NVO atstovai: sunkumų kyla ieškant būstų šaukiamojo amžiaus vyrams ir tautinėms mažumoms

Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovas Mindaugas Sinkevičius teigia, kad, fiksuojant vis didesnius Ukrainos karo pabėgėlių srautus, savivaldybės jau yra pasiruošusios priimti asmenis į kolektyvines apgyvendinimo vietas. Vis tik, akcentuoja jis, prioritetas teikiamas Lietuvos gyventojų siūlomiems būstams. Nevyriausybinių organizacijų atstovai atkreipia dėmesį, kad, ieškant individualių apgyvendinimo vietų, sunkumų kyla su tautinėmis mažumomis bei šaukiamojo amžiaus vyrais, mat lietuviai dažnu atveju nori priimti tik ukrainietes moteris su vaikais.

Būstas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Būstas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 15, 2022, 9:33 AM

„Mūsų siūlomos patalpos yra darželiai, buvusios mokyklos, vaikų globos namai – tai tokios, sakyčiau, kolektyvinio gyvenimo vietos, o ne butai, ne namai. (...) Tai tam mes pasiruošę, prisipirkę ir lovų, ir patalynės, ir šaldytuvų, ir skalbimo mašinų, ir daug kur maitinimo vietas atgaivinę, pavyzdžiui, mokyklose valgyklas ir panašiai“, – antradienį LRT radijui teigė M. Sinkevičius, kartu pridurdamas, kad visgi pageidautina apgyvendinimo ieškoti individualiai pas Lietuvos gyventojus.

„Daugelio prioritetas yra didieji miestai, ne regionai, ne provincija ir preferencija yra ne kolektyvinis gyvenimas kažkur sporto salėje, mokyklose, klasėse ir panašiai, o pageidautina individualiuose nekilnojamojo turto vienetuose“, – kalbėjo Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovas.

Vienas iš savanorių koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ iniciatorių Edmundas Jakilaitis teigė, kad kol kas lūkestis apgyvendinti individualiai yra įgyvendinamas. Vis tik, pabrėžė jis, šiuo metu problemų kyla su apgyvendinimu Vilniuje ir Klaipėdoje.

„Visi žmonės yra apgyvendinami, Lietuva, aišku, išsiskiria tuo, kad čia karo pabėgėliai bent jau kol kas negyvena mokyklose, sporto maniežuose ar dar kokiose kitose vietose, o visi gyvena pas lietuvius namuose“, – kalbėjo E. Jakilaitis.

„Šiuo metu taip, turime sunkumų surasdami būstą ypač Vilniuje ir Klaipėdoje, tai naudodamasis proga raginu visus galinčius registruotis „Stiprūs kartu“, – į visuomenę kreipėsi E. Jakilaitis.

Be to, E. Jakilaitis teigia matąs, kad problemų kyla su jaunų šaukiamojo amžiaus vyrų apgyvendinimu.

„Žmonės nenori priimti šaukiamojo amžiaus vyrų ir tokiu būdu mes tikrai ilgokai užtrunkame ieškodami, nes ne mūsų darbas yra moralizuoti ar auklėti žmones, bet tiesiog būsto šeimininkai, pamatę, kad atvyko šeima ir yra šaukiamojo amžiaus vyras, labai dažnas būsto savininko atsakymas: ne, vyras lai važiuoja į karą, o aš norėčiau priglausti moteris su vaikais“, – akcentavo E. Jakilaitis.

Kita vertus, Raudonojo Kryžiaus pasirengimo ekstremalioms situacijoms programos savanorių koordinatorė Viltė Novikovaitė teigia, kad problemų kyla ne tik su šaukiamojo amžiaus vyrais, tačiau ir su tautinių mažumų apgyvendinimu. Anot jo, ypač romų bendruomenėms yra sunku surasti apgyvendinimo vietas.

„Tai nutinka kol kas dar retai (nerandami būstai – ELTA), bet tai nutinka būtent su tautinėmis mažumomis. Kol kas ukrainiečius lietuviai priima labai noriai ir, kad ir būna didesnė ar mažesnė šeima, kažkaip vienaip ar kitaip juos noriai priima, bet, užsiminus apie tam tikrą tautybę, žmonės iš karto išsigąsta, nenori priimti, savivaldybės kažkokių tvarių sprendimų neturi. Tai kiekvienas atvejis sprendžiamas asmeniškai ir bandoma per asmeninius kontaktus ar tinklus bandyti ieškoti, kur tuos žmones apgyvendinti“, – teigė V. Novikovaitė.

ELTA primena, kad Jungtinės Tautos sekmadienį pranešė, jog nuo vasario 24 dieną prasidėjusios Rusijos invazijos į Ukrainą šalį paliko jau apie 2,7 mln. ukrainiečių.

Migracijos departamento vadovės teigimu, pirmadienio ryto duomenimis, Lietuvoje registravosi 12 039 ukrainiečiai, iš jų maždaug 5 tūkst. vaikų.

Vidaus reikalų ministerija, ruošdamasi karo pabėgėlių priėmimui, įsteigė tris registracijos centrus Alytaus ir Vilniaus miesto bei Marijampolės savivaldybėse, netrukus tokie centrai atvers duris ir Kaune bei Šiauliuose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.