Turtuolio R. Karpavičiaus palikimo detektyve – dingę ligos įrašai ir šarlatanų šešėlis

„Jis melavo!“ – taip į politikos veikėjo Valdemaro Anužio kalbas apie Raimondą Karpavičių reagavo mirusio turtuolio artimieji, draugai. „Lietuvos rytas“ išsiaiškino, kad šis klaipėdietis atliko įsimintiną vaidmenį šimtamilijoninio palikimo detektyve.

Klaipėdos ligoninės Pacientų informavimo lape dalis įrašų palikti kita nei paciento rašysena. Kitų asmenų įrašai – neteisėti.<br>Lrytas.lt montažas
Klaipėdos ligoninės Pacientų informavimo lape dalis įrašų palikti kita nei paciento rašysena. Kitų asmenų įrašai – neteisėti.<br>Lrytas.lt montažas
Milijonierius iki pat 2018 metų lapkričio 15 dienos gyveno name Palangoje. <br>A.Ziabkaus nuotr.
Milijonierius iki pat 2018 metų lapkričio 15 dienos gyveno name Palangoje. <br>A.Ziabkaus nuotr.
Klaipėdos ligoninės Pacientų informavimo lape dalis įrašų palikti kita nei paciento rašysena. Kitų asmenų įrašai – neteisėti.<br>A.Ziabkaus nuotr.
Klaipėdos ligoninės Pacientų informavimo lape dalis įrašų palikti kita nei paciento rašysena. Kitų asmenų įrašai – neteisėti.<br>A.Ziabkaus nuotr.
Apie kaunietę A.Grybauskienę ligos užkluptas verslininkas savo bičiuliui sakė, kad tai yra jo psichologė.<br>R.Karmazaitės nuotr.
Apie kaunietę A.Grybauskienę ligos užkluptas verslininkas savo bičiuliui sakė, kad tai yra jo psichologė.<br>R.Karmazaitės nuotr.
Raimondas Karpavičius.
Raimondas Karpavičius.
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje diagnozę sužinojęs R.Karpavičius buvo iš karto įkalbinėjamas šimtamilijoninio verslo valdymą patikėti kitiems.
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje diagnozę sužinojęs R.Karpavičius buvo iš karto įkalbinėjamas šimtamilijoninio verslo valdymą patikėti kitiems.
Audronė Karpavičienė: „Aš padariau klaidą, kad tą vakarą nenuvykau su Raimondu į Klaipėdos ligoninę.“
Audronė Karpavičienė: „Aš padariau klaidą, kad tą vakarą nenuvykau su Raimondu į Klaipėdos ligoninę.“
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

Sep 19, 2020, 2:44 PM, atnaujinta Sep 21, 2020, 12:22 PM

„Niekur nerandame Karpavičiaus ligos istorijos kopijos. Ją nuskenuotą buvome įkėlę į mūsų ligoninės sistemą, bet ten nėra“, – netikėtai ištarė Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius Jonas Sąlyga.

Į uostamiestyje įsikūrusią gydymo įstaigą kreipiausi tęsdama žurnalistinį tyrimą apie įtartinas vieno turtingiausių šalies verslininkų, mecenato R.Karpavičiaus mirties, testamento ir antrosios santuokos sudarymo aplinkybes.

Viename iš ankstesnių tyrimų skelbiau, kad Paciento informavimo lape, kurio kopiją pavyko gauti, yra įtartinų įrašų.

Pasirodžius straipsniui paaiškėjo, kad ligoninėje dingo medicininiai dokumentai, tarp kurių buvo ir Paciento informavimo lapas.

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pildytos R.Karpavičiaus ligos istorijos originalą turi tyrėjai, kurie atlieka ikiteisminį tyrimą dėl didelės vertės turto galimo užvaldymo apgaulės būdu.

O ligoninėje buvo saugomi nuskenuoti dokumentai. Gydymo įstaigos vadovas J.Sąlyga sutrikęs svarstė: „Gal kopija dingo, nes Klaipėdoje buvo tinklo sutrikimų?“

O gal dokumentai, susiję su turtingu verslininku, buvo specialiai pradanginti? Kam tai galėtų būti naudinga?

Supyko prikeltas iš lovos

Būtent į Klaipėdos jūrininkų ligoninę 2018 metų lapkričio 14-osios vakarą iš namų Palangoje pirmiausia pakliuvo R.Karpavičius, kuris valdė apie 120 milijonų eurų vertės turtą. Ten verslininkas buvo įkalbėtas vykti gydytis į Kauną.

R.Karpavičių nuvežti pasišovė Klaipėdos politikos ir visuomenės veikėjas, ilgametis miesto tarybos narys, tuometis Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos „Sodra“ Klaipėdos padalinio vadovas V.Anužis.

Aukštas valdininkas apie 21 valandą nuvyko prie 61 metų verslininko namo ir pasakė pirmajai jo žmonai Audronei Karpavičienei, kad reikėtų patikrinti jo sveikatą. R.Karpavičius jau buvo miegamajame, nes rytą planavo vykti į Vilnių.

Audronė nenorėjo žadinti vyro, bet V.Anužis primygtinai prašė, tad nieko bloga neįtardama palydėjo jį iki miegamojo. Dėl tokio netikėto vizito R.Karpavičius labai supyko. Audronė jį ramino svarstydama, kad gal ir vertėtų pasitikrinti, nes atrodė pavargęs, prastai miegodavo, triko atmintis.

Vėliau kaunietė Aistė Grybauskienė, kuri tą rudenį tapo „Marijampolės pieno konservų“ rinkodaros vadove, viešai prasitarė, kad ji tada kreipėsi į V.Anužį. Esą verslininko kalba ėmė pintis.

Tačiau lapkričio 14-ąją R.Karpavičius nė nebuvo nuosavos įmonės „Karpis“, kuri valdo ir „Marijampolės pieno konservus“, biure. Jis visą dieną ilsėjosi namuose.

„Atsukusi laiką atgal supratau: aš padariau klaidą, kad tą vakarą nenuvykau su Raimondu į Klaipėdos ligoninę. V.Anužis prisidėjo prie pagreitintos Raimondo mirties, prie jo negydymo. Jis skleidė melą, kad Raimondas sveiksta, o paaiškėjo, kad buvo atvirkščiai.

V.Anužis pastaruosius kelerius metus veržėsi bendrauti su mano vyru, vis atvykdavo į mūsų namus. Pajuokaudavau: „Gal jis pas mus apsigyvens?“

V.Anužis siekė naudos. Jis Raimondui parduodavo papildus iš Rusijos. Raimondas atiduodavo jam dėvėtus marškinius, kostiumus, kaskart pridėdavo sūrių“, – kalbėjo 63 metų Audronė Karpavičienė, kuri su R.Karpavičiumi gyveno 40 metų, juos siejo bažnytinės santuokos saitai.

Pasiūlė psichologinę pagalbą?

Apie Klaipėdos ligoninėje atsidūrusį milijonierių buvo pranešta A.Grybauskienei. Kodėl žinia apie pacientą patikėta moteriai, kuri tada nebuvo su juo susijusi nei giminystės ryšiais, nei juridiškai?

Našlė Aistė Karpavičienė į jai kelis kartus siųstus „Lietuvos ryto“ klausimus neatsakė, nors ir buvo žadėjusi.

O po R.Karpavičiaus mirties, kuri jį ištiko 2019 metų rugpjūčio 9-ąją, 46 metų našlė viešai tikino, kad dvejus metus su juo kartu gyveno.

Tikėtina, kad atvykusi į Klaipėdos ligoninę kaunietė galėjo siūlyti verslininkui psichologinę pagalbą. R.Karpavičius vėliau savo geram pažįstamui sakė, kad A.Grybauskienė yra psichologė, bet jis nė žodžiu neužsiminė, kad tai artima draugė.

Kaunietė mokėsi psichologijos, o 2012 metais pateikė prašymą priimti į Lietuvos psichologų sąjungą, nors narė buvo vos dvejus metus.

Šios profesijos atstovai dirba su pažeidžiamais žmonėmis, sužino daug paslapčių, tad profesinė etika draudžia naudoti savo galias ir žinias asmeninės naudos tikslais. Gal esminė taisyklė buvo sulaužyta?

Paciento informavimo lape tą naktį, matyt, neatsitiktinai atsirado įtartinų įrašų. Vienas buvo užtušuotas, o jo vietoje kita nei R.Karpavičiaus rašysena suraitytas nurodymas neteikti informacijos pirmajai žmonai Audronei.

Dar įrašyta, kad informaciją reikia teikti V.Anužiui ir A.Grybauskienei. Ar milijonierius jais staiga ėmė pasitikėti labiau nei šeimos nariais?

„Raimondas buvo patiklus. Kartais jį kas nors įtikindavo imtis neperspektyvaus projekto. Po to jis gailėdavosi. Gal tuo pasinaudota?“ – svarstė šaltinis, daug metų bendravęs su verslininku.

Skambino ligoninės vadovui

68 metų V.Anužis teigė pažinojęs ir pirmąją, ir antrąją R.Karpavičiaus žmonas, o su juo pačiu neva artimai draugavęs net 25 metus.

Artimu R.Karpavičiaus draugu V.Anužis dėjosi ir lemtingą vakarą skambindamas Klaipėdos jūrininkų ligoninės vadovui J.Sąlygai.

– Kaip R.Karpavičius 2018-ųjų lapkričio 14 dieną pakliuvo į jūsų vadovaujamą Klaipėdos ligoninę? – paklausiau J.Sąlygos.

– Man apie 21 valandą paskambino V.Anužis ir pranešė, kad jo geram draugui blogai su sveikata. Aš patariau kviesti greitąją pagalbą ir vežti į specializuotą įstaigą. Būtent mūsų ligoninėje yra nervų ligų diagnostikos ir gydymo centras.

– Kodėl V.Anužis skambino jums, ar esate draugai?

– Mes nesame draugai. V.Anužis – buvęs apskrities gydytojas, o mūsų ligoninė praeityje buvo pavaldi apskričiai. Jį pažįsta turbūt visa Klaipėda. V.Anužis tada pabrėžė, kad tai jo artimas draugas.

– Ar V.Anužis ir dėl kitų savo draugų jums yra skambinęs?

– Ne, tai buvo vienintelis atvejis.

– Ar vėliau dar bendravote su V.Anužiu dėl R.Karpavičiaus gydymo?

– Tą dieną daugiau nebendravau. Kai kitą rytą atvažiavau į darbą, pas mane atėjo V.Anužis ir pasakė: „Atlikome tyrimus ir išvežame į Kauną.“

Nuėjau į Neurologijos skyrių, mačiau R.Karpavičių. Žiūrėjau į jį kaip į eilinį pacientą. Neatkreipiau dėmesio, ar palatoje buvo dama. Apie tą damą (A.Grybauskienę. – Aut.) sužinojau tik vėliau.

 

– Kaip Paciento informavimo lape atsirado įrašai skirtinga rašysena?

– Aš to dar nežinau. Aš susiėmiau už galvos, kai perskaičiau jūsų straipsnį „Lietuvos ryte“ ir pamačiau ten dokumento kopiją su įrašais.

Paciento informavimo lapas pildomas Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, o žmogų, kuriam galima teikti informaciją apie sveikatos būklę, turi nurodyti pats pacientas. Kaip supratau, pacientas įrašė V.Anužio pavardę? O kiti įrašai, taisymai yra niekiniai.

Dokumentas saugomas paciento gydymo stacionare ligos istorijoje, o ji būna perduota į skyrių – šiuo atveju buvo nunešta į Neurologijos skyrių.

– Kaip į ligoninę ne lankymo valandomis galėjo patekti pašalinių?

– Pacientas gulėjo naktį. Tuo metu iš tiesų nebuvo lankymo valandų. Kaip ta dama galėjo ten patekti, kas ją įvedė, galėtų atsakyti tie, kurie budėjo. Jums reikėtų kalbėtis su Neurologijos skyriaus vedėju, – teigė J.Sąlyga, bet to skyriaus vedėjas atsisakė paaiškinti.

Draugų nebuvo – tik interesai

V.Anužio viešai peršama mintis, kad jis buvo artimas R.Karpavičiaus draugas, papiktino verslininko artimuosius, draugus.

„Esu ir R.Karpavičiaus, ir jo brolio Henriko giminaitė. Dešimt metų dirbau „Karpio“ įmonėje eksporto vadybininke, biuro administratore.

V.Anužis melavo. Jeigu jis būtų buvęs artimas Raimondas draugas, kokiu dedasi, turėtų žinoti jo šeimos istoriją. Raimondui šeima buvo svarbi. Audronės, sūnaus Roko, anūkų nuotraukos visada buvo ant jo darbo stalo. Kabinete jis pagarbiai laikė ir krikšto dukters rankdarbius.

Raimondas man ne kartą sakė: „Aš draugų neturiu. Yra tik interesai.“ Jis buvo atidus viskam, o Audronė jį tuo keliu lydėjo. Viską jie kūrė kartu.

Per pastaruosius metus V.Anužis ateidavo į biurą, būdavo ir konfliktinių situacijų, Raimondas kalbėdavo pakeltu balsu“, – „Lietuvos rytui“ prabilo ilgametė „Karpio“ administratorė Greta Petravičienė.

Ji su verslininku yra šventusi Velykas, kitas šventes, per kurias nematė nei V.Anužio, nei H.Karpavičiaus: „Henriko ir mūsų biure dešimt metų nemačiau.“

G.Petravičienė nematė šalia R.Karpavičiaus ir A.Grybauskienės, nors kaunietė teigė ketverius metus su juo draugavusi.

„Aš matydavau Raimondo paštą, elektroninius laiškus, kvietimus, viešbučio užsakymus svečiams. Žinojau, kas išvyksta, o kas atvyksta. Apie A.Grybauskienę iki 2018 metų nebuvo net užuominų.

Į biurą ateidavo moterų spręsti verslo klausimų. Bet Raimondas nerodydavo išskirtinio dėmesio, nė su viena nebūdavo mandagesnis nei paprastai“, – tvirtino R.Karpavičiaus giminaitė.

Biure sklido kalbų apie žmogų, kuris domisi gamykla Marijampolėje, norėtų ją pirkti: „Bet iš Raimondo negirdėjau, kad jis būtų planavęs ją parduoti.“

G.Petravičienė teigė, kad kovoje dėl šimtamilijoninio palikimo V.Anužis yra toje barikadų pusėje, kur ir A.Grybauskienė su H.Karpavičiumi: „Gal V.Anužis suinteresuotas meluoti?“

Ligonis patikėjo šarlatanu?

Klaipėdos ligoninėje milijonierius išgirdo, kad jo smegenyse yra du dariniai – navikai. Paciento gydymo aplinkybes tyrusių ekspertų teigimu, žinia apie ligą, tikėtina, sukėlė didelį stresą.

Kas ir kokiais žodžiais tokią žinią pranešė ligoniui? Gal ir V.Anužis, kuris sukiojosi palatoje jau nuo septintos valandos ryto?

Neseniai Vilniaus miesto apylinkės teismo koridoriuje V.Anužis aiškino, kad tokios ligos gydymo nėra net pasaulyje.

Ar tą patį jis tada teigė ir R.Karpavičiui ir ar tai teigti leidžia jo kompetencija? Juk taip pasakyta žinia prilygsta mirties nuosprendžiui, pacientas gali nuleisti rankas ir nekovoti už gyvenimą.

Neurochirurgas profesorius iš Šveicarijos Evaldas Česnulis „Lietuvos rytui“ paaiškino, kad jo praktikoje buvo pacientų, kurie po jiems atliktų galvos smegenų auglių šalinimo operacijų ir sisteminio gydymo gyveno vidutiniškai po šešerius metus.

„Tai tik patvirtina pasaulinę statistiką, kad toks auglys nėra nuosprendis per artimiausius mėnesius. Taikant tinkamą gydymą galima gerokai pratęsti ligonio gyvenimo trukmę, visais aspektais išsaugant jo gyvenimo kokybę. Kuo radikaliau ir saugiau auglys operuotas ir nedelsiama su sisteminiu gydymu, tuo žmogus gyvena ilgiau“, – patirtimi dalijosi E.Česnulis.

Pasaulinį pripažinimą pelniusio neurochirurgo žodžius patvirtino ir Kauno klinikų specialistai, kurie rūpinosi R.Karpavičiaus operacija, buvo sudarę jo gydymo planą ir taktiką, išrašę siuntimą į Amsterdamą. Tik ten pacientas taip ir neišvyko, nors ir buvo davęs pažadą.

Gal V.Anužis turi daugiau žinių ir patirties nei Šveicarijos, Kauno klinikų specialistai?

Praeityje klaipėdietis dirbo reanimatologu-anesteziologu ir iki šiol prisistato klinikinės medicinos bei sporto gydytoju, internete kviečiama į jo konsultacijas, paskaitas.

Bet „Lietuvos rytas“ išsiaiškino, kad V.Anužiui nėra ir niekada nebuvo išduota licencija verstis medicinos praktika. O nuo 1998 metų ją privalo turėti visi šalyje praktikuojantys medikai.

Kaune – dar vienas testamentas

Ligoninėje R.Karpavičius buvo įkalbinėjamas šimtamilijoninio verslo valdymą patikėti kitiems. Esą dėl gydymo, operacijos jis gali nesugebėti priimti sprendimų.

Tuo tikslu po kelių dienų buvo jungtasi prie Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro, kuriami notariniai dokumentai.

„Lietuvos rytas“ sužinojo, kad lapkričio 20 dieną, prieš Kauno klinikose suplanuotą smegenų naviko šalinimo operaciją, Kauno miesto 6-ajame notarų biure buvo sudarytas dar vienas R.Karpavičiaus testamentas. Iki tol R.Karpavičius naudojosi kito notaro, kuriuo pasitikėjo, paslaugomis.

Tikėtina, kad tame testamente nebuvo A.Grybauskienės pavardės, nes kam tada būtų reikėję dar vieno, kuris buvo patvirtintas jau 2019 metų kovo 5-ąją kitame Kauno notarų biure?

Vėlesniame testamente, kurį neva rašė R.Karpavičius ir kuris notarei esą buvo atsiųstas elektroniniu paštu, įrašytos dvi paveldėtojų pavardės – H.Karpavičiaus ir A.Grybauskienės. Pastaroji pavardė – skirtingais variantais: „Grybauskauskienė, Grybauskaitė, Grybiauskinė“.

Kišo rankas prie dokumentų

„Lietuvos rytas“ išsiaiškino, kad 2019 metų spalio 8 dieną, praėjus dviem mėnesiams po R.Karpavičiaus mirties, Klaipėdos jūrininkų ligoninėje vėl pasirodė politikos veikėjas V.Anužis.

Jis domėjosi 2019 metų vasario mėnesį darytais įrašais R.Karpavičiaus ligos istorijoje, paprašė jos kopijos. Į ligoninės kasą buvo sumokėta už kopijavimo paslaugą.

Kam V.Anužiui po milijonieriaus mirties prireikė tokių dokumentų? Ir kokią teisę jis turėjo naršyti po svetimą ligos istoriją? Gal atsakytų pats V.Anužis?

„Kas jūs tokia, kad manęs klausinėtumėte, aš nesutikau duoti interviu!“ – kai prisistačiusi uždaviau klausimą, išrėžė Klaipėdos politikos veikėjas ir iškart nutraukė pokalbį.

„Lietuvos ryto“ žiniomis, 2019 metų vasario viduryje R.Karpavičių ištiko stiprūs traukulių priepuoliai, jis greitosios medicinos pagalbos automobiliu į Klaipėdos ligoninę buvo atvežtas iš Nidos. Ligoninėje jį ištiko dar vienas traukulių priepuolis.

Pacientui buvo skirtas medikamentinis gydymas nuo traukulių. Kitą dieną jis reanimobiliu pervežtas į Kauno klinikas. Klaipėdoje daryti medicininiai įrašai liudija, kad R.Karpavičių alino smegenyse išplitęs piktybinis navikas, epilepsinė būklė, plaučių embolija.

Nidoje su sunkios ligos alinamu R.Karpavičiumi jo name tomis dienomis viešėjo A.Grybauskienė ir V.Anužis su drauge.

Tada R.Karpavičių aplankiusi pusseserė Vanda Mykolaitienė buvo įtikinėjama, kad jos giminaitis sveiksta: „V.Anužis tikino, kad Raimondui ne smegenų vėžys, jis nueina po devynis kilometrus ir sveiksta, tik jam negalima pasakoti prisiminimų. V.Anužis man melavo.“

V.Mykolaitienė norėjo pasikalbėti su pusbroliu, bet jis neištarė nė žodžio. Verslininkas nepažino nei jos, nei savo krikšto dukters, kuria anksčiau rūpinosi. Tik kai V.Mykolaitienė užsiminė apie jo sūnų Roką Karpį, ligonis sureagavo, jo atmintis grįžo, o akyse sužibo ašaros.

„Jis prisiminė sūnų ir ėmė kūkčioti. Mano dukra davė Raimondui savo nuotrauką, tačiau prišokusi A.Grybauskienė ją išplėšė iš rankų. Po to R.Karpavičių ištiko labai stiprus traukulių priepuolis. V.Anužio draugė mane vijo: „Lauk!“

Jiems nepasisekė: visiems melavo, kad Raimondas sveiksta, o aš pamačiau jo tikrąją būklę“, – kalbėjo V.Mykolaitienė.

Kilo įtarimų dėl vaistų

2019 metų vasario 18-ąją į Kauno klinikas nuvežtas R.Karpavičius ten buvo gydomas dešimt dienų. Per medikų apžiūras jis buvo sąmoningas, bet nėra duomenų apie aukštosios nervinės veiklos funkcijas.

Atlikus kraujo tyrimus nustatyta labai maža vaistų nuo traukulių koncentracija. Neurologas padarė išvadą, kad ligonis vaistų nevartojo ar vartojo nepakankamai.

Iš Kauno klinikų R.Karpavičius buvo išrašytas vasario 28 dieną. Medikai nurodė atvykti į klinikas kovo 18-ąją atlikti pirmojo chemoterapijos kurso.

Tą pačią dieną, kai R.Karpavičius buvo išrašytas iš klinikų, Kauno civilinės metrikacijos skyriuje gautas prašymas registruoti jo ir A.Grybauskienės santuoką.

Kovo 28-ąją santuoka įregistruota Kauno rotušėje, o Vytauto Didžiojo bažnyčioje padarytos nuotraukos su klūpančiais jaunavedžiais. „Lietuvos rytas“ išsiaiškino, kad santuoka nebuvo palaiminta bažnyčioje, nors jaunoji našlė tai viešai teigė. Nuotraukos iš bažnyčios buvo rodomos ant sienos per R.Karpavičiaus laidotuves.

Kodėl taip skubėta tuoktis, nepalaukta, kol verslininkas baigs gydymą, chemoterapijos kursą?

Visą tyrimą skaitykite dienraščio „Lietuvos rytas“ šeštadienio numeryje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.