Ji reagavo į prezidento Gitano Nausėdos vertinimus, kad ES biudžeto projekte Lietuvai numatyta beveik 200 mln. eurų kompensacija dėl emigracijos jau įtvirtinta.
„Pasakysiu labai trumpai ir aiškiai: derybos vakar neįvyko. Vadinasi, visi pasiūlymai dingo nuo stalo, viskas bus iš naujo. Kol nebaigei derėtis, kalbėti apie tarpinius laimėjimus negalima, nes jų gali nelikti (...) Vakar derybos žlugo“, – Vilniaus knygų mugėje šeštadienį sakė D. Grybauskaitė.
Prezidentas G. Nausėda penktadienio vakarą žurnalistams kalbėjo, kad ES biudžeto projekte Lietuvai numatyta kompensacija dėl emigracijos turėtų išlikti, nepaisant to, kaip toliau klostysis derybos.
Tai šalies vadovas pareiškė Briuselyje pasibaigus viršūnių susitikimui, kurį valstybių vadovai paliko neradę sutarimo dėl 2021–2027 metų biudžeto.
„Mūsų argumentas dėl depopuliacijos pasiekė Briuselio specialistų ir širdis ir protus, dėl to mes šiandien jau turime beveik 200 mln. eurų daugiau“, – žurnalistams penktadienio vakarą sakė G. Nausėda.
„Manau, kad tas laimėjimas jau niekur nedings, nes jis jau yra implementuotas (įtvirtintas)“, – pridūrė prezidentas.
Kompensacija daug gyventojų praradusioms šalims numatyta viršūnių susitikimo išvakarėse paskelbtame biudžeto projekte.
Jei ši nuostata bus patvirtinta, lėšos bus pridėtos prie vadinamojo sanglaudos finansavimo, skirto mažinti skurdesnių Europos regionų atsilikimą.
G. Nausėda tikisi, kad ES biudžetas bus patvirtintas per artimiausius porą mėnesių.
Kitas ES Vadovų Tarybos susitikimas numatomas kovo mėnesį.
D. Grybauskaitė: niekada nenorėjau būti politikoje
Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė Vilniaus knygų mugėje ir pasidalino savo patirtimi, einant šalies vadovės pareigas. Buvusi prezidentė prisipažino visą gyvenimą nemėgusi viešumos ir papasakojo apie savo pašaukimą siekti šalies vadovės posto.
Kalbėdama apie knygą „Tekstai ir kontekstai“, D. Grybauskaitė sakė, kad jai tai skausmingas prisiminimas.
„Labai gyvenime nemėgau viešumos, nemėgstu ir dabar, o jau kalbėti viešai – tai jau tikrai ne. Ir gavau tokį darbą, kur reikia daugiausiai kalbėti ir labai viešai. Čia išprakaituota, per skausmą ir didelį kruviną darbą, pastangas tie tekstai, kurie buvo ir metinių pranešimų forma. (...) Tai dešimties metų svarbiausi tekstai, mintys ir mano vertybės: už ką, dėl ko, kodėl. Norėčiau pasakyti, kad tai nebuvo lengva, nes tai nebuvo pati mėgstamiausia darbo dalis“, – LRT kalbėjo D. Grybauskaitė.
Kalbėdama apie savo prezidentavimo laikotarpį, kadenciją baigusi šalies vadovė patikino niekada nenorėjusi būti politikoje, tačiau 2009 metais supratusi savo pašaukimą ir pareigą valstybei.
„Pati pradžia buvo labai aiški. Aš, kaip ir su kalbomis, taip ir su politika, – niekada nenorėjau būti politikoje. Todėl nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų jokioje partijoje nedalyvavau ir nesiekiau jokių politinių postų. Visada elgiausi pagal savo atsakomybės supratimą ir jausmą ir 2009 man buvo pašaukimas, nes taip aš supratau savo pareigą valstybei. Buvo gili krizė, aš buvau komisarė tuo metu, buvusi finansų ministrė, buvau įsitikinusi, kad galiu padėti valstybei atsistoti ant kojų. Mano apsisprendimas buvo prisiimti atsakomybę ant savo pečių“, – kalbėjo ji.
D. Grybauskaitė Vilniaus knygų mugėje vykusio renginio metu taip pat akcentavo, kad „niekada negalima eiti į aukštą postą tik būti jame. Privalu eiti, tik jei esi pasirengęs ten kažką padaryti.“
Visgi kadenciją baigusi šalies vadovė atkreipė dėmesį, kad į save susikoncentravusių žmonių vis dar yra gausu politikoje.
„Aš manau, kad didelė dalis viešumoje esančių žmonių arba užimančių politinius postus ateina savimi pasidžiaugti, save parodyti. Tai galima matyti ir matome turbūt visi“, – patvirtino ji.
Kalbėdama apie savo kaip Europos Komisijos narės karjerą D. Grybauskaitė teigė, kad jos pagrindinis išskirtinumas buvo kalbėti trumpai ir aiškiai.
„Ko gero, tarptautinėje erdvėje išsiskirdavau iš politikų būtent todėl, kad kalbėdavau labai trumpai, labai aiškiai. (...) Aš kalbėdavau daugiausiai dvi arba tris minutes. Bet jeigu aš kalbėdavau, tai absoliučiai visi viską padėdavo ir labai įdėmiai klausydavo“, – teigė D. Grybauskaitė.
„Žiniasklaidai reikia labai trumpos žinios, kad tilptų į dvidešimt, trisdešimt sekundžių – žinioms“, – pridūrė ji, akcentuodama, kad savo pasisakymams visada atsakingai ruošdavosi.
D. Grybauskaitė taip pat atskleidė, kodėl su ja dirbti buvo nelengva.
„Mano karjera kilo nuo apačios. Aš buvau viskuo. Aš moku viską, dėl to mano protokolui buvo labai sunku su manimi dirbti. Aš gi žinojau, kaip viską reikia daryti. Jie nieko negalėjo nuo manęs nuslėpti. Tai dirbti su manimi nebuvo lengva, prisipažįstu“, – kalbėjo ji.
D. Grybauskaitė teigia neketinanti grįžti į aktyvią politiką
Kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė neplanuojanti grįžti į aktyvią politiką, dabartinę politinę kultūrą šalyje ji įvertino kaip pablogėjusią.
„Manau, kad demokratinėje valstybėje dešimt metų tikrai užtenka (...) Tikrai aktyvioje politikoje nenoriu ir neplanuoju dalyvauti, bet valstybės gyvenime dalyvausiu. Aš čia gyvenu, niekur neišvažiavau (...) Aktyvioje vidaus politikoje tikrai norėčiau nedalyvauti“, – Vilniaus knygų mugėje šeštadienį kalbėjo D. Grybauskaitė.
Paklausta apie kilusias įtampas dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus, ji nesiėmė detaliau komentuoti šio klausimo, bet pažymėjo, kad politinė kultūra šalyje pastaruoju metu sumenko.
„Politinės kultūros kartelė pažemėjo. Kaip ten kai kurie sako, „žemiau plintuso (grindjuostės – BNS)“, – teigė buvusi šalies vadovė.
D. Grybauskaitė Lietuvos prezidento poste dirbo dvi kadencijas 2009–2019 metais.