VRK neleido Lietuvos regionų partijai varžytis Kauno ir Klaipėdos savivaldos rinkimuose: nesurinko reikiamo parašų skaičiaus

Ketvirtadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė išbraukti iš rinkimų sąrašų 21 kandidatą į savivaldos rinkimus, nepasinaudojusį galimybe pataisyti reikalavimų neatitinkančių pareiškinių dokumentų. Komisija taip pat apsisprendė iš savivaldos rinkimų pašalinti penkis partijų kandidatų sąrašus.

VRK.<br>V.Skaraičio nuotr.
VRK.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 2, 2023, 11:53 AM, atnaujinta Feb 2, 2023, 12:59 PM

„Tikrai dauguma tuos trūkumus pašalino ir pateikė. Tai šiame sprendime liko tie, kurie tų trūkumų nepašalino, jų – 21“, – posėdžio metu sakė VRK narė Reda Daniškevičiūtė.

Komisija taip pat nutarė vieno kandidato neregistruoti dėl to, nes jis, likus 65 dienoms iki nustatytos savivaldos rinkimų datos, neatliko jam paskirtos bausmės.

VRK, atsižvelgdama į tai, kad kandidatų sąrašai neatitinka Rinkimų kodekse numatyto reikalavimo mažiausių kandidatų skaičiaus sąraše, nusprendė neregistruoti ir kandidatų sąrašų, kuriuose kandidatų liko mažiau negu pusė toje savivaldybėje renkamų savivaldybės narių.

Pašalinti penki partijų kandidatų sąrašai

Reikiamo kandidatų skaičiaus nesurinko Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) sąrašai Panevėžio ir Ukmergės rajono savivaldybėse. Ukmergės rajono savivaldybėje taip pat nebeliko partijos Laisvė ir teisingumas kandidatų sąrašo.

Taip pat VRK apsisprendė neregistruoti Lietuvos regionų partijos rinkiminių sąrašų Kauno ir Klaipėdos savivaldos rinkimuose, nes partijai šiuose miestuose nepavyko surinkti reikiamo parašų skaičiaus.

Šie VRK sprendimai galės būti skundžiami teismui.

Rinkimuose registruoti 467 kandidatų sąrašai

Remiantis VRK duomenimis, artėjančiuose rinkimuose dalyvaus 13 797 kandidatai, 433 iš jų sieks savivaldybių merų postų. Jie varžysis dėl 1498 savivaldybių tarybų narių ir 60 merų mandatų.

„Tai iš viso turime 13 797 kandidatus, 433 merus ir 467 kandidatų sąrašai“, – posėdžio metu informavo VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė.

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose dalyvauja 16 politinių partijų ir 32 politiniai komitetai, bendrai šios politinės organizacijos šiuose rinkimuose kelia 467 kandidatų sąrašų. Dėl merų postų taip pat planuoja varžytis ir 10 save išsikėlusių kandidatų.

Vasario 3 d. numatoma atverti visuomenei kandidatų anketas, turto, pajamų, privačių interesų deklaracijas ir kitus į savivaldybių tarybas ir merus kandidatuojančių asmenų duomenis VRK svetainėje.

ELTA primena, kad VRK sausio viduryje buvo nusprendusi išbraukti iš rinkimų sąrašų maždaug pusę tūkstančio kandidatų į savivaldos rinkimus. VRK duomenimis, iš daugiau kaip 14 tūkst. pretendentų, maždaug 500 kandidatų pareiškiniai dokumentai buvo pateikti neteisingai – dalis politikų nepateikė privačių interesų, turto, pajamų deklaracijų. Visgi, didžioji dalis nepateikė savo nuotraukų bei biografijų.

Dėl ankstesnio VRK sprendimo, daugiausiai kandidatų prarado Tautos ir teisingumo sąjunga. Per 150 šios politinės jėgos kandidatų pateikė netvarkingus dokumentus VRK – dešimtys partijos politikų vietoje savo nuotraukų VRK pateikė ramunių, kaktusų, vyno taurių, gamtos peizažų nuotraukas, didžioji dalis neužpildė kandidatų biografijų.

Iš rinkimų buvo išbraukti ir beveik 70 Darbo partijos kandidatų, per keturiasdešimt partijos „Laisvės ir teisingumo“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), beveik keturios dešimtys Lietuvos žaliųjų partijos kandidatų.

Visgi šis VRK sprendimas buvo apskųstas teismui. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patenkino eilės politinių partijų skundus dėl komisijos sprendimų ir įpareigojo VRK atitinkamai spręsti klausimą.

Todėl VRK suteikė teisę kandidatams pataisyti pareiškinius dokumentus iki šios savaitės pirmadienio.

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks šių metų kovo 5 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.