Lietuvių kariams talkinę afganistaniečiai integruojasi mūsų šalyje: domisi ir istorija, vaikai pradeda lankyti mokyklas

Lietuvos kariams talkinę vertėjai afganistaniečiai ir jų šeimų nariai, vasaros pabaigoje evakuoti iš Afganistano ir perkelti į mūsų šalį, pamažu integruojasi. Didžioji jų dalis iš Raseinių, kur buvo laikinai apgyvendinti, persikėlė į didžiuosius miestus, du pirmieji jau susirado darbą, kiti aktyviai jo ieško, mokosi lietuvių kalbos, susipažįsta su mūsų šalies istorija ir kultūra. Afganistaniečių vaikai pradeda lankyti darželius ir mokyklas.

Lietuvių kariams padėję afganistaniečiai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvių kariams padėję afganistaniečiai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 21, 2021, 2:46 PM

„Tarptautinė patirtis rodo, kad pavojaus akivaizdoje iš savo šalies turėjusiems bėgti žmonėms, integruotis naujoje aplinkoje yra nelengva. Lietuvos kariams talkinusiems afganistaniečiams ir jų šeimų nariams teikiama visa reikalinga pagalba, kad jų integracija mūsų šalyje būtų kuo sklandesnė. Pasitelkiami Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ir Maltos ordino specialistai“, – sako socialinės ir apsaugos darbo viceministrė Justina Jakštienė.

Iš Afganistano evakuoti Lietuvoje integruojami 179 asmenys, iš jų 51 vyras, 43 moterys, 85 vaikai. Iš visų vaikų yra mokyklinio amžiaus (nuo 6 iki 16 metų) – 38.

56 integruojami afganistaniečiai kol kas liko gyventi Raseiniuose, dėl pastovios gyvenamos vietos jie dar nėra apsisprendę. Kiti 123 išsikėlė į didžiuosius Lietuvos miestus. Vilniuje apsigyveno 69, Kaune – 46, Klaipėdoje – 8.

Gruodžio mėnesį pirmieji afganistaniečiai Vilniuje įsidarbino UAB „Vilniaus duona“ ir UAB „Rimi Lietuva“ parduotuvėje, kiti intensyviai ieško darbo, dalyvauja darbo pokalbiuose. Ieškoti darbo jiems intensyviai padeda Užimtumo tarnyba, siūlo ir verslininkai. Tarp integruojamų afganistaniečių yra IT, kalbų, administravimo ir kitų sričių specialistų.

Iš Lietuvoje integruojamų afganistaniečių yra 94 darbingo amžiaus asmenys, iš jų 13 moterų šiuo metu dirbti negali, nes laukiasi arba augina kūdikius.

Į didžiuosius Lietuvos miestus persikėlusių afganistaniečių vaikai jau pradėjo ar netrukus pradės lankyti darželius bei mokyklas. Ugdymo įstaigose jie integruojami į veikiančias klases ir grupes, mokomi lietuvių kalbos ir kitų bendrojo ugdymo dalykų. Darželius jau lanko ar netrukus pradės lankyti 8 afganistaniečių vaikai, mokyklas – 37 afganistaniečių vaikai.

Lietuva misiją Afganistane vykdė beveik 20 metų – 2002–2021 metais, mūsų kariams talkino vietiniai afganistaniečiai vertėjai. Su Lietuvos kariuomene Afganistane darbo sutartis iš viso turėjo 115 vertėjų, dalis jų apdovanoti Lietuvos valstybiniais apdovanojimais.

Rugpjūčio viduryje Afganistano kontrolę perėmus Talibanui, vertėjams ir jų šeimų nariams savo šalyje tapo nesaugu. Lietuva surengė jų evakuacijos operaciją. Į Lietuvą per penkias operacijos vykdymo dienas atskraidinta 34 afganistaniečių šeimos, iš viso – 179 asmenys.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.