Parlamentarai nesutaria: jaunas žmogus yra iki 35 ar 29 metų?

Jaunu žmogumi siūloma laikyti 14–35 metų asmenį, o ne iki 29 metų imtinai, kaip yra dabar.

Seimas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Seimas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 13, 2022, 1:15 PM

Tokios antradienį Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Andriaus Bagdono pristatytos Jaunimo politikos pagrindų įstatymo pataisos sukėlė audringas diskusijas Seime. Parlamentarai turėjo skirtingą nuomonę dėl jaunimo amžiaus, tačiau sutiko, kad per diskusijas komitetuose bus pasirinktas geriausias variantas.

Projektui po pateikimo pritarta, už balsavo 85 Seimo nariai, 5 buvo prieš, susilaikė 19. Įstatymo pataisos, dėl kurių nutarta paprašyti Vyriausybės išvados, į Seimo salę sugrįš lapkričio 15 d.

Kai kurie parlamentarai piktinosi, kad jaunimą norima pasendinti, siūlė suvienodinti jaunimo amžiaus ribą su ES. „Nėra kalbos apie jaunimo pasendinimą, siūloma praplėsti jaunimo ratą“,– sakė A. Bagdonas.

Tikimasi, kad išplėtus viršutinę jaunus asmenis apibrėžiančią amžiaus ribą iki 35 metų, jie sėkmingiau integruosis į darbo rinką, pradės savarankišką veiklą, pasinaudodami Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos programomis, aktyviau naudosis valstybės lengvatomis įsigyjant pirmąjį būstą, įsitrauks į jaunimo mainų, stažuočių programas.

Anot A. Bagdono, nuostata įstatyti jauną žmogų į 14–29 m. amžiaus rėmus priimta 2003 metais. Seimo nario vertinimu, prabėgus beveik dviem dešimtmečiams jauni žmonės pasikeitė. „Statistiškai jauni žmonės Lietuvoje tuokiasi, kuria šeimas, priima sprendimus auginti vaikus ar įsigyti nuosavą būstą žymiai vėliau nei prieš kelis dešimtmečius. 1991 m. sutuoktinių amžiaus vidurkis Lietuvoje buvo 22 m., dabar šioje statistikoje vyrauja 30 m. ir vyresni žmonės“,– sako Bagdonas.

Jaunimo politikos pagrindų įstatymu šiuo metu įtvirtintas jauno žmogaus apibrėžimas, taikomas asmenims nuo 14 iki 29 metų (įskaitytinai).

Beje, jauno žmogaus apibrėžimas Lietuvos teisės aktuose yra nevienareikšmis. Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme jauna šeima yra apibrėžta kaip šeima, kurioje kiekvienas iš sutuoktinių ar asmenų, sudariusių registruotos partnerystės sutartį, yra iki 36 metų, taip pat šeima, kurioje motina arba tėvas, globėjas vieni augina vieną ar daugiau vaikų arba vaikus, kuriems nustatyta nuolatinė globa, ir yra iki 36 metų.

Tuo tarpu Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paramos priemonėmis gali pasinaudoti jauni asmenys iki 29 metų. Pavyzdžiui, subsidija savarankiškam užimtumui remti gali būti skiriama, kai darbo vietą sau steigia bedarbiai iki 29 metų.

Europos Sąjungos valstybės, apibrėždamos jaunus asmenis, taiko skirtingus amžiaus tarpsnius. Apatinė amžiaus riba daugumoje valstybių narių svyruoja tarp 12–16 metų, viršutinė – tarp 24–35 metų. Aukštesnę, 35 metų amžiaus ribą, yra priėmusios tokios valstybės kaip Graikija, Kipras, Rumunija ar Ukraina.

 

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.