A. Lobovo ir A. Kandroto sulaikymo aplinkybės: diplomatu prisistačiusiam „Celofanui“ skirtas namų areštas, uždrausta mitinguoti Prašo mėnesiui suimti A. Lobovą

2021 m. rugsėjo 9 d. 14:14
Dar papildyta
Ikiteisminiame tyrime dėl rugpjūčio 10 dieną vykusių riaušių prie Seimo Vilniaus apygardos prokuratūra prašo teismo mėnesiui, iki spalio 8 dienos, suimti per vadinamuosius Garliavos įvykius išgarsėjusį Andrių Lobovą, o „Celofano“ pravarde žinomam Antanui Kandrotui Vilniaus miesto apylinkės teismas jau skyrė pusės metų namų areštą.
Daugiau nuotraukų (16)
„Skirtas šešių mėnesių namų areštas, jo sąlygos: nebendrauti su 41 asmeniu, būti namuose nuo 22 valandos vakaro iki 6 valandos ryto, nedalyvauti mitinguose prie Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros“, – BNS ketvirtadienį vakare sakė teismo atstovė Gintarė Vosyliūtė.
A.Lobovas, A.Kandrotas ir dar vienas neįvardytas asmuo trečiadienį buvo sulaikyti policijos pareigūnų.
Šiuo metu įtarimai dėl riaušių prie Seimo iš viso pareikšti 42 žmonėms, o 25 asmenys pripažinti nukentėjusiais.
A.Kandrotas prisistatė diplomatu
Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius nurodė, kad A.Lobovas ir A.Kandrotas buvo sulaikyti automobiliuose. Vienas iš sulaikytųjų policijos pareigūnams prisistatė esąs diplomatas.
Nors J.Laucius neatskleidė, kuris asmuo prisistatė diplomatu, tikėtina, kad tai buvo A.Kandrotas, jau ne pirmą kartą pastebėtas važiuojantis automobiliu su diplomatiniais numeriais. Be to, A.Lobovas buvo sulaikytas Jonavoje, kur šiuo metu gyvena.
„Vienas iš jų sulaikytas vakar, 17 val. 20 min., Ukmergės plente, išvažiavus iš Vilniaus. Šio asmens vairuojamas automobilis buvo dekoruotas valstybiniais numeriais, išoriškai panašiai į diplomatinius. Sulaikymo metu šis asmuo buvo vienas, prisistatė esantis diplomatas.
Sulaikymo metu jis elgėsi korektiškai, nesipriešino, buvo mandagus, vykdė visus teisėtus reikalavimus, kurie jam buvo pateikti. Spec. priemonės sulaikymo metu šiam asmeniui naudotos nebuvo.
Šiandien jam įteiktas įtarimas dėl provokavimo daryti riaušes ir dalyvavimo šiose riaušėse“, – sakė Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras.
Įtariamojo jis neįvardijo dėl nekaltumo prezumpcijos. „Duomenų, kad šis asmuo vykdytų į diplomatą panašias funkcijas, nėra, šis prisistatymas yra mažai susijęs su tikrove", - atkreipė dėmesį J.Laucius.
Prokuroro teigimu, kitas iš įtarimų – neteisėtas informacijos apie asmenų privatų gyvenimą rinkimas. Kaip skelbta viešai, A.Kandrotas piktinosi policijos pareigūnų veiksmais, feisbuke transliavo pasiūlymą skelbti jų pavardes, o už jas siūlyta sumokėti po 100 eurų. Vėliau siūloma piniginė suma buvo padidinta.
„Šiam asmeniui byloje nustatyti ir inkriminuoti veiksmai, kurie pasireiškė didelį sekėjų skaičių turinčioje paskyroje feisbuko išplatintu kreipimusi, kad suteiktų duomenis už piniginį atlygį apie policijos pareigūnus ir kitus pareigūnus, kurie dalyvavo malšinant rugpjūčio 10 dienos riaušes.
Bylos duomenimis, galima teigti, kad tam tikrą informaciją apie pareigūnus, kurie atliko savo tarnybinę pareigą, šis asmuo tokiu būdu yra surinkęs“, – aiškino J.Laucius.
A.Lobovas sulaikytas Jonavoje
Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras, kalbėdamas apie antrą sulaikytąjį, tikėtina, A.Lobovą, tvirtino, kad asmuo buvo sulaikytas trečiadienį 17 val. 05 min. Jonavoje. Jis taip pat buvo sulaikytas automobilyje. 
„Automobilyje jis buvo vienas, sulaikymo metu elgėsi ramiai. Nei vienu, nei kitu atveju sulaikant šiuos asmenis, kurie abu yra sulaikyti skirtingose Lietuvos vietose, automobiliuose nepilnamečių vaikų nebuvo“, – pažymėjo J.Laucius.
Prokuroras tikino, kad kol kas nėra aišku, ar bus kreiptąsi į teismą dėl šių žmonių suėmimo. Tiesa, vėliau paaiškėjo, kad teismo prašoma leisti vienam mėnesiui suimti A.Lobovą, o A.Kandrotui skirtas pusmečio namų areštas.
Neįvardytam sulaikytajam skirtos kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir dokumentų paėmimas. Ketvirtadienį ryte jis buvo paleistas į laisvę. Asmuo įtariamas dalyvavęs riaušėse – mėtęs akmenis į pareigūnus ir jiems pasipriešinęs.
Klausiamas, kodėl įtariamieji buvo sulaikyti tik praėjus mėnesiui po tyrimo pradžios, Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras atsakė, kad pareikšti įtarimams ir skirti kardomąsias priemones reikia turėti pakankamai duomenų.
„Šiuo atveju duomenų šaltiniais, kurių pagrindu konstruojami įtarimai asmenims, priimami procesiniais sprendimai, vienas iš tokių šaltinių yra vaizdo įrašai. Vaizdo įrašų yra labai daug, jų analizė, struktūrizavimas užima daug laiko. Kada buvo surinkti pakankami duomenys, priimtas sprendimas“, – aiškino J.Laucius.
Įtarimai dėl dalyvavimo riaušėse pareikšti 42 įtariamiesiems 
Įtarimai ikiteisminiame tyrime dėl riaušių prie Seimo iš viso yra pareikšti 42 asmenims – 34 vyrams ir 8 moterims. 25 asmenys yra pripažinti nukentėjusiais, tarp jų – vienas Seimo narys, viena žurnalistė, 23 riaušes malšinę Viešojo saugumo tarnybos ir policijos pareigūnai.
Įtarimai dėl riaušių provokavimo pareikšti dviem vyrams ir dviem moterims.
Šiuo metu įtariamiesiems yra paskirtos švelnesnės už suėmimą kardomosios priemonės, tokios, kaip intensyvi priežiūra, dokumentų paėmimas, taip pat – įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigose. Kai kuriems įtariamiesiems taikomi draudimai lankytis mitinguose.
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl riaušių, neteisėtos informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.
Tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai.
Riaušės prie parlamento rūmų Vilniuje kilo rugpjūčio 10-osios vakarą. Tą dieną apie 5 tūkst. žmonių buvo susirinkę prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos.
Prokuroro teigimu, pagal medicinos specialistų išvadas policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams padaryti nežymūs sveikatos sutrikdymai, tačiau šie duomenys dar gali keistis, nes ne visi pareigūnai baigė gydymą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.