Lietuvos kurorto centre okupantų simboliai bado akis, bet meras sako, kad jie stūksos čia dar ilgai

Šiuo metu Rusijai vykdant karo nusikaltimus Ukrainoje dar makabriškiau atrodo pačiame Palangos centre stūksantis memorialas sovietų kariams su žvaigždėmis, kūjais ir pjautuvais. Kaip su juo pasielgti?

Sovietų karių kapinės Palangoje jau beveik 30 metų yra įtrauktos į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą.<br>E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
Sovietų karių kapinės Palangoje jau beveik 30 metų yra įtrauktos į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą.<br>E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
Partizanų generolui J.Žemaičiui skirtas kuklus paminklas nublanksta prieš netoliese esantį sovietinį obeliską.<br>E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
Partizanų generolui J.Žemaičiui skirtas kuklus paminklas nublanksta prieš netoliese esantį sovietinį obeliską.<br>E.Kazlaučiūnaitės nuotr.
Palangos meras Šarūnas Vaitkus.<br>V.Skaraičio nuotr.
Palangos meras Šarūnas Vaitkus.<br>V.Skaraičio nuotr.
Vytautas Landsbergis<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Vytautas Landsbergis<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Mar 25, 2022, 12:19 PM

Kurorte priešais katalikų bažnyčią išlikęs kelių metrų aukščio masyvus obeliskas su Lietuvoje draudžiama sovietų simbolika sunkiai suvokiamas dar ir todėl, kad tame pačiame skvere vos už 50 metrų stovi tų pačių okupantų nužudytam Lietuvos partizanų generolui Jonui Žemaičiui skirtas kuklus paminklas.

Negana to, kitoje gatvės pusėje, priešais sovietų karių memorialą, savivaldybė neseniai įrengė alėją, skirtą Palangos gimnaziją baigusiems keturiems 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams.

Nepakluso ir V.Landsbergiui

Ukrainoje prasidėjus ginkluotai Rusijos agresijai Palangos centre stovintis pusę amžiaus trukusios sovietinės Lietuvos okupacijos simbolis pradėjo erzinti daugelį žmonių.

Socialiniuose tinkluose nepasitenkinimą reiškiantys piliečiai klausia, kodėl šis okupantus šlovinantis ir Rusijos valstybės globojamas monumentas stovi iki šiol.

Dėl to Palangos valdžiai priekaištaujama jau seniai.

Užsienio turistų gausiai lankomame didžiausiame šalies kurorte stovintis paminklas dar prieš dešimtmetį buvo užkliuvęs ir konservatorių patriarchui Vytautui Landsbergiui.

Okupantų garbei pastatytą paminklą jis tuomet pavadino sovietiniu reliktu ir įgėlė Palangos valdžioje esantiems konservatoriams: „Jeigu teigiama, kad miesto valdžia Palangoje dabar neblogai tvarkosi, nesuprantu, kodėl jai iki šiol neparūpo tos kapinės.“

V.Landsbergis siūlė sovietų karių palaikus perlaidoti prie atokiau nuo kurorto centro esančios stačiatikių cerkvės.

Tačiau vengdama erzinti Rusiją ir nenorėdama pagarsėti kaip rusakalbiams priešiškas kurortas minties perlaidoti karių palaikus kitoje vietoje Palangos savivaldybė atsisakė iš karto.

Teisinasi trukdžiais

Užtat dar prieš 6 metus buvo viešai pažadėta atlikti viso skvero rekonstrukciją sovietų karių palaidojimo vietoje didingą obeliską pakeičiant kuklia antkapine lenta.

Palangą valdantys konservatoriai šį pažadą buvo pakartoję ir prieš praėjusius savivaldos rinkimus.

Beveik prieš metus buvo kalbama, kad jau yra užsakyta architektūros studija, kurioje turėtų būti išdėstyti galimi sprendimai.

Bet žadėta skvero rekonstrukcija iki šiol nėra pajudėjusi netgi popieriuje.

Palangos meras konservatorius Šarūnas Vaitkus ginasi, kad pradėti bet kokių monumento pašalinimo darbų neleidžia Lietuvos įstatymai.

„Sovietų karių kapinės Palangoje jau beveik trisdešimt metų yra įtrauktos į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą ir todėl mes negalėtume gauti net projektavimo sąlygų“, – teigė kurorto vadovas.

Pasirodo, valstybė saugo visą memorialą: obelisko formos marmuro plokščių paminklą su kūju ir pjautuvu, sovietinėmis žvaigždėmis nusagstytas plokštes su palaidotųjų pavardėmis, betonines vazas, amžinosios ugnies aukurą ir net akmeninę tvorą, kuri kompleksą atskiria nuo likusio skvero.

Gėdina institucijas

Dėl tokios situacijos Š.Vaitkus priekaištauja pačioms valstybės institucijoms.

Jo teigimu, Lietuvos valstybė seniai turėjusi atsikratyti tokios gėdos – saugoti okupacinę valstybę šlovinančius simbolius, kurie neturi nieko bendra su žuvusių karių kapavietėmis.

„Kultūros paveldo departamento vadovai, Vyriausybės ir Seimo nariai kasmet lankosi Palangoje, džiaugiasi tikraisiais mūsų kultūros paveldo paminklais – atkurtu kurhauzu, restauruota bažnyčia.

Negi jiems akių nebado miesto centre išlikęs okupacinės valstybės simbolis, kuris yra priešais Nepriklausomybės Akto signatarams skirtą skverą?“ – stebėjosi Palangos meras.

Š.Vaitkus teigė ne kartą apie tai kalbėjęs su įvairių institucijų vadovais, tačiau nieko nepasikeitę.

Stabdo procedūros

Vis dėlto Palangoje esančią sanatoriją „Pušynas“ nuo Vidaus reikalų ministerijos sumanyto likvidavimo neseniai įnirtingai gynusi kurorto valdžia naikinant kliūtis dėl sovietinio obelisko pašalinimo tokio didelio aktyvumo nedemonstruoja.

Kaip „Lietuvos rytui“ tvirtino Kultūros paveldo departamento (KPD) Apskaitos, inventorizavimo ir registro skyriaus vedėja Rita Kuncevičienė, savivaldybė bet kada gali kreiptis su prašymu atsisakyti sovietų karių palaidojimo vietos vertingųjų savybių.

Tokia esanti teisės aktais reglamentuota kultūros paveldo objektų vertingųjų savybių nustatymo procedūra.

R.Kuncevičienė aiškino, kad Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai visiems šalyje esantiems maždaug 150 saugomų sovietų karių palaidojimo objektų bendru sąrašu automatiškai valstybės apsaugos panaikinti būtų neįmanoma.

Mat nustatytos procedūros įpareigoja surinkti visus reikiamus dokumentus kiekvienam objektui ir juos iš naujo vertinti atskirai.

Pasigedo iniciatyvos

Iš naujo įvertinti sovietinių reliktų iki šiol dar nepageidavo nė viena savivaldybė. Tokio prašymo nėra pateikusi ir dėl visiems matomo obelisko labiausiai pirštais badoma Palanga.

Nesulaukdamas kurorto valdžios veiksmų į Kultūros paveldo departamentą prieš tris savaites kreipėsi kurorte išrinktas Seimo narys Mindaugas Skritulskas. Jis paveldosaugininkų paprašė nedelsiant spręsti klausimą dėl Palangoje esančio sovietinio monumento pašalinimo iš Kultūros vertybių registro.

Anot R.Kuncevičienės, dėl didelio Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos užimtumo toks sprendimas galėtų būti priimtas per keletą mėnesių, nes užtruktų būtinų dokumentų parengimas.

Atsikratyti neskubės

Tačiau net ir tokiu atveju okupantams skirtas obeliskas su sovietiniais simboliais kurorte, matyt, stūksos dar ilgai. Anot Palangos mero, studentų nemokamai parengta skvero sutvarkymo studija savivaldybės netenkino, todėl nėra net vizijos, kaip ši erdvė turėtų atrodyti.

„Daugiau nei 10 arų plotą užimantis memorialas yra tarsi neegzistuojanti miesto teritorija, kuri netraukia nei poilsiautojų, nei palangiškių.

Pertvarkydami šią vietą norėtume pašalinti visus masyvius statinius ir juos pakeisti kukliomis informacinėmis lentelėmis be jokios sovietinės simbolikos ir šlovinančių įrašų. Čia turėtų atsirasti suoliukai, gėlynai, kad ši vieta būtų lankoma ir trauktų žmones pailsėti medžių pavėsyje.

Pagrindinis būsimosios vientisos erdvės akcentas turėtų būti didingesnis generolo J.Žemaičio atminimo įamžinimas“, – apie planus yra pasakojęs Š.Vaitkus.

Miesto vadovo teigimu, nemažai laiko pareikalautų skvero rekonstrukcijos projekto rengimas, viešųjų pirkimų procedūros, darbams reikalingų lėšų paieškos, todėl geriausiu atveju sovietų kariams skirto obelisko neliktų tik po dvejų ar trejų metų.

Tiesa, iki numatomų skvero rekonstrukcijos darbų pašalinti obeliską būtų galima ir šią vasarą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.