Mirė Telšių vyskupas emeritas dr. Jonas Algimantas Boruta

Eidamas 78-uosius, mirė Telšių vyskupas emeritas, vienas iš Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos redaktorių, Laisvės premijos laureatas dr. Jonas Algimantas Boruta, pirmadienį pranešė portalas jėzuitai.lt

 J. Boruta.<br> P. Lileikio nuotr.
 J. Boruta.<br> P. Lileikio nuotr.
J. Boruta.<br>P.Lileikio nuotr.
J. Boruta.<br>P.Lileikio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2022-12-19 20:03, atnaujinta 2022-12-20 08:34

1975-aisiais slapta teologijos studijas pogrindinėje kunigų seminarijoje pradėjęs J. Boruta, 1997 metais tapo tituliniu Vulturaros vyskupu ir buvo paskirtas Vilniaus arkivyskupo augziliaru.

1997–2002 metais jis buvo Lietuvos Vyskupų Konferencijos (LVK) generalinis sekretorius. 002 metų sausį popiežius Jonas Paulius II Joną Borutą paskyrė Telšių vyskupu.

Kaip nurodo jėzuitai.lt, sovietmečiu suėmus pirmąjį Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos redaktorių kunigą Sigitą Tamkevičių, 1983–1989 metais J. Boruta buvo šio leidinio vyriausiasis redaktorius.

Atkūrus nepriklausomybę 1991–2002 metais kunigas J. Boruta dėstė Vilniaus kunigų seminarijoje. 1991 metais atšventinus Vilniaus šv. Jonų bažnyčią tapo jos prefektu. Buvo vienas iš Religinės muzikos centro prie Šv. Kazimiero bažnyčios įkūrėjų, ilgametis šioje šventovėje rengiamų sekmadieninių religinės muzikos koncertų globėjas.

1992–2003 metais dėstė jis dėstė Bažnyčios istoriją Vilniaus universiteto Istorijos fakultete, subūrė, įkvėpė ir globojo būrelį jaunų Bažnyčios istorijos tyrinėtojų.

Jonas Boruta buvo vienas iš pagrindinių Lietuvių katalikų mokslo akademijos atkūrimo Lietuvoje iniciatorių ir organizatorių.

Telšių rajono savivaldybės taryba 2010 metais vyskupui J. Borutai suteikė Telšių miesto garbės piliečio vardą.

2016 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras vyskupą Joną Borutą pripažino Laisvės kovų dalyviu, o 2021 metais jis tapo Laisvės premijos laureatu.

Vyskupas J. Boruta 1992 metais buvo apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, 2000 metais – Lietuvos nepriklausomybės medaliu, o 1998 metais – Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi.

I. Šimonytė reiškia užuojautą dėl Telšių vyskupo emerito Jono Algimanto Borutos mirties

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė reiškia užuojautą dėl Telšių vyskupo emerito, vieno iš Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos redaktorių, praėjusių metų Laisvės premijos laureato dr. Jono Algimanto Borutos mirties.

„Tai skaudi iškilios asmenybės, intelektualo, nuoseklaus kovotojo už Lietuvos valstybės ir tikėjimo laisvę netektis. Simboliška, kad Jonas Boruta, po slapta sovietmečiu suteiktų kunigystės šventimų, sielovadinį darbą pradėjo dabar didvyriškai kovojančios Ukrainos teritorijoje. Jam teko imtis pavojingo ir atsakingo „Kronikos“ redagavimo darbo, stengiantis, kad pogrindinė leidyba nenutrūktų, taip pat atsakomybė vadovauti Lietuvos Jėzaus draugijai ir atkurtos Lietuvos katalikų mokslų akademijos valdybai.

Noriu išreikšti nuoširdžią užuojautą vyskupo Jono Borutos artimiesiems ir bendražygiams. Visi netekome ne tik išmintingo dvasininko, bet ir mokslininko intelektualo, daug prisidėjusio prie atkurtos Lietuvos stiprinimo“, – sakoma premjerės užuojautoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.