Naujienos pagal temą

Dalia Grybauskaitė

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė šalies vadovės pareigas eina jau antrą kadenciją. Ji gimė 1956 metų kovo 1 dieną Vilniuje, šiuo metų ji yra 62 metų.  Dėl išsakomų griežtų pozicijų politikos atžvilgiu prezidentė kartais vadinama ir „plienine magnolija“ ar „geležine ledi“.

D.Grybauskaitės tėvai – elektrikas ir vairuotojas Polikarpas Grybauskas bei pardavėja dirbusi Vitalija Korsakaitė. Tai buvo antroji D. Grybauskaitės tėvo santuoka, iš pirmosios jis susilaukė sūnaus Alberto, kuris yra netikras prezidentės D.Grybauskaitės brolis. Tačiau pati prezidentė niekada nekalba nei apie savo brolį, nei apie asmeninį savo gyvenimą.

D.Grybauskaitė jaunystėje mokėsi Vilniaus Salomėjos Nėries mokykloje, joje D.Grybauskaitei ypač sekėsi geografijos ir fizikos mokslai.

Baigusi mokyklą, politikė išsilavinimo toliau siekė Leningrado A.Ždanovo universitete, čia ji baigė politinės ekonomijos mokslus. O vėliau, 1983 metais, Maskvos visuomenės mokslų akademijoje gavo ekonomikos krypties daktaro laipsnį. 1991 metais baigė Vašingtone esančio Džordžtauno universiteto programą vadovams.

D.Grybauskaitė savo politinę karjera pradėjo dar 1991 metais, kai tapo tarptautinių ekonominių santykių ministerijos Europos parlamento direktore. Po šios užimtos pozicijos D.Grybauskaitės CV ir biografija gana spalvingi – ji yra buvusi viceministrė, finansų ministrė, Europos Sąjungos komisarė.

Europos Ssąjungos komisarės pareigas D.Grybauskaitė pradėjo eiti 2004 metais ir šią poziciją užėmė iki 2009-ųjų, kai metų pradžioje viešai paskelbė, kad dalyvaus prezidento rinkimuose. Tai ji padarė po to, kai visuomenės apklausos parodė, kad ji yra vertinama geriau nei tuometis prezidentas Valdas Adamkus. D.Grybauskaitė nepriklauso jokiai šiuo metu Lietuvoje egzistuojančiai partijai – ji yra nepriklausoma, save pati išsikėlusi kandidatė.

D.Grybauskaitė prezidente tapo 2009 metų liepos 12 dieną. O 2014 metais ji buvo perrinkta antrai kadencijai, pergalę iškovojusi antrajame rinkimų ture. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, D.Grybauskaitė negali eiti trečios kadencijos iš eilės.

D.Grybauskaitė yra laikoma viena įtakingiausių moterų politikių pasaulyje, kartais lyginama ir su Vokietijos kanclere Angela Merkel. 2010 metais prezidentei buvo įteiktas ir JAV spausdinamo žurnalo „Glamour“ rengiamas Metų moters apdovanojimas. 2013 metais prezidentė gavo ir Karolio Didžiojo apdovanojimą, žiniasklaida jį vadina „Politikos Oskaru“ - jis suteiktas už D.Grybauskaitės ir Lietuvos indėlį siekiant Europos sąjungos vienybės ir viso žemyno ekonominio stabilumo. 2015 metais D.Grybauskaitė buvo išrinkta Ukrainos metų žmogumi.

Nors į politinius skandalus ir rietenas nesikišanti prezidentė D.Grybauskaitė visada sugebėdavo būti aukščiau už tokius politinius įvykius, 2018 metai politinių skandalų kontekste buvo minima ir jos pavardė. Žiniasklaidoje pasirodė D.Grybauskaitės asmeniniai laiškai su buvusiu politinės partijos „Liberalų sąjūdis“ pirmininku Eligijumi Masiuliu. Apie susirašinėjimą patvirtino ir kiti politikai. D.Grybauskaitė neneigė, kad susirašinėjimas su politikais iš elektroninio pašto adreso „tulpes@lrpk.lt“ vykdavo. Tačiau apie žiniasklaidoje pasirodžiusių laiškų autentiškumą D.Grybauskaitė nepatvirtino.

D.Grybauskaitė yra gerai žinoma ir dėl gana griežtų pasisakymų ne tik užsienio, bet ir vidaus politikos klausimais. Buvęs premjeras Algirdas Butkevičius niekada neslėpė, kad jo santykiai su prezidente paskutiniais kadencijos metais buvo prasti – premjeras ir D.Grybauskaitė nebendraudavo. Panaši pozicija yra jaučiama ir šiuo metu – tik nors su premjeru Sauliumi Skverneliu D.Grybauskaitė bendrauja, įtampa yra jaučiama su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos pirmininku Ramūnu Karbauskiu. D.Grybauskaitė nevengia aršiai kritikuoti jo veiklos, o pastarasis viešai paskelbė, kad su prezidente toliau nebendraus.

D.Grybauskaitė iki šiol gyvena prezidento rezidencijoje Turniškėse. Daug žiniasklaidos dėmesio sulaukė D.Grybauskaitės nusipirktas sklypas ir statomas namas Bajoruose, netoli Vilniaus. Čia prezidentė apsigyvens kitais metais, baigusi eiti prezidentės pareigas.

Nuo darbo laisvu metu prezidentė mėgsta dirbti sode, užaugintais laimikiais dažnai ji pasidžiaugia ir savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. Joje D.Grybauskaitė seka beveik 400 tūkstančių žmonių. Socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje ją seka dar beveik 300 tūkstančių vartotojų.

D.Grybauskaitė laisvu laiku užsiima ir karatė – 1999 metais įgijo juodą šio kovos meno diržą JAV Rytų kovos menų akademijoje. D.Grybauskaitė apie savo asmeninį gyvenimą niekada nedaugžodžiavo ir vengia kalbėti šia tema.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.