Teismas: Vilniaus universitetas galėjo naudoti veido atpažinimo funkciją per atsiskaitymus

Vilniaus apygardos administracinis teismas patenkino pareiškėjo Vilniaus universiteto skundą ir panaikino atsakovės Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) nurodymą nedelsiant nutraukti studentų biometrinių duomenų tvarkymą siekiant užtikrinti nuotolinių atsiskaitymų sąžiningumą valstybės lygio ekstremaliosios situacijos dėl COVID-19 laikotarpiu.

Vilniaus universitetas<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Vilniaus universitetas<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Vilniaus apygardos administracinis teismas

May 13, 2022, 9:14 AM

VDAI tokį sprendimą priėmė 2021 m. birželio 8 d., gavusi anoniminį skundą ir atlikusi tyrimą dėl galimo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) pažeidimo.

Vilniaus universiteto rektoriaus 2020 m. birželio 23 d. įsakymu buvo nustatyta studentų nuotolinių atsiskaitymų tvarka bei priemonės, susijusios su asmens duomenų tvarkymu, siekiant užtikrinti atsiskaitančių asmenų sąžiningą elgesį. Šiame dokumente nustatyta, kad valstybės lygio ekstremaliosios situacijos dėl COVID-19 laikotarpiu bus tvarkomi ir šie asmens duomenys: stebėjimo nuotraukos, veido biometriniai duomenys, egzamino garso įrašas (kai garso lygis viršija nustatytą ribą). Studentas, nesutinkantis su tokiu duomenų tvarkymu, gali kreiptis į akademinio padalinio vadovą su prašymu nukelti atsiskaitymą.

Vilniaus universiteto tvirtinimu, vykdant nuotolinius atsiskaitymus, užtikrinti akademinės etikos reikalavimus ir sąžiningą studentų konkurenciją be nuotolinių sąžiningumo stebėjimo priemonių būtų praktiškai neįmanoma, todėl, suderinus su studentų organizacijomis nestabdyti aukštojo mokslo proceso, buvo priimtas sprendimas įdiegti ir naudoti nuotolinio atsiskaitymo sąžiningumo užtikrinimo priemonę sutinkantiems subjektams, o nesutinkantiems sudaryti galimybę kreiptis į akademinio padalinio vadovą su prašymu nukelti atsiskaitymą.

Teismas, išnagrinėjęs šią administracinę bylą, konstatavo, kad Vilniaus universiteto pasirinkimą atsiskaitymus organizuoti taikant veido atpažinimo funkciją lėmė ne įstaigos siekis patogumo ar ekonomiškumo, o būtinybė dėl šalyje susidariusios kritinės situacijos dėl COVID-19 pandemijos ir tai atitinka BDAR 9 straipsnio 2 dalies a punkte įtvirtintą sąlygą – jei buvo gauti studijuojančių asmenų sutikimai ir papildomai 9 straipsnio 2 dalies g punkte nustatytą išimtinę sąlygą – dėl svarbaus viešojo intereso priežasčių.

Teismo nuomone, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos sprendimas nedelsiant nutraukti studentų biometrinių duomenų tvarkymą negali būti pripažįstamas pagrįstu ir teisėtu, todėl yra naikinamas, o Vilniaus universiteto skundas patenkinamas.

Šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.