Politinės aistros kaitina Žemaitiją: vienas meras prarado daugumos pasitikėjimą, kitam – apkalta

Žemaitijos savivaldybių politikai bruzda: prieš Naujuosius metus Kretingos rajono meras Antanas Kalnius taryboje prarado daugumos palaikymą, o nuo kadencijos pradžios mažumoje dirbančiam Plungės rajono vadovui Audriui Klišoniui pradėta apkaltos procedūra.

 Kretingos rajono meras A.Kalnius (kairėje) taryboje liko opozicijoje. Plungės rajono meras A.Klišonis yra atstumtas nuo realaus rajono valdymo.<br> lrytas.lt koliažas.
 Kretingos rajono meras A.Kalnius (kairėje) taryboje liko opozicijoje. Plungės rajono meras A.Klišonis yra atstumtas nuo realaus rajono valdymo.<br> lrytas.lt koliažas.
 Plungės rajono meras A.Klišonis yra atstumtas nuo realaus rajonovaldymo.<br> A.Ziabkaus nuotr.
 Plungės rajono meras A.Klišonis yra atstumtas nuo realaus rajonovaldymo.<br> A.Ziabkaus nuotr.
 Kretingos rajono meras A.Kalnius taryboje liko opozicijoje.<br> A.Ziabkaus nuotr.
 Kretingos rajono meras A.Kalnius taryboje liko opozicijoje.<br> A.Ziabkaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jan 6, 2021, 5:03 PM

Lietuva pirmą kartą gali sulaukti dėl apkaltos atstatydinto šalies savivaldybės mero. Tokia grėsmė iškilo Plungės rajono vadovui Audriui Klišoniui.

Prieš praėjusias Kalėdas rajono merui apkaltos procedūrą pradėjusi valdančioji dauguma jį kaltina melavus ir įtaria klastojus dokumentus.

Meras tyrė partiečio veiklą

Tiesiogiai gyventojų išrinktas Plungės rajono vadovas liberalas A.Klišonis nuo kadencijos pradžios yra opozicijoje ir didelės įtakos tarybos sprendimams neturi.

Nemalonumai jam prasidėjo po to, kai dėl pasisakymų socialiniuose tinkluose pernai rugsėjo pabaigoje tarybos nariai A.Klišonį įpareigojo pradėti tarnybinį patikrinimą mero partiečio Sporto ir reakreacijos centro direktoriaus Alvydo Viršilo atžvilgiu.

Rajono politikams meras daug kartų pasakojo apie komisijos atliekamą darbą, neva rašomas ir vertinamas išvadas. Tik pareikalavus vienam tarybos nariui gruodžio 11 dieną meras jį informavo apie neva spalio 14 dieną pasirašytas patikrinimo išvadas.

Iš jų paaiškėjo, kad komisija iš tiesų jokių išvadų nebuvo pateikusi, o apie tai, kad direktoriaus veiksmai žalos įstaigai nepadarę, nusprendė pats meras, pakalbėjęs su A.Viršilu.

Įtariamas klastojus dokumentus

Tarybos nariams užkliuvo, kad raštai į dokumentų valdymo sistemą buvo įkelti ne spalį, o gruodžio 11 dieną, o mero ir centro direktoriaus susitikimo protokolo data žurnale ištaisyta iš gruodžio 11 į spalio 14 dieną.

Anot apkaltos procedūrą pradėjusių politikų, informuodamas apie patikrinimo eigą A.Klišonis tarybai melavo keletą kartų.

Valdančiosios daugumos nuomone, komisija iš viso nebuvo susirinkusi, o mero ir A.Viršilo susitikimo protokolas bei išvada fiktyviai surašyti atgaline data ir įregistrtuoti tik tada, kai to raštiškai pareikalavo tarybos narys.

Artimiausiu metu Plungės rajono taryba rinksis į neeilinį posėdį, kuriame bus sudaryta komisija pateiktiems faktams ištirti.

Jiems pasitvirtinus rajono taryba turėtų kreiptis į Vyriausiąjį administracinį teismą prašydama pateikti išvadą, ar meras nesulaužė priesaikos.

Valdžią perėmė nauja dauguma

Panaši situacija gali nutikti ir kaimyniniame Kretingos rajone, kur pasikeitusi valdančioje dauguma ketina revizuoti buvusiųjų valdančiųjų sprendimus.

Prieš pat Naujuosius metus čia buvusi plati valdančioji koalicija iširo kai iš jos pasitraukę 5 konservatoriai ir 2 liberalai susijungė su iki tol opozicijoje buvusiais 5 socialdemokratais. Naująją daugumą pasirinko nuo savo partiečių atskilęs vienas valstiečių žaliųjų atstovas ir tvarkietis.

Visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ lyderis rajono meras Antanas Kalnius su 4 bendraminčiais, dviem Darbo partijos atstovais, likusiais 3 valstiečiais bei viena „Tvarkos ir teisingumo“ partijos nare liko mažumoje.

Perversmas rajono valdžioje brendo jau daugiau nei pusmetį, kai principiniais klausimais A.Kalnius taryboje nesulaukdavo koalicijos partnerių konservatorių palaikymo.

Priekaištai buvusiai direktorei

Vis dažniau taryboje nesulaukiant pritarimo paruoštiems sprendimų projektams iš posto nusprendė pasitraukti savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė, kuri šitaip užbėgo už akių jai ruoštam atstatydinimui.

Mero valią aklai vykdžiusi direktorė dėl savo darbo susilaukė nemažai politikų priekaištų. Labiausiai jai buvo prikišama dėl rajono biudžetui nuostolingų sprendimų atsiskaitant su nebaigtame statyti Sporto ir sveikatingumo komplekse prieš metus darbus nutraukusiu rangovu bendrove „LitCon“.

Tarybos spaudžiamas A.Kalnius dėl J.Girdvainės veiksmų buvo priverstas pradėti tarnybinį patikrinimą.

Patį merą naujoji dauguma kaltina dėl vienasmeniškai priimamų sprendimų, stringančių rajono projektų, savo darbo skaidrumo stokos.

Buvę valdantieji atkerta, kad naujoji dauguma susiformavo siekiant politinio revanšo: konservatoriai su socialdemokratais praėjusią kadenciją buvo sudarę valdančiąją koaliciją. ˙

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.