Įsigalioja naujos pandemijos valdymo priemonės: į kai kurias vietas – tik su respiratoriais Keičiasi saviizoliacijos tvarka

Dėl omikron atmainos plitimo pirmadienį Lietuvoje pradeda galioti naujos COVID-19 valdymo priemonės, daugiausia paliesiančios veido apsaugos priemonių dėvėjimą renginių metu ir saviizoliaciją.

Respiratoriai.<br>M.Morkevičiaus nuotr.
Respiratoriai.<br>M.Morkevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Kino teatras.<br>D.Umbraso nuotr.
Kino teatras.<br>D.Umbraso nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (10)

Lrytas.lt

Jan 17, 2022, 6:23 AM, atnaujinta Feb 4, 2022, 6:40 PM

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad per renginius uždarose erdvėse privalu dėvėti respiratorius, atvykus iš užsienio ar turėjus kontaktą su sergančiuoju namuose, darbe izoliuotis bus galima trumpiau.

Nedarbingumo pažymėjimus dėl izoliacijos išduos nebe šeimos gydytojas, o Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Kas keičiasi?

Respiratoriai. Uždarose erdvėse vyksiančiuose renginiuose visi vyresni nei šešerių metų žiūrovai ir dalyviai, personalas privalės renginio metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius. Nuo to atleidžiami tik neįgalumą turintys žmonėms, kurie to daryti negali dėl savo sveikatos būklės. Tokiu atveju rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Šios taisyklės netaikomos asmeninėms šventėms, taip pat – šv. Mišioms, kuriose respiratoriai yra tik rekomenduojami. Renginiais nelaikomi ir apsilankymai muziejuose ir parodose, ten respiratorius nebus būtinas.

„Renginių apibrėžimas yra apibrėžtas operacijų vadovo sprendimu ir jis apima kino teatrų, profesionaliojo scenos meno įstaigų, kitus komercinius ir nekomercinius kultūros, pramogų renginius, šventes, muges, festivalius ar kitus tam tikrą laiką trunkančius organizuotus žmonių susibūrimus viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku.

Toks yra bendras apibrėžimas ir jis neapima religinių renginių (šv. Mišios čia nepatenka, joms yra taikomos rekomendacijos) ir asmeninių švenčių“, – pokyčius dėl respiratorių dėvėjimo prievolės pristatė vyriausioji Lietuvos epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Paklausta, ar planuojami pokyčiai dėl spragėsių ar kitų užkandžių valgymo kino teatruose, kuomet jų lankytojai tiesiog nusiima veido apsaugos priemones ir viso filmo metu užkandžiauja, L.Ašoklienė patikino, kad užkandžiai kol kas draudžiami nebus, tačiau įsigalios papildomi reikalavimai.

Kino teatrų salių užpildymo procentas turės būti ne didesnis nei 75 proc., o tarp skirtingų asmenų grupių turės būti išlaikoma viena tuščia vieta.

Vyriausioji šalies epidemiologė nurodė, kad respiratoriai turi būti dėvimi tinkamai: jie turi būti prigludę prie veido, turi būti pasirenkamas tinkamas jų dydis. Respiratorius, kaip teigė L.Ašoklienė, neturėtų būti dėvimas ilgiau kaip keturias valandas, o jeigu jis sudrėksta, yra kaip nors pažeidžiamas, jis turėtų būti pakeistas.

Pasak vyriausiosios šalies epidemiologės, nerekomenduojama dėvėti respiratoriaus, turinčio vožtuvą, nes „toks respiratorius apsaugo jį dėvintį, tačiau neapsaugo šalia esančių asmenų“.

„Suprantama, kad su respiratoriais, turinčiais vožtuvą, yra lengviau kvėpuoti, bet, kalbant apie apsaugą, jie yra netinkami, norint apsaugoti šalia esančius asmenis“, – dėstė ji.

Renginio organizatoriai privalės užtikrinti respiratorių dėvėjimo kontrolę viso renginio metu ir neaptarnauti respiratorių nedėvinčių žmonių. Be to, rekomenduojama žiūrovams dalyti respiratorius, apie naują taisyklę juos informuoti prieš renginį ir per jo pertraukas.

Respiratorius arba medicinines kaukes dėvėti rekomenduojama ir per renginius atvirose erdvėse, kai neišlaikomas saugus, ne mažesnis kaip dviejų metrų, atstumas.

SAM pataria renginius organizuoti nuotoliniu būdu arba lauke.

Darbas. Rekomenduojama darbą vykdyti nuotoliniu būdu, o ten, kur tai daryti neįmanoma, darbuotojus aprūpinti apsaugos priemonėmis ir greitaisiais antigenų testais.

„Norėčiau pakviesti verslo įmones įvertinti savo kritinį veiklų tęstinumą, turint omenyje, kad yra nemenka tikimybė, atsižvelgiant į kitų šalių patirtis, jog dalis darbuotojų atsiduria izoliacijoje ir tie planai, kuriuos turėtume visi susidėlioti – tiek valstybėje, tiek privačiame sektoriuje – turėtų užtikrinti veiklų tęstinumą“, – sakė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.

Izoliacija po kontakto. Iki septynių dienų sutrumpintas izoliacijos terminas gyventojams, turėjusiems sąlytį su COVID-19 liga sergančiu asmeniu. Izoliuotis privalės visi, nepaisant imunizacijos statuso, tai yra ir paskiepyti žmonės.

Išimtis taikoma tik ne anksčiau kaip prieš 90 dienų COVID-19 liga persirgusiems asmenims, kuriems liga patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimo, atliekamo laboratorijoje, rezultatu.

Darbo vietoje sąlytį turėjusiems asmenims izoliacija bus taikoma tik tuo atveju, jeigu jie su sergančiu asmeniu buvo uždaroje patalpoje ilgiau nei keturias valandas ir kontaktavo mažesniu nei metro atstumu. Tokių asmenų sąrašą NVSC turės pateikti darbdaviai.

Izoliuotis nereikės socialinėje aplinkoje ar mažesnės trukmės, arba per didesnį atstumą kontaktą turėjusiems gyventojams, tačiau jiems bus rekomenduojama pereiti prie nuotolinio darbo ir tris kartus atlikti savikontrolės tyrimą arba greitąjį antigeno testą: iš karto sužinojus apie turėtą kontaktą, po 48–72 valandų ir dar po 48 valandų.

Jeigu gyventojas turėjo sąlytį su kartu gyvenančiu asmeniu, izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo asmens, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, teigiamo PGR tyrimo atlikimo dienos. Turėjusiesiems sąlytį darbo vietoje ar ugdymo įstaigoje izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo paskutinio kontakto dienos.

Ši tvarka netaikoma sveikatos priežiūros specialistams ir ugdymo įstaigoms. 

Jeigu izoliacijos po kontakto laikotarpiui gyventojui reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, nuo pirmadienio dėl jo reikės kreiptis ne į šeimos gydytoją, o į NVSC. Prašymą galima pateikti per elektroninius valdžios vartus www.epaslaugos.lt, registruotu paštu ar atstovui atvykus į NVSC departamentą ar teritorinį jo skyrių.

„Šiuo metu orai yra mums nepalankūs, siaučia ne tik COVID-19, bet ir kiti virusai, todėl primenu, jog, kai pasireiškia simptomai, vis tik reikėtų namie turėti po vieną ar keletą greitųjų antigenų testų, kad galėtume atlikti testą ir žinoti, ar mums kreiptis ir atlikti testą mobiliuosiuose punktuose, ar tai nėra COVID-19 ir reikia susisiekti su šeimos gydytoju dėl kitų negalavimų“, – aiškino SAM viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

Po izoliacijos. Visiems sąlytį turėjusiems asmenims pasibaigus izoliacijos terminui ar tais atvejais, kai izoliacija netaikoma, kol praeis dešimties dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos bendraujant su kitais asmenimis, privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius be vožtuvo.

SAM nurodo, kad tokie asmenys negali dalyvauti renginiuose, masinio susibūrimo vietose, rekomenduojama riboti bendravimą, stebėti sveikatos būklę, matuotis kūno temperatūrą, laikytis fizinio atstumo nuo kitų asmenų, užtikrinti tinkamą rankų higieną, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketą.

Izoliacija sergant besimptome forma. Besimptome COVID-19 forma susirgusiems žmonėms izoliacija galės būti nutraukta ne po dešimties, kaip buvo iki šiol, o po septynių dienų nuo mėginio paėmimo dienos.

Besimptome forma laikoma, kai nėra jokių COVID-19 infekcijos simptomų – karščiavimo, kosulio, gerklės skausmo, bendro silpnumo, galvos skausmo, raumenų skausmo, pykinimo, vėmimo, viduriavimo, uoslės ir skonio praradimo.

Izoliacija keliautojams. Iki septynių dienų vietoj dešimties trumpėja iš užsienio atvykstantiems nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems keliautojams privaloma izoliacija. Kaip ir anksčiau, prieš kelionę jiems reikės atlikti tyrimą dėl COVID-19 ligos.

Taip pat nuo pirmadienio rekomenduojamas PGR tyrimas atvykstantiems iš raudonos, geltonos arba pilkos zonos šalių nebus atliekamas mobiliuose punktuose ir jam nebus registruojama Karštąja linija 1808.

Asmenimis, turėjusiais sąlytį, kuriems taikomi su kelionėmis susiję reikalavimai, nuo šios laikomi asmenys, grįžę ar atvykę iš šalių, įtrauktų į COVID-19 ligos paveiktų šalių sąrašą, arba keliavę per paveiktas šalis dešimt dienų iki atvykimo į Lietuvą, išskyrus keliavimą oro transportu, kai neišeinama iš oro uosto tranzito zonos.

Be to, kaip kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė, svarstoma, kad žmogui patvirtinus COVID-19 PGR tyrimu, jo šeimos nariams užtektų atlikti greitąjį antigeno testą.

„Siūlymas buvo diskusijai, jog jeigu yra nustatyta COVID-19 PGR testo vienam iš šeimos asmenų, likusių šeimos asmenų, kurie gyvena kartu su sergančiuoju, pakaktų ir greitojo antigeno testo teigiamo tam, kad fiksuotume susirgimą“, – sakė A.Bilotienė Motiejūnienė.

Vis dėlto ji pabrėžė, kad antigeno testas pirmiausia yra laikomas skirtu savikontrolei, todėl plačiau jo taikyti vietoje PGR tyrimų neplanuojama.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.