„Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ pagrindinė scena šiemet – Alytuje

Liepos 6-ąją, Valstybės dieną, viso pasaulio lietuviai, kur bebūtų, pavieniui ir bendruomenėse, giedos „Tautišką giesmę“.

Čikagos lietuviai miesto centre, prie Buckingham fontano 2017-aisiais.<br>Sandros Scedrinos nuotr.
Čikagos lietuviai miesto centre, prie Buckingham fontano 2017-aisiais.<br>Sandros Scedrinos nuotr.
Čikaga 2020-aisiais.<br>Sandros Scedrinos nuotr.
Čikaga 2020-aisiais.<br>Sandros Scedrinos nuotr.
Čikagoje, Navy Pier 2018-aisiais.<br>Sandros Scedrinos nuotr.
Čikagoje, Navy Pier 2018-aisiais.<br>Sandros Scedrinos nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

2022-07-05 16:22

Pirmieji „Tautiškos giesmės“ akordai šiemet viso pasaulio lietuviams nuskambės iš Alytaus, „Lietuvos kultūros sostinės 2022“, tapsiančio pagrindine „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ renginio scena ir traukos centru mūsų šalyje.

Jau keturioliktąjį kartą lietuvius visame pasaulyje sujungsiantis renginys kviečia pajusti susitelkimo ir vienybės dvasią bei svarbą šiandienos pasaulyje.

„Solidarūs – mes stiprūs!“ – tokia žinia šiemet apskries pasaulį ir parodys, kad tvirti ir stiprūs esame todėl, kad mokame susitelkti.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pabrėžia, kad jau tradicija tapęs „Tautiškos giesmė aplink pasaulį“ giedojimas – tai mūsų tautos balso jėgos ir vienybės simbolis.

„Mes – Lietuvos žmonės, įrodėme, kad ypač didelių sunkumų akivaizdoje, net ir būdami labai skirtingi, galime susitelkti ir parodyti, kokia galinga jėga slypi vienybėje. Giedokime „Tautišką giesmę“ visi kartu ir kasdien prisiminkime, kad tik veikdami išvien esame stiprūs“, – sako premjerė I.Šimonytė.

Pasak „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ sumanytojo Raimundo Daubaro, solidarumas mus sustiprina, o tikroji jėga atsiskleidžia ir tampa juntama bei galinga tik tuomet, kai atskirų žmonių pastangos ir balsai sujungiami draugėn.

„Kuriame pasaulio kampelyje bebūtume – nuo Australijos iki Aliaskos – visi lietuviai, sustokime ir giedokime „Tautišką giesmę“ drauge. Lietuvoje 21 val. „Tautiškos giesmės“ balsai pirmiausia pasigirs Alytuje ir nuaidės per visą šalį ir pasaulį“, – sako R.Daubaras.

Šventinis renginys ir „Tautiškos giesmės“ transliacija – Alytaus gamtos apsuptyje

Šiais metais giedoti „Tautišką giesmę“ ir dalyvauti renginiuose „Lietuvos kultūros sostinė 2022“ Alytus kviečia ypatingoje vietoje – prie aukščiausio Lietuvoje Baltosios rožės tilto.

„Visi šie metai Alytui, „Lietuvos kultūros sostinei 2022“, yra ypatingi. Tačiau liepos 6-oji – išskirtinė diena, kai mūsų miestas kviečia visus lietuvius ir jų draugus atvykti ir drauge giedoti mus vienijančią ir pakylėjančią „Tautišką giesmę“. Parengėme turiningą kultūrinę programą, todėl jau nuo 19 val. laukiame visų prie Baltosios rožės tilto, o 21 val. drauge sugiedojus „Tautišką giesmę“, šventė ir kultūrinė programa tęsis toliau. Visus savo svečius pakviesime dar pavakaroti kartu ir pasidžiaugti bendrystės ir solidarumo dvasia. Nuoširdžiai laukiame visų Alytuje“, – kviečia Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.

Jau nuo 19 val. miestiečių ir miesto svečių Alytuje, Dainų slėnyje šalia Baltosios rožės tilto, lauks teatralizuotas parodos atidarymas, muzikos ir šokio fiesta, liaudies meno koncertai, lauko kinas ir edukacijos įvairaus amžiaus grupėms.

20 val. prasidės šventinis koncertas, kuris bus transliuojamas tiesiogiai per LRT televiziją.

20 val. 55 min. Lietuvos Respublikos prezidentas iš Vilniaus rotušės aikštės pakvies lietuvius visoje Lietuvoje ir visame pasaulyje kartu giedoti „Tautišką giesmę“.

Koncerto kulminacija – bendras „Tautiškos giesmės“ giedojimas 21 val. su Alytaus jungtiniu choru akompanuojant Lietuvos kariuomenės orkestrui.

Šventiniame koncerte – netradicinė scena ir nauji kūriniai

Pasak šventinio renginio organizatorių, išskirtinio grožio gamtos apsuptyje vyksiantis koncertas reikalauja ir subtilių scenografijos sprendimų.

„Šiemet pagrindinis „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ renginys Lietuvoje vyks Dzūkijoje, vienoje iš gražiausių mūsų šalies vietų, šalia Baltosios rožės tilto, kurį supa vešli gamta, miškai, Nemunas, Alytaus piliakalnis. Dėl to scena suplanuota taip, kad neužgožtų gamtos grožio, bet įsilietų į ją ir taptų gamtovaizdžio dalimi. Solidarumo ir vieningumo idėją atspindės ir tai, kad scena nebus uždengta stogu – atlikėjai ir žiūrovai dalyvaus renginyje vienodomis sąlygomis, grožėdamiesi atviru gamtovaizdžiu. Jeigu leis oro sąlygos, nustebinti turėtų ir aukščiausias Lietuvoje pėsčiųjų tiltas“, – sako režisierius D.Abaris.

Specialiai šiam koncertui atlikėjai parengė naujų kūrinių ir jų interpretacijų.

Atlikėjas Alen Chicco pristatys savo kūrinį – baladę „Mūsų Lietuva“ ir paties sukurtą vaizdo klipą, kuris atskleis jo, kaip jauno žmogaus, išgyventą Tėvynės jausmą.

Prie projekto prisijungs ir Dzūkijos atstovai – autentiškiausias dzūkų atlikėjas Rokas Kašėta, specialiai iš Airijos į renginį parskrisiantis grupės „Airija“ lyderis Darius Mileris–Nojus, rengiantis pasirodymą su ukrainiete Elizaveta Izmalkova, šokių kolektyvas „Aušrinė“.

Taip pat laukia Viliaus Alesiaus (SKAMP) ir Luko Pačkausko specialiai šiam renginiui sukurto kūrinio premjera, kurią išgirsime prieš himno giedojimą.

Lina Rastokaitė savaip interpretuos legendinį grupės „Antis“ kūrinį „Lietuvos valstybė“, o subtilų finalinį muzikinį akcentą rengia ir charizmatiškoji atlikėja Kristina Radžiukynaitė-KaYra. Renginį ves Ignas Krupavičius.

Lietuvos tūkstantmečio proga gimusi tradicija sukūrė „Tautiškos giesmės“ dieną

Valstybės diena taip pat bus švenčiama ne tik visoje Lietuvoje, bet ir dešimtyse pasaulio šalių, kur gyvena lietuviai. Visą liepos 6-ąją visose laiko zonose skirtingose valstybėse gyvai skambės Lietuvos himnas.

„Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ idėja gimė 2009-aisiais, kai „Tūkstantmečio odisėja“ pakvietė viso pasaulio lietuvius vienu metu sugiedoti Lietuvos himną ir pirmąkart kelioms istorinėms akimirkoms Žemės rutulį apjuosti gyvų balsų žiedu. Taip garsiai ir išdidžiai buvo pranešta, kad Lietuvos vardui – 1000 metų. Pirmaisiais metais „Tautišką giesmę“ giedojo 26 lietuvių bendruomenės visame pasaulyje. Nuo tol ši unikali tautos iniciatyva, palaikoma aktyvių bendruomenių ir pavienių žmonių, tapo gyva mūsų laikų tradicija. O nuo 2019 m. Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu liepos 6-oji švenčiama ne tik kaip Valstybės ar Mindaugo karūnavimo diena, bet ir kaip „Tautiškos giesmės“ diena.

Šventinė Valstybės dienos programa Alytuje:

19 val. šventinis koncertas prasidės teatralizuotu Paupio galerijos atidarymu. Dainų slėnyje šalia Baltosios rožės tilto įsikurs galerija, kurioje Alytaus kraštotyros muziejus kvies pažvelgti į Alytaus tiltų istoriją, jų svarbą miestui. Simbolines jungtis šios galerijos atidarymo metu kurs Alytaus Šaulių namų jaunimo teatro studija.

Nuo 19 val. 15 min. scenoje #GiesmėSujungia – liaudies meno koncertas. Programoje pasirodys Alytaus kultūros centro liaudies dainų ir šokių ansamblis „Dainava“ ir kamerinis choras „Varsa“.

19 val. 45 min. dailininkės Oksanos Boiko (Kremenčuko miestas, Ukraina) parodos „Ukrainos turtai“ atidarymas šalia edukacijų erdvės.

20 val. scenoje šventinis renginys, tiesiogiai transliuojamas per LRT televiziją.

21 val. tiesioginė „Tautiškos giesmės“ giedojimo LRT televizijos transliacija iš Alytaus.

21 val. 10 min. scenoje #GiesmėSujungia – muzikos ir šokio fiesta. Programoje pasirodys šokių studija „Aušrinė“, Darius Mileris–Nojus, Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijos muzikinė grupė „NeRadom“ ir jaunieji Alytaus vokalistai: Vakarė Jarmalavičiūtė, Julija Elžbieta Grigaliūtė, Simona Mankevičiūtė ir Orestas Vyšniauskas.

Nuo 22 val. 10 min. kviečiame į kiną po atviru dangumi, kuris vyks gatvių sankirtoje už Dainų slėnio estrados. Čia bus rodomas kino filmas „Kernagis“– dokumentinis pasakojimas apie maestro Vytautą Kernagį.

Taip pat šventės metu vyks įvairios edukacijos, prekyba maistu ir gėrimais, bus galima įsigyti tautodailės dirbinių ir Alytaus miesto atributikos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.