Po naujausių žinių iš Chersono srities – ekspertų perspėjimas nepasiduoti euforijai: laukia sunkiausias etapas

Skelbiama, kad ilgai laukta kontrataka šalies pietuose jau prasidėjo. Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio biuras pranešė, kad beveik visoje Chersono srities teritorijoje vyksta įnirtingos kovos. Neoficialiomis žiniomis, ukrainiečiams pavyko iš okupantų pančių išvaduoti keturis kaimus. V.Zelenskio administracijos patarėjas Oleksijus Arestovičius jau perspėja apie prasidedantį lūžį.

 Karas Ukrainoje.<br> lrytas.lt montažas.
 Karas Ukrainoje.<br> lrytas.lt montažas.
 Charkovas.<br> ZumaPress.com/Scanpix nuotr.
 Charkovas.<br> ZumaPress.com/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>SIPA/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>SIPA/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Darius Antanaitis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darius Antanaitis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darius Antanaitis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darius Antanaitis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darius Antanaitis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Darius Antanaitis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Alvydas Medalinskas.<br>T.Bauro nuotr.
Alvydas Medalinskas.<br>T.Bauro nuotr.
Alvydas Medalinskas.<br>T.Bauro nuotr.
Alvydas Medalinskas.<br>T.Bauro nuotr.
Alvydas Medalinskas.<br>T.Bauro nuotr.
Alvydas Medalinskas.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (16)

Lrytas.lt

Aug 30, 2022, 3:47 PM, atnaujinta Aug 31, 2022, 7:42 AM

Tiesa, nors naujausias žinias iš Chersono srities Lietuvos ekspertai sutiko labai pozityviai, per anksti jie ragina nedžiūgauti, nes užimti kaimus yra viena, o patį Chersono miestą – visai kas kita.

Karybos ekspertas Darius Antanaitis tvirtina, kad keli atkariauti kaimai – didelis laimėjimas, tačiau žaidimo taisyklių jis kol kas esą nekeičia. Euforines nuotaikas atsargiau sako vertinantis ir politologas Alvydas Medalinskas.

„Tai iš tikrųjų yra aktyvus etapas, bet, ar tai bus kontrpuolimas, ar tik bandymas atlikti kontrpuolimą, mes matysime artimiausiomis dienomis ir savaitėmis“, – įsitikinęs A.Medalinskas.

Skelbia, kad prasidėjo „deokupacija“

Ukrainos prezidento kanceliarija antradienį informavo, kad šiuo metu beveik visoje Rusijos kariuomenės okupuotos pietinės Chersono srities teritorijoje verda intensyvios kautynės.

„Visą dieną ir naktį Chersono srityje tęsėsi galingi sprogimai“, – teigiama rytiniame prezidentūros pranešime.

„Įnirtingos kovos vyksta beveik visoje Chersono srities teritorijoje. Ukrainos ginkluotosios pajėgos pradėjo puolamuosius veiksmus įvairiomis kryptimis“, – priduriama jame.

Vietos pareigūnai teigė, kad Chersono srityje prasidėjo „deokupacija“.

„Tai bus katastrofa Rusijos kariuomenei ir jos visuomenei. Ji prasidėjo rugpjūčio 29 d., perėjus į aktyvų etapą. Šįkart mes įvykdėme lūžį. Tai ilgas kelias į mirtį. Pilietinę, moralinę, psichologinę ir politinę. Vladimirai Vladimirovičiau (Putinai), ar jums ten niežti? Tai jūsų pabaiga“, – pareiškė O.Arestovičius.

CNN, remdamasis šaltiniais, sako, kad Ukrainos kariai iš Rusijos okupacijos grąžino keturis kaimus: Nova Dmitrivką, Archangelską, Tomyną Balką ir Pravdynę. Skelbiama, kad pagrindiniu ukrainiečių taikiniu yra Chersono miestas, kuris buvo prarastas dar kovo pradžioje.

Britanijos žvalgybos teigimu, nors „kol kas neįmanoma patvirtinti Ukrainos pažangos masto“, jos kariuomenė suintensyvino „artilerijos ugnį fronto linijos sektoriuose visoje Pietų Ukrainoje“.

Ji pabrėžė, kad ukrainiečiai suduoda „ilgojo nuotolio tikslius smūgius, kad sutrikdytų Rusijos tiekimo linijas“.

D.Antanaitis: užimti Chersoną ukrainiečiai kol kas neturi pajėgumų

Karybos ekspertas D.Antanaitis teigė pasitikintis oficialių Ukrainos asmenų informacija, kad kontrpuolimas Chersono srityje iš tiesų prasidėjo, tačiau, kaip akcentavo jis, kol kas greičiausiai laukiama daugiau sunkiosios ginkluotės, jog kontratakas būtų galima vystyti pilnu pajėgumu.

„Jeigu Ukrainos oficialūs asmenys sako, kad prasidėjo kontrpuolimas Chersono srityje, ko gero, jis ir prasidėjo. Nors aš galvočiau, kad ukrainiečiai labiau laukia, kol atkeliaus visa sunkioji ginkluotė iš JAV ir Europos valstybių tam, jog būtų galima kontrpuolimą pradėti pilna jėga.

O keli atkariauti kaimai yra didelis laimėjimas, tačiau aš nemanau, kad tai labai keičia žaidimo taisykles“, – naujienų portalui lrytas.lt aiškino D.Antanaitis.

Ekspertas atkreipė dėmesį, kad kova kaimuose ir pačiame mieste labai skiriasi. Šiai dienai, jo skaičiavimais, Ukrainai dar nepakanka pajėgumų užimti patį Chersono miestą.

„Kova mieste – labai sudėtinga kova. Atakuojant miestą arba bandant jį užimti reikia labai daug resursų arba labai daug laiko. Manau, kad ukrainiečiai šiandien neturi tiek pajėgumų, jog kovotų mieste ar užimtų Chersono miestą.

Matomai būtent dėl to ukrainiečiai ir naikina rusų sandėlius, tiltus link Chersono, kad rusai patys galėtų pasitraukti arba negebėtų kovoti mieste. Mūšis mieste yra ypatingai sudėtingas ir reikalauja ypatingai daug resursų“, – pastebėjo D.Antanaitis.

Būtent dėl to karybos ekspertas labiau linkęs manyti, kad dabar matome ne patį kontrpuolimą, o pasirengimą jam.

„Vis dar vyksta pasiruošimas kontrpuolimui. Be to, niekas niekada nesako, neatskleidžia savo tikslų, nes viešai atskleisti savo karinius tikslus būtų pakankamai naivu. Juk tuomet juos žinotų ir priešas. Todėl aš į tai žiūriu šiek tiek rezervuotai ir tiesiog laukiu rezultato“, – komentavo pašnekovas.

Artimiausiu metu, pasak jo, Chersono srityje kovos turėtų intentyvėti tam, kad būtų sunaikinta dar daugiau priešo resursų ir būtų paruoštas pagrindas platesniam Ukrainos išlaisvinimui.

A.Medalinskas: atsargiau vertinčiau euforines nuotaikas

Pasidžiaugti pastarosios paros įvykiais Chersono srityje, bet nepulti į euforiją siūlo ir Ukrainoje, Odesoje, šiuo metu esantis politologas A.Medalinskas. Jis taip pat sutinka, kad paties miesto kontrolę perimti bus sunku.

„Iš tikrųjų vyksta įnirtingi mūšiai ir tai yra naujas žingsnis šiame Rusijos kare prieš Ukrainą. Tai yra Ukrainos bandymas atsiimti dalį teritorijos Chersono srityje, galbūt ir patį Chersono miestą. Aišku, aš truputį atsargiau vertinčiau tas euforines nuotaikas, kad Chersonas bus tuojau pat atsiimtas.

Vis dėlto pakeliui iki Chersono yra visa eilė teritorijų, pati operacija yra nedėkinga, nes viskas vyksta pakankamai atvirame lauke. Paimti tokį miestą, tokią teritoriją reikia trigubos karinės jėgos persvaros, didelės persvaros ginkluotėje, kurios Ukraina šiai dienai tiesiog neturi.

Bet dalį teritorijų Ukraina tikrai gali atsiimti, o eigoje galbūt atsiras papildomos ginkluotės ir gal mes matysime pakankamai naują posūkį šiame kare“, – vylėsi A.Medalinskas.

Jis pastebėjo, kad žiniasklaidoje esą pateikiama ne visai tiksli informacija ir rusų padėtis Chersono srityje nėra tokia prasta, kaip bandoma pavaizduoti.

„Žiniasklaidoje kalbama apie tai, kad lyg sunaikinti visi komunikacijos keliai su kita Dniepro puse, tai nėra visiškai taip.

Bent jau vakar vienas Ukrainos ekspertas, kuris žino Chersono situaciją, sakė, jog transportas gali pravažiuoti (aišku, Rusijos transporto patekimas iš kitos Dniepro pusės yra apribotas), ir pontoniniai tiltai taip pat egzistuoja“, – pasakojo politologas.

Be to, kaip dėstė A.Medalinskas, pralaužta pirmoji Chersono srities gynybos linija – patys prasčiausi rusų kareiviai.

„Dar vienas dalykas, kuris buvo ir Lietuvoje kalbėtas, kad, štai, pralaužta pirmoji gynybos linija, Rusijos kariai puolė bėgti. Taip, tai yra faktas, bet mes turime turėti omeny, kad toje pirmoje eilėje stovėjo vadinamosios Donecko liaudies respublikos kariai, kurie buvo net ne kariai, o paskubomis gatvėje mobilizuoti, apmokyti neprofesionalūs kariai.

Bet už jų stovi antroji ir trečioji gynybos linija, kur stovi Rusijos kariai ir ten mūšiai ukrainiečiams gali būti daug sudėtingesni, nei pralaužiant pirmąją gynybos liniją“, – nurodė pašnekovas.

A.Medalinsko įsitikinimu, kol kas „nereikia turėti suvokimo, kad Rusijos kariuomenė jau bėga, o ukrainiečiai jau puola“.

„Vyksta įnirtingi mūšiai ir aš neatmetu varianto, kad galbūt Ukraina pradėjo šitą karinę operaciją ne vien dėl to, jog galvoja, kad rytoj-poryt atsiims Chersoną. Bet dėl to, kad atitrauktų atvykstančias Rusijos karines pajėgas, vadinamąjį trečiajį korpusą, nuo Donbaso, kuriame situacija Ukrainai yra pakankamai sudėtinga“, – svarstė jis.

Politologas sakė iš pokalbių su pačiais ukrainiečiais jaučiantis, kad šie be galo pozityviai vertina iš Chersono srities sklindančias naujienas: „Tikrai yra noras, kad pagaliau procesai pajudėtų, pasikeistų dinamika mūšio lauke.“

Rusijos pajėgos srities centrą Chersoną užėmė kovo 3 dieną. Tai buvo pirmas didelis rusų užimtas miestas nuo invazijos pradžios vasario 24-ąją.

Chersono sritis yra svarbus Ukrainos žemės ūkio regionas ir ribojasi su 2014 metais Rusijos aneksuotu Krymo pusiasaliu.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.