LVAT paliko galioti sprendimą referendumo byloje: parašų lapai Z. Vaišvilai ir N. Černiauskienei turėjo būti išduoti

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paliko galioti ankstesnį teismo sprendimą išduoti referendumo iniciatoriams parašų rinkimo lapus, tik iš nutarties pašalino dalį motyvų.

Referendumas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Referendumas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 20, 2021, 5:42 PM

LVAT teisėjų išplėstinė kolegija konstatavo, kad parašų rinkimo lapai iniciatoriams turėjo būti išduoti net ir negaliojant Referendumo įstatymui, nes šiuo atveju tiesiogiai veikia Konstitucija.

LVAT kolegija iš naujo narinėjo bylą, kurioje anksčiau tas pats teismas Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) įpareigojo išduoti referendumo parašų lapus Zigmui Vaišvilai ir Nendrei Černiauskienei.

Jie kreipėsi į teismą dėl VRK sprendimo neišduoti jiems parašų rinkimo lapų referendumo iniciatyvai dėl referendumo kartelės mažinimo argumentuojant, kad negalioja Referendumo įstatymas.

Referendumo įstatymas nustojo galios liepos 1 dieną, nes Konstitucinis Teismas jį pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai, o iki nutarimo įsigaliojimo Seimas nepriėmė naujo įstatymo.

Liepą priimtame sprendime LVAT nurodė, kad galimybė surengti referendumą turi būti, net jei ir susidarius teisinei spragai negalioja Referendumo įstatymas. Nutartyje teismas pasirėmė ir Seime dar tik pateikto naujo Referendumo įstatymo projekto nuostatomis.

Toks sprendimas sukėlė abejonių LVAT pirmininkui Gintarui Kryževičiui ir kai kuriems teisininkams. G. Kryževičius pateikė siūlymą procesą atnaujinti.

Bylą iš naudo išnagrinėjusi penkių teisėjų kolegija paliko galioti ankstesnį sprendimą, tik panaikino motyvų dalį, kurioje remtasi Seimo svarstomu įstatymo projektu, o argumentacija dėl tiesioginio Konstitucijos taikymo palikta.

Konstitucinis Teismas pernai liepą paskelbė, kad Referendumo įstatymas pagal priėmimo tvarką prieštarauja Konstitucijai, nes turėjo būti priimtas kaip konstitucinis įstatymas.

Oficialų sprendimo paskelbimą KT atidėjo metams, tačiau Seimas per tą laiką nepriėmė naujo Referendumo įstatymo ir atėjus liepos 1 dienai senasis įstatymas dėl prieštaravimo Konstitucijai neteko galios.

Naujas konstitucinio Referendumo įstatymo projektas Seimui buvo pateiktas birželio 30 dieną, prieš pat nustojant galios senajam įstatymui.

Z. Vaišvila ir N. Černiauskienė siekia surengti referendumą sumažinti referendumui skelbti reikalingų parašų skaičių nuo 300 tūkst. iki 100 tūkstančių.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.