Gaunant pasą ar vairuotojo pažymėjimą nebus galimybės gauti Donoro kortelę

Parlamentarai nepritarė Seimo narės Agnės Širinskienės siūlymui išduodant asmens dokumentus, vairuotojo pažymėjimą sudaryti galimybę gauti ir Donoro kortelę.

Donoro kortelės.<br>Nacionalinio transplantacijos biuro inf.
Donoro kortelės.<br>Nacionalinio transplantacijos biuro inf.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 22, 2022, 9:30 PM

Antradienį už jos pristatytas tai numatančias Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos, Saugaus eismo automobilių keliais, Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymų pataisas po pateikimo balsavo 41 Seimo narys, prieš buvo 9, susilaikė 37 parlamentarai.

Ši iniciatyva nėra galutinai atmesta, ji grąžinta iniciatoriams tobulinti.

Pristatydama projektus A. Širinskienė apgailestavo, kad šiuo metu trūksta socialinės reklamos, švietimo organų donorystės srityje. Parlamentarės nuomone, išduodant asmens dokumentus, vairuotojų pažymėjimus būtų galima paskatinti gyventojus pagalvoti apie donorystę.

Ji siūlė įteisinti, kad kiekvienam asmeniui jo asmens tapatybės kortelės, paso išdavimo ir keitimo metu, taip pat vairuotojo pažymėjimo išdavimo metu būtų sudaryta galimybė išreikšti sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų atiduoti transplantacijai, bei sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka gauti Donoro kortelę.

Anot A. Širinskienės, siūlomas reguliavimas išplėstų Donoro kortelės išdavimo vietų skaičių. Remiantis kitų valstybių patirtimi, ji prognozavo nuoseklų sutikimų donorystei po mirties skaičiaus augimą.

Šiuo metu asmuo, norintis tapti organų donoru po mirties, sutikimą gali pasirašyti elektroninėmis ryšio priemonėmis, kontaktiniu būdu asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ar vaistinėje. Gaunant asmens tapatybės kortelę, pasą ar vairuotojo pažymėjimą nėra galimybės išreikšti sutikimo būti donorais po mirties.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimas antradienį po pateikimo pritarė Tėvynės sąjungos– Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narės Jurgitos Sejonienės pateiktoms Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos įstatymo pataisoms, siūlančioms Lietuvoje įteisinti numanomo sutikimo organų donorystės modelį.

Projekto imsis parlamentiniai komitetai, jį vertins ir Vyriausybė, nes parlamentarai nutarė paprašyti Vyriausybės išvados. Naują organų donorystės modelį siūlančias įteisinti įstatymo pataisas nutarta svarstyti pavasario Seimo sesijoje.

Įtvirtinus siūlomus pakeitimus, visi veiksnūs asmenys, kurie nebus pasirašę nesutikimo, bus laikomi potencialiais organų donorais.

Pateikdama projektą Seimo narė J. Sejonienė sakė, kad šiuo metu organų donorystėje taikomas informuoto sutikimo modelis nėra efektyvus. Anot jos, iki šiol turime išduotų tik kiek daugiau nei 42 tūkst. Donorų kortelių. „Iš tų, kurie turėjo Donoro korteles, mirusių yra daugiau nei 300. 7 iš jų tapo donorais, tik 2 donacijos buvo efektyvios“,– iš Seimo tribūnos sakė J. Sejonienė, pasiūliusi keisti neefektyvų donorystės modelį į progresyvesnį.

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.