Lietuvoje įsigalioja svarbūs COVID-19 valdymo pokyčiai: ką svarbu žinoti

2022 m. sausio 24 d. 06:21
Nuo pirmadienio Lietuvoje įsigalioja svarbūs su COVID-19 pandemijos valdymu susiję pokyčiai. Nuo pirmadienio izoliacija tampa privaloma tik po kontakto su sergančiuoju koronavirusu šeimoje, nebereikės izoliuotis turėjusiesiems didžiausios rizikos sąlytį darbe.
Daugiau nuotraukų (9)
Kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), tokiu atveju izoliacija truks septynias dienas. Ji bus privaloma, nepaisant imunizacijos statuso – izoliuotis privalės ir paskiepyti, ir persirgę žmonės.
Išimtis taikoma tik 90 dienų laikotarpiu COVID-19 liga persirgusiems asmenims, kuriems liga patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimu, atliekamu laboratorijoje.
Sąlytį su sergančiu namiškiu turėjusiems žmonėms izoliacijos laikas skaičiuojamas nuo užsikrėtusiojo testo atlikimo dienos.
Sąlytį su kartu gyvenančiais sergančiaisiais turėję asmenys, raginami tai nurodyti pildydami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketą. Ją galima rasti čia.
Darbo vietoje sąlytį turėjusiems asmenims išlieka rekomendacija tris kartus atlikti savikontrolės tyrimą arba greitąjį antigeno testą: iš karto sužinojus apie turėtą kontaktą, po 48–72 valandų ir dar po 48 valandų.
SAM taip pat nurodo, kad visiems sąlytį turėjusiems asmenims, pasibaigus izoliacijos terminui ar tais atvejais, kai izoliacija netaikoma, dar 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos bendraujant su kitais asmenimis privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius be vožtuvo. 
Tokie asmenys neturi dalyvauti renginiuose, masinio susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių.
Ministerija pabrėžia, kad atskiri algoritmai galioja asmens sveikatos priežiūros, socialinės globos, ugdymo įstaigoms bei kritinių tarnybų darbuotojams.
Pritrūkus darbuotojų svarbiose srityse leidžiama dirbti sergantiesiems COVID-19
Trūkstant darbuotojų nuo pirmadienio leidžiama dirbti gyvybiškai svarbių sričių atstovams, sergantiems besimptome COVID-19 forma ar po buvusio kontakto su sergančiaisiais.
Pirmadienį įsigaliojo toks sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymas, tačiau ministras pažymi, jog situacija šalyje dar nėra tokia kritiška, kad reikėtų dirbti sergantiesiems.
„Turime pasirengti labiau kritiškai situacijai nei dabar ir numatėme, kad būtų užtikrintos kritiškos, gyvybiškai svarbios funkcijos. Mes parengėme tvarką ypatingai ekstremaliai situacijai, kai ji jau būtų kritiška“, – penktadienį sakė A. Dulkys.
Ministro pasirašytu įsakymu nustatoma, kad nauja tvarka galios gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdantiems darbuotojams, kurie privalo dirbti nepertraukiamai fiziniu būdu, „jei dėl didelio gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdančių darbuotojų, sergančių COVID-19 liga skaičiaus neįmanoma užtikrinti gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų vykdymo“.
Minėtos išimtys bus taikomos daugiau nei 60-čiai įvairių subjektų energetikos, susisiekimo srityse, taip pat kai kuriems vidaus reikalų ir krašto apsaugos sistemų darbuotojams.
Sveikatos apsaugos srityje išimtys bus taikomos didžiajai daliai medikų – greitosios pagalbos, skubios pagalbos, COVID-19 skyrių, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiantys darbuotojai ir kt. Prie jų priskirti ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, laboratorijų ir kai kurie kiti darbuotojai.
Sprendimą dėl sergančiųjų darbo turės priimti darbdavys, kai susidarys toks darbuotojų trūkumas, jog nebegalės būti užtikrinamos gyvybiškai svarbios funkcijos.
Pokyčiai kino teatruose
Atnaujinus koronaviruso pandemijos metu galiojančius reikalavimus, nuo pirmadienio, sausio 24 dienos, įsigalioja griežtesni reikalavimai kino teatrams, seansų metų vykdantiems maitinimą.
Kino teatro ar kino klubo salėje tarp sėdinčių ne kartu atėjusių asmenų reikės palikti bent vieną laisvą kėdę, jeigu salėje yra vartojamas maistas ir gėrimai.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad kino teatruose 6 metų ir vyresniems asmenims būtina dėvėti respiratorius, tačiau juos galima nusiimti kino salėje vartojant maistą ir gėrimus.
Kaune uždaromas COVID-19 vakcinavimo centras Ledo rūmuose
Pirmadienį Kaune uždaromas COVID-19 vakcinavimo centras Ledo rūmuose: gyventojai ir toliau galės skiepytis Kauno miesto poliklinikos padaliniuose.
„Ledo rūmai beveik metus veikė kaip skiepijimo nuo COVID-19 epicentras. (...) Kauno vakcinavimo centro veikla tapo geruoju srautų ir skiepijimo algoritmų pavyzdžiu ne tik šalies savivaldybėms, bet ir kaimyninių šalių skiepijimo organizatoriams“, – savivaldybės pranešime cituojamas Kauno miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Paulius Keras.
Uždarius Ledo rūmų vakcinavimo centrą, Kauno miesto poliklinikos padaliniuose gyventojai bus priimami su išankstine registracija.
Vaikai nuo koronavirusinės infekcijos bus skiepijami Šilainių, Dainavos ir Kalniečių padaliniuose. Suaugę pacientai „Comirnaty“ („BioNTech ir Pfizer“) vakcina galės pasiskiepyti visose Kauno miesto poliklinikose, o „Spikevax“ („Moderna“) – Šilainių ir Kalniečių padaliniuose.
„Janssen“ vakcina skiriama tik sustiprinančiajai dozei. Antrą skiepą kauniečiai galės gauti poliklinikos Centro padalinyje (A. Mickevičiaus g. 4).
Pirmadienį numatytos kauniečių revakcinacijos „Comirnaty“ vakcina bus automatiškai nukreiptos į Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinį (Baltų pr. 7), „Spikevax“ vakcina į Kalniečių padalinį (Savanorių pr. 369). Visą informaciją apie perkeltą skiepo laiką ir vietą gyventojai gaus trumpąja SMS žinute.
Jeigu pacientams paskirta revakcinacijos vieta nėra tinkama, jie savarankiškai galės persiregistruoti į kitus poliklinikos padalinius ar bet kurį parankesnį skiepijimo punktą Kaune.
Kauniečius nuo COVID-19 taip pat skiepija dauguma mieste veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų – nemokamai pasiskiepyti galima 48 vietose.
Pasak P. Kero, uždarius vakcinavimo centrą, jau kovą naujai pastatyti Ledo rūmai turėtų pradėti veikti pagal savo pirminę paskirtį ir pakviesti čiuožimo entuziastus bei profesionalius sportininkus.
Savivaldybės duomenimis, nuo vakcinavimo centro atidarymo pernai vasario 24 dieną Kauno miesto poliklinikos specialistai suleido beveik pusę milijono vakcinos dozių – paskiepyta daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų.
Čia pamainomis nuolat dirbdavo daugiau kaip pusšimtis žmonių: gydytojai, slaugytojos, Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties personalas, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanoriai ir kiti pagalbininkai.
koronavirusasSaviizoliacija^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.