijos įtariame, kad Š. Černiausko veikla nesuderinama ne tik su žurnalisto etika, bet ir įstatymais, todėl perdavėme visą informaciją teisėsaugai“, – nurodė direktorius.

Š. Černiauskas trečiadienį atskleidė, kad neinformavęs tuometinės darbovietės naujienų portalo 15min.lt rengė analizes viešųjų ryšių įmonei apie viešus asmenis ir verslo įmones.

Š. Černiauskas nurodo, kad analizes teikė „Dariaus Gudelio kontorai“. D. Gudelis yra „VIP Viešosios informacijos partneriai“ („vipcommunications“) valdybos pirmininkas.

„Iš viso jiems padariau tris analizes, daugiausia paremtas viešai prieinama informacija. Domino įvairūs vieši asmenys, jų turtas, sąsajos. Domino ir pora verslo įmonių“, – feisbuke parašė Š. Černiauskas.

Jis teigia už tai gavęs „sumą, šiek tiek viršijančią 2 tūkst. eurų“, o veiklą nutraukė pernai vasarą.

D. Gudelio įmonės vadovas: žurnalistai samdomi dažnai

„VIP Viešosios informacijos partnerių“ vadovas Giedrius Galdikas teigia, kad Š. Černiausko paslaugas koordinavo buvęs įmonės darbuotojas Tomas Bagdonas.

„Šioje vietoje mums prireikė analitinių gabumų turinčio žmogaus ir mūsų buvęs kolega Tomas Bagdonas rekomendavo būtent Š. Černiauską kaip gerą specialistą. Jis pats tiesiogiai laikė visą tą ryšį“, – BNS sakė G. Galdikas.

„Iš kontoros niekas daugiau su Š. Černiausku nebendravo, išskyrus T. Bagdoną“, – pridūrė jis.

G. Galdikas teigė, kad Š. Černiauskas įmonei atliko „keletą analizių“, tačiau jų turinio nekomentavo.

„Tikrai dabar neprisiminsiu ir aš pats tiesiogiai nekuravau tų klausimų, tai man būtų sunku įvardinti“, – teigė G. Galdikas.

Anot jo, papildomi specialistai, tarp kurių yra ir žurnalistų, samdomi „iš šono“, nes kartais „pritrūksta darbo rankų“.

„Taip, yra samdžiusi (kitų žurnalistų – BNS), nes čia yra normali praktika. Tikrai neįvardinsiu, čia pačių žurnalistų reikalas pasiimt papildomą darbą – parašyt tekstą ar panašiai“, – sakė G. Galdikas.

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius BNS sakė, kad žurnalistų darbas rinkti informaciją ne tiesioginio darbo tikslais laikytinas profesinės etikos pažeidimu.

„Jeigu žurnalistas renka informaciją ne žurnalistiniais tikslais ir jai rinkti naudojamasi žurnalisto statusu, tai tikriausiai yra akivaizdus etikos pažeidimas“, – teigė D. Radzevičius.

Pasak jo, žurnalistui bendradarbiaujant su viešųjų ryšių agentūra „visada gali kilti interesų konfliktas“.

D. Radzevičius patvirtino, kad LŽS pradėjo tikrinti informaciją apie sąjungai priklausančio Š. Černiausko veiklą ir galbūt perduos ją vidinei etikos komisijai.

T. Bagdonas: analizių turinio negaliu komentuoti

Šiuo metu komunikacijos specialistu valstybės įmonėje Turto banke dirbantis Tomas Bagdonas teigia, kad Š. Černiausko atliktų analizių turinio, taip pat analizuotų įmonių ar asmenų negali atskleisti dėl konfidencialumo sutarties su buvusia darboviete „VIP Viešosios informacijos partneriai“.

„Matote, aš turiu konfidencialumo sutartį ir negaliu komentuoti savo buvusio darbo. Nežinau, kodėl darbas komentuoja. Turinio negaliu komentuoti“, – BNS sakė T. Bagdonas.

Jis teigė, kad įmonėje projektų vadovu dirbo apie pusantrų metų, o paslaugų iš Š. Černiausko pasiprašė dėl to, kad jį pažinojo ir žinojo, kad teikia tokias paslaugas.

„Dėl to, kad jį pažinojau. Aš daugiau nežinojau, iš ko galėčiau įsigyti tokias paslaugas. Nežinojau, kad kažkas kitas teikia tokias paslaugas. Pažįstu daug žmonių, bet tas dalykas, kad tu žinai, ką žmogus daro ar nežinai“, – teigė komunikacijos specialistas.

T. Bagdonas tvirtina, kad Š. Černiauskas žinojo, kokiai įmonei teiks paslaugas, jai rašė sąskaitas ir įmonė sumokėjo už atliktas paslaugas.

„Matot, aš prieš tai dirbau 15min.lt ir aš neslėpiau, kur išeinu dirbti, kad neslėpiau, kur aš dirbu, yra tiesa“, – sakė T. Bagdonas.

Taip pat komunikacijos specialistas teigia, kad neaptarė žurnalisto Š. Černiausko samdymo klausimo su D. Gudeliu.

15min.lt praeitą savaitę pranešė, jog Š. Černiauskas palieka portalą dėl to, kad nesilaikė vidinių etikos taisyklių, pagal kurias privalu deklaruoti savo papildomas veiklas.

Žurnalistui – S.Skvernelio kaltinimai

Trečiadienį premjeras S.Skvernelis apkaltino Š.Černiauską netinkamai naudojus registrų duomenis.

„Pasirodo, kad tų tyrimų ir noro disponuoti registrų duomenimis tikslai visai kitokie buvo – užpildyti šeimos biudžete esančią skylę“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė premjeras.

„Prisiminkime ažiotažą, kada buvo pilamas purvas ir šmeižtas ant manęs, ant Vyriausybės, kalbant apie Vyriausybės norą, vienintelį norą toliau teikti duomenis neatlygintinai, tačiau audituojant juos, kam, kokiu tikslu ir kas tokius duomenis gauna, koks buvo ažiotažas, kas pirmose gretose stovėjo, kas kaltino“, – teigė jis.

S. Skvernelis kalbėjo apie aplinkybes, kai pernai Registrų centras nutraukė ilgametę praktiką teikti duomenis žurnalistams neatlygintinai, bet Vyriausybė vėliau patvirtino laikiną mechanizmą, kompensuojantį registrų informacijos teikimą žiniasklaidai iš valstybės biudžeto.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.