Diskutuojant dėl sovietinių skulptūrų Antakalnyje likimo, R. Šimašius atkirto tarybos nariui: buvo gėda klausytis

Trečiadienį sostinės savivaldybės tarybai sprendžiant dėl Antakalnio kapinėse stūksančio sovietinio paminklo nukėlimo, tarybos posėdžio metu užvirė karštos diskusijos. Posėdyje dalyvavę Romasis Vaitekūnas kritikavo esą siūlymu siekiama apeiti galiojančius įstatymus ir išlieti emocijas prie Antakalnio kapinėse palaidotų žuvusiųjų kaulų.

Diskutuojant dėl sovietinių skulptūrų Antakalnyje likimo, R. Šimašius atkirto tarybos nariui: buvo gėda klausytis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Diskutuojant dėl sovietinių skulptūrų Antakalnyje likimo, R. Šimašius atkirto tarybos nariui: buvo gėda klausytis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 8, 2022, 3:33 PM

„Mes čia susirinkę prie palaidotų Antakalnio kapinėse žuvusių žmonių kaulų liejame emocijas, kokie jie niekšai, blogi žmonės. Jie absoliučiai negalvojo, kad po septyniasdešimt metų žuvę nežinodami už ką ir, kare negalėdami pasirinkti savo kelio, bus aptariami. Jei tai būtų stela prie savivaldybės pastato, tai išeiname ir griauname, bet jei tai yra kapinės, yra palaidoti žmonės ir aiškinamajame rašte parašyta, kad tai yra memorialas, kuris patenka į laidojimo vietą, tai tada, gerbiamieji, mes išniekiname kapavietę“, – piktinosi R. Vaitiekūnas.

Anot R. Vaitiekūno, nevertėtų mėginti „apeiti“ įstatymų ir skubėti priimti sprendimą.

„Kur mes skubame? Kam tos emocijos prie žuvusių kaulų? Staiga apeinate visus įstatymus, apeinate nuosavybės formas, viską ir skubos tvarka bėgame griauti stelą“, – pridūrė jis.

Vis tik, Vilniaus meras Remigijus Šimašius negailėjo kritikos R. Vaitiekūno išsakytoms mintims. Meras teigė jaučiantis gėdą besiklausant pasisakymų ir paragino atskirti nuomonę nuo faktų.

„Jūs ir toliau vartojate sąvokas griauti, gąsdinate baudžiamuoju kodeksu, aiškinate, kad tai daroma kapuose ir daugybę kitų dalykų. Visa tai, ką jūs darote, yra faktine prasme neteisinga. Tai kviesčiau nieko nekiršyti, nebandyti įtikinėti, nes jūsų kalba, kurią pasakėte, per Rusijos propagandinius kanalus eitų su vėjeliu“, – teigė meras.

„Jūs paaiškinote, kad mes neva niekiname kapus, tai man buvo gėda klausytis ir neturiu ką komentuoti, nes faktine prasme, ne nuomonės, viskas buvo pro šalį“, – pridūrė meras.

Siūloma iniciatyva piktinosi ir Larisa Dmitrijeva, paraginusi prisiminti, kad kapinės lietuviams yra šventas dalykas.

„Vis dėlto aš kviečiu pagalvoti, kad daugelis žmonių eina ten paverkti, prisiminti istoriją, prisiminti savo giminaičius ir, kiek aš žinau, visada lietuviams kapinės buvo šventas dalykas. Ir istorija visada moko prisiminti tam, kad sukauptumėme patirtį, kurios nekartoti“, – kalbėjo L. Dmitrijeva.

Vis tik, po aštrių diskusijų sostinės savivaldybės taryba po pateikimo pritarė Antakalnio kapinėse stūksančio sovietinio paminklo nukėlimui. Už pasisakė 39 Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai, prieš – 3, susilaikė 1 narys. Siūlymą ketinama svarstyti skubos tvarka.

R. Šimašius dar kartą pažymėjo, kad Kultūros paveldo departamentas (KPD) dar pirmadienį pritarė, kad stelos turėtų būti atskirtos nuo kapinių, todėl, anot jo, gavus KPD išaiškinimą, būtų galima pradėti darbus.

ELTA primena, kad, viešoje erdvėje pasirodžius raginimams nukelti sovietmetį šlovinančius paminklus, iniciatyvos ėmėsi tiek savivaldybių merai, tiek parlamentarai – Seime valdantieji parengė desovietizacijos įstatymo projektą.

Savo ruožtu dar gegužės pradžioje Vilniaus miesto meras R. Šimašius pranešė apie ketinimus inicijuoti Antakalnio kapinėse esančių sovietinių skulptūrų perkėlimą į Grūto parką.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.